Gerekli Evraklar

Dükkan İsmi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 2023

Açacağınız iş yerinize, mağazanıza, dükkanınıza popüler ve akılda kalıcı bir isim bulmanız, iyi bir mağaza ismi vermeniz, hem kariyeriniz, hem de iş yerinizin popülerliği için önemli konulardan biridir. Bazı iş yerleri müşteri dostu ucuz ve kaliteli iş yapsalarda, sırf dükkanın isminden dolayı, farkında olmadan müşteri kaybederler. İş yerinizi para kazanmak için açtıysanız, bu iş yerinden ekmek yemeyi planlıyor iseniz, (kısacası zevk için bu işi yapmıyor iseniz) ilgili çekici, tüm kitleye hitap eden bir işyeri ismi koymanız gereklidir.

Müşterilere Göre İşyeri İsmi Belirleme

Örneğin iş yerinizi küçük bir Kasaba’ da açıyor iseniz, ve iş yerinize genel itibariyle, bu kasabada ikamet eden, geneli öğrenci, veya asker, veya yaşlı kesime hitap edecek ise, iş yerinizin ismini bu kapsamda belirlemeniz faydalı olacaktır.

Öğrencilere hitap eden bir iş yerinin daha popüler ve canlı, yaşlılara hitap edecek iş yeri daha eski, genel olarak her kesime hitap edecek bir iş yeri isminin ise, daha genel bir isim olarak belirlenmesi uygundur. Günümüzde öğrencilere hitap eden bir cafenin Cafekeyf, keyficafe, cafetea vb. ingilizce veya yarı ingilizce isimler konduğu görülmektedir. Bazı kesimler tarafından Türkçe’ ye sahip çıkılması kapsamında yabancı isimlerin tercih edilmemesi görüşü savunulsa da, mevzu ekmek parası olduğundan, kültürümüze gelenek göreneğimize aşırı şekilde ters düşmeyen kelimelerin kullanılmasında sakınca görmemekteyiz. Mağaza isimleri iş yerine isim vermek oldukça kolay ancak karar vermek zor.

Ayrıca mağaza konseptinizi de buna göre belirlemelisiniz. Nişantaşı’ nda açacağınız bir cafenin ismi ve konsepti ile Sivas’ ın bir ilçesinde açacağınız cafe aynı konseptte olmayacaktır. Bu sebeple bulunduğunuz bölgeyi iyi tahlil etmelisiniz. Yöresel lezzetleri göz önünde bulundurmalısınız. Açacağınız işletme bir kıyafet mağazası ise bölgenin giyim tarzına, alabileceği ürün fiyatına bakılarak satış yapılmaktadır. Bölgenin ekonomik seviyesi de bu konuda önemlidir.

isim-belirleme
İlginç İsimler Her Zaman İlgi Çekicidir.

Dükkanın Kurulacağı Bölgeye Göre Belirleme

Yaşadığınız şehirde kasabada sembolik olan, halk tarafından sevilen bazı değerler vardır. Örneğin meşhur olan, yıllardır gelenek haline gelmiş yiyecek isimleri, (kebabistan, çarıkçı vb.) plaka kodları, resmi futbol takımı isimleri ve bunun gibi halk tarafından sevilen isimlerin konması faydalıdır.

 • Sizin sevdiğiniz futbol takımının, çocukluk arkadaşınızın, sevgilinizin veya hobinizin ismi her ne kadar sizin çok hoşunuza gitse de, yıllarca bu isimde bir dükkan iş yeri mağaza açmayı hedeflemiş iseniz de, eğer bu isim halk tarafından müşteriler açısından kabul görecek bir isim değilse, bu isimden vazgeçmeniz tavsiyemizdir.
 • Olaya diğer bir yönden bakılırsa, isim sadece dukkanacmak.com sembol olduğu gibi, dükkanın işleyişini, müşteri potansiyelini fazla etkilemez.
 • Bazı isimler vardır ki, mutlaka karşıt görüşte olan tarafları bulunmaktadır. Örneğin doğulu batılı, sağcı solcu, siyah, beyaz vb.
 • Hiç kimse sevmediği bir futbol takımına ait bir mağazadan atkı almak istemez. Veya sevmediği hoşlanmadığı bir görüşü savunduğu görülen bir pastahaneden alışveriş yapmaz. Mecbur olmadığı durumlarda alternatif iş yerlerinden alışveriş yapar. Bu sebeple mağaza ismi belirlerken, göze batmayacak, belirlenen hedef kitlesine hitap edebilecek tarzda bir isim bulunuz.
 • Marka ismi her konuda çok önemlidir.
 • Güzel bir isim daha hızlı büyümenize ve kurumsallaşmanıza sebep olacaktır. Ancak bu isimlerin özgün olması gerekiyor.
 • Aynı sektörde aynı isimle var olmak mantıklı olmayacaktır.

Bu sebeple isimleri belirlerken orijinal olmasına ve farklı kişiler tarafından kullanılmamasına özen gösterin. Google’ da arama yaparak aynı isme farklı bir firmanın sahip olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

işletme-isimleri
Dükkanın İsmi Kurulacağı Bölgeye Göre Belirlenmelidir.

İsim Belirleme Kuralları

 • Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından bazı kelimelere kısıtlamalar getirilmiştir. Seçtiğiniz ismin bu kısıtlamalara aykırı olup olmadığını öğrenmek için tıklayınız.
 • İsim belirlenirken dikkat edilmesi gereken bir diğer kural ise ismin yabancı olması kaydı ile sektörün Türkçe olmasıdır. Yani Star Computer yerine Star Bilgisayar kurallara daha uygundur.
 • Türkiye, Türk gibi uyruk ve devlet isimleri ancak ve ancak Bakanlar Kurulu kararı ile konulabilir. Bu sebeple bu isimlere markanızda yer vermeyiniz.
 • İsimler ahlaki, kültürel ve milli değerlere aykırılık gösteremez.
 • Patent Kurumu’nda yapacağınız sorgulamada markanın farklı bir firma tarafından kullanıldığını görebilirsiniz. Böyle bir durumda ismi değiştirmenizi öneriyoruz.
 • Bu ismin farklı bir ülkede dahi kullanılmadığından emin olun.
 • Kelimeleri Türkçe seçmek zorunda değilsiniz. Yabancı kelimeler de kabul edilmektedir.

İşletmeye verilecek olan ismin dikkat çekici olmasına özen gösterin. Bu isimler daha çok müşteri çekecektir. Girişimciler markaya önem vermezler. Genelde ürün onlar için daha önemlidir. Sürekli olarak değişik ürünlere, fiyatlandırma politikalarına yoğunlaşırlar. Ancak bundan daha önemli bir şey vardır ki, o da marka ismidir. Tüketicilerde bu isimler bir değer ifade etmektedir.

Hatta çoğumuz ürünü markasına göre alırız. Çünkü bizim için bu markalar kalite demektir, tecrübe demektir, güvenilirlik demektir. İşte bu marka isminin iyi ve kurallara uygun olarak belirlenmesi müşteri nezdinde önem arz etmektedir.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + 11 =

Başa dön tuşu