Dükkan İsmi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dükkan İsmi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
13.737 kez okundu.

Açacağınız işyerinize, mağazanıza, dükkanınıza popüler ve akılda kalıcı bir isim bulmanız, iyi bir mağaza ismi vermeniz, hem kariyeriniz, hemde işyerinizin popülerliği için önemli konulardan biridir. Bazı işyerleri müşteri dostu ucuz ve kaliteli iş yapsalarda, sırf dükkanın isminden dolayı, farkında olmadan müşteri kaybederler.

İşyerinizi para kazanmak için açtıysanız, bu işyerinden ekmek yemeyi planlıyor iseniz, (kısacası zevk için bu işi yapmıyor iseniz) ilgili çekici, tüm kitleye hitap eden bir işyeri ismi koymanız gereklidir.

Müşterilere göre işyeri ismi belirleme;

Örneğin işyerinizi küçük bir Kasaba’ da açıyor iseniz, ve işyerinize genel itibariyle, bu kasabada ikamet eden, geneli öğrenci, veya asker, veya yaşlı kesime hitap edecek ise, işyerinizin ismini bu kapsamda belirlemeniz faydalı olacaktır.

Öğrencilere hitap eden bir işyerinin daha popüler ve canlı, yaşlılara hitap edecek işyeri daha eski, genel olarak her kesime hitap edecek bir işyeri isminin ise, daha genel bir isim olarak belirlenmesi uygundur. Günümüzde öğrencilere hitap eden bir cafenin Cafekeyf, keyficafe, cafetea vb. ingilizce veya yarı ingilizce isimler konduğu görülmektedir. Bazı kesimler tarafından Türkçe’ ye sahip çıkılması kapsamında yabancı isimlerin tercih edilmemesi görüşü savunulsa da, mevzu ekmek parası olduğundan, kültürümüze gelenek göreğimize aşırı şekilde ters düşmeyen kelimelerin kullanılmasında sakınca görmemekteyiz. Mağaza isimleri işyerine isim vermek oldukça kolay ancak karar vermek zor.Dükkanın kurulacağı bölgeye göre belirleme;

Yaşadığınız şehirde kasabada sembolik olan, halk tarafından sevilen bazı değerler vardır. Örneğin meşhur olan, yıllardır gelenek haline gelmiş yiyecek isimleri, (kebabistan, çarıkçı vb.) plaka kodları, resmi futbol takımı isimleri ve bunun gibi halk tarafından sevilen isimlerin konması faydalıdır.

Sizin sevdiğiniz futbol takımının, çocukluk arkadaşınızın, sevgilinizin veya hobinizin ismi her ne kadar sizin çok hoşunuza gitse de, yıllarca bu isimde bir dükkan işyeri mağaza açmayı hedeflemiş iseniz de, eğer bu isim halk tarafından müşteriler açısından kabul görecek bir isim değilse, bu isimden vazgeçmeniz tavsiyemizdir.

Olaya diğer bir yönden bakılırsa, isim sadece sembol olduğu gibi, dükkanın işleyişini, müşteri potansiyelini fazla etkilemez.

Bazı isimler vardır ki, mutlaka karşıt görüşte olan tarafları bulunmaktadır. Örneğin doğulu batılı, sağcı solcu, siyah, beyaz vb.

Hiç kimse sevmediği bir futbol takımına ait bir mağazadan atkı almak istemez. Veya sevmediği hoşlanmadığı bir görüşü savunduğu görülen bir pastaneden alışveriş yapmaz. Mecbur olmadığı durumlarda alternatif işyerlerinden alışveriş yapar. Bu sebeple mağaza ismi belirlerken, göze batmayacak, belirlenen hedef kitlesine hitap edebilecek tarzda bir isim bulunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git