Gerekli Evraklar

Berber Dükkanı Açmak için Gerekli Belgeler 2023 Kuaför Şartları

Berber dükkanı açmak istiyorum diyorsanız,  muhtemelen daha önceden bu iş ile ilgili bir deneyiminiz mevcuttur. Çünkü bu iş diğer sektörler gibi değildir. Ustalık bilgi ve emek gerektirir. Eğer bu iş ile ilgili bilgi ve deneyiminiz yok ise, dükkanı açmadan önce kuaförlük kursu almanız veya faal durumdaki berber kuaförün yanında çalışmanız faydalı olacaktır.

Berberlik eskiden buyana vazgeçilmez mesleklerden biridir. Herkesin saç kesimine ihtiyacı olmaktadır. Özellikle de özel günlerde bayram toplantı, düğün vb. kuaförlere berberlere olan ihtiyaç daha fazladır. Öncelikle hangi kitleye hitap edeceğinizi seçin. Ülkemizde erkek veya bayan kuaför salonları olduğu gibi sadece çocuklara hitap eden kuaförlerde mevcut. Seçiminizi yapın.

Kuaför/Berber Dükkanı Açmak İçin Gerekenler 2023

Ustalık belgesi olmadan berber dükkanı açılabilir mi? Berber/Kuaför dükkanı açabilmek için öncelikle bir ustalık belgesi veya bu belge yerine geçen bir sertifikanız olması gereklidir. Yine berber-kuaför dükkanı açabilmek için bağlı bulunduğunuz belediye ile görüşüp, konu hakkında ayrıntılı bilgi mutlaka alınız. Belediyelerin dukkanacmak.com internet sayfalarında da gerekli evraklar mevcuttur. Bağlı olduğunuz il ya da ilçedeki vergi dairesine giderek vergi levhası almanız gerekiyor. Çünkü artık vergi mükellefisiniz. Daha sonra ilgili esnaf ve sanatkarlar odasına giderek kayıt olmanız gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu nda çalışan ve iş veren girişlerini yaptırmanız ve iş yeri açılış bildiriminde bulunmanız gerekiyor.

kuaför-berber-açmak
Kuaför Açmak

Dükkan ve Ekipmanların Temini;

Dükkanınızı açacağınız bölgeyi iyi seçin. Berberlerin bol bulunduğu bir bölgeye dükkan açabileceğinizin gibi mahalle arasına açacağınız bir dükkanda size kafi gelebilir. Ancak hitap edeceğiniz kitleyi düşünerek dükkanınızı müşterileriniz sizi tercih etmeleri için geçerli sebepleri olan bir bölgede açmaya dikkat edin. Büyük şehirlerde toptan berber malzemeleri koltukları masaları aynaları ve traş makinaları satan firmalar mevcut. Bu firmaları araştırın ve her birinden fiyat alın. Fiyat tekliflerini değerlendirin. Konseptinize uygun olan firma ile anlaşın. Özellikle bayanlar görselliğe önem verdikleri için kuaförünüzün konsepti ile de ilgileneceklerdir.

Bu anlamda değerlendirecek olduğumuzda pek çok ekipmana ihtiyacınız olacaktır.

 • Kuaför ya da berber masası
 • Banko
 • Yazar kasa ve pos cihazı
 • Fön ve saç şekillendirme makineleri
 • Saç yıkama ekipmanları
 • Şampuan ve bakım kremleri
 • Bayanlar için makyaj malzemeleri
 • Bekleme koltukları
 • Kişisel bakım ürünleri
 • Manikür ve pedikür setleri
 • Erkekler için traş setleri gerekli malzemeler arasındadır.

Maliyet Hesabınızı Yapın

Berber dükkanının iç ekipmanları seçiminize göre pahalı olabildiği gibi ucuza da alabilirsiniz. Bu sizin seçiminize kalmış bir durum. 1.000 TL ye berber kuaför koltuğu olduğu gibi, 5.000 TL yede mevcut. Bu sebeple sizin seçiminize göre maliyetiniz belirlenecektir. Eğer dükkanınızın iç dizaynı berber dükkanı açmaya uygun ise maliyetiniz düşecektir. Dükkan seçiminizde bu durumu da göz önünde bulundurmanız size yarar sağlayacaktır. Eğer dukkanacmak.com sermayeniz az ise, ufaktan başlayın, ancak ileride hedeflediğiniz koltuk sayısının sığabileceği bir dükkan tutun. Dükkan yeri değiştirmek müşteri kaybetmenize neden olacaktır. Bu sebeple maliyet hesabınızı ileriye dönük olan hesaplayın. Çalışan masrafları, dükkan giderlerini de hesaba katın. Zaten ilk aylarda kar etmeniz pek mümkün olmayacaktır.

kuaför-malzemeleri
Kuaför Malzemeleri

Berber Dükkanı Açmak İçin Vergi Levhası

Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek vergi levhası almanız gerekiyor. Vergi dairesinde öncelikle işe başladığınızı bildiren bir formu doldurmanız gerekmektedir. T.C. kimlik belgenizin fotokopisi, adres belgesi, dükkan kira ise kira kontratı, satın almış iseniz tapu fotokopisinin teslimi gerekiyor.

Berberler Odasına Kayıt Olun

Bulunduğunuz bölgedeki berberler odasına kayıt olun. Odada bulunan diğer meslektaşlarınız ile tanışın. Fikirler alın. Deneyimlerinden yararlanın. Yıllardır bu mesleği yapan kişilerden deneyimler kazanın. Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt için gerekli evraklar;

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Adres bildirim belgesi’ dir. Bu evraklar odaya teslim edilecek ve bilgilere ESBİS tarafından ulaşılacaktır. Sicil müdürlüğüne, ilgili oda tarafından 3 tane vesikalık fotoğraf ve ustalık belgesi teslim edilecektir. Sicil müdürlüğü bu evrakların onaylattırılmasını talep edecektir.

Dostlarınız İle İletişime Geçin;

Dükkanınız için ufak bir açılış organizasyonu düzenleyin. Dostlarınıza arkadaşlarınıza berber-kuaför dükkanınızın açıldığını bildirin. Müşteri kitlenizi oluşturun. Berberlik mesleği güler yüz ve iyi hizmet gerektiren bir sektördür. Müşterilerinize güler yüz ve gerekli ilgiyi göstermez iseniz sürekli müşteri potansiyeliniz oluşmaz. Bu sebeple arkadaşlarınız dahi olsa tüm müşterilerinize ilgili davranmak zorundasınız. Özellikle bayan kuaförleri sohbetin bol olduğu mekanlardır. Yapılacak olan işlem esnasında müşterilerin sıkılmaması adına, onlara samimi davranmak gerekmektedir.

Çalışma Arkadaşları Bulun;

Berber veya kuaförler daha önce bu mesleği yapmış olan kişilerin mutlaka bir müşteri potansiyeli mevcuttur. Halkımız daha çok ucuza traş yapan dükkana değil tanıdığına, ilgi gördüğüne, sevildiği yere gitmeyi tercih ederler. Bu sebeple sizinle çalışmak isteyen kalfalar ve çıraklar ile görüşün. Belli bir müşteri potansiyeli olan elemanları işe almanız size yarar sağlayacaktır. Özellikle de her kesime hitap edebilecek şekilde saç traşı yapan elemanları işe almanız konseptinizi genişletecektir. Çalışma arkadaşlarınızın işi bilmesine ve insani ilişkilerine dikkat edin. Bulunduğunuz sektör, müşteriler ile iletişimi gerektirmektedir.

kuaför-çalışma-arkadaşı
Çalışma Arkadaşları Edinin.

Finansal Destek

Kuaför ya da berber salonu açmak için gerekli finansmana sahip değilseniz, banka kredileri size yardımcı olacaktır. En uygun faiz ve en uzun vade oranını sunan banka ile görüşmeniz gerekiyor. Ödeme planınızı, ilk 6 ay kar elde etmeyeceğinizi hesaba katarak hazırlamanız gerekiyor. Bankaların iş yeri kredileri de bulunuyor. Fiziki olarak bir dükkan satın almak isteyenlere çoğu banka destek oluyor. Tabi bankalardan kredi alabilmeniz için hakkınızda yapılacak olan tahkikatın olumlu sonuçlanması gerekiyor. Siciliniz temiz ve kredi notunuz yüksekse kredi almanızın önünde hiçbir etken bulunmayacaktır. Bankalara başvuru için giderken, T.C. kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi ve gelir durumunuzu gösteren bir belgeyi hazır etmelisiniz.

Bankalar dışında finansal destek sağlayabileceğiniz kurumlardan biri de Kosgeb‘ dir. Yeni girişimci desteği ile Kosgeb, iş kurmak isteyen vatandaşlarımızın yanında olmaktadır. 96.02 kodu ile kuaförlük ve diğer güzellik salonlarının faaliyetleri desteklenmektedir. İlk olarak kurumun uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarına katılmanız gerekmektedir. Bu kurslar 32 saatten oluşmaktadır. Katılımın zorunluğu olduğu bu kurslara katılım için aranan herhangi bir şart bulunmamaktadır.

Kurs sonrası katılımcılara sertifika verilecektir. Bu sertifika destekleme ödemesi başvurusunda bulunmak için zorunlu tutulmuştur. Ekipmanları temin ederek, mekanı seçerek, çalışma arkadaşları edinerek ve kamu kurumlarından gerekli izinleri alarak işletmenizi fiziki olarak hazır hale getirmelisiniz. Daha sonra bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. Bu iş planında girişimci ve işletme bilgilerine yer vermelisiniz. Neden bu sektörde olduğunuzu iyi belirtmelisiniz ki size destek verilebilsin. İş planınız kurumda bulunan görevliler tarafından incelenerek sonuçlanacaktır.

Destekleme ödemesi almaya hak kazananlar ilan edilecektir. Bu nedenle sürekli olarak takipte kalmanız gerekiyor. Hibe ya da kredi almaya hak kazananlar, belirlenen süre zarfında veri tabanına kayıt yaptırmalıdır. Daha sonra bir taahhütname imzalanacaktır. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra yeni girişimci desteği adı altında 100 bin TL faizsiz kredi ve 50 bin TL geri ödemesiz hibenizi alabilirsiniz.

Mekan tercihinde bulunun. Ekipmanları temin edin. Gerekli izinleri alın ve hemen kazanmaya başlayın!

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + sixteen =

Başa dön tuşu