KOSGEB

KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları Ve Sektörler 2023

Son yıllarda, girişimciler için Kosgeb kredileri oldukça popüler. İşyeri açmak isteyenlerin birçoğu Kosgeb kredilerinden faydalanmayı amaçlıyor. Kosgeb iş planı kabul gören girişimcilere, belirli oranlarda hibe krediler vererek ekonominin canlanmasını, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesini amaçlıyor. Bu makalemizde ana başlıklar halinde Kosgeb tarafından hibe destek kredisi verilen sektörlerden bahsedeceğiz. Sizler için hazırladığımız yazımızda KOSGEB’in destek verdiği bir çok alan ve faaliyet yer almaktadır.

Kosgeb Nedir?

Kosgeb Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme idaresi başkanlığı anlamına gelmektedir. Kosgeb 1990 yılında 3624 Sayılı Kanun ile İmalat Sanayi İşletmelerinin ekonomideki yerlerinin geliştirilmesi amacıyla dukkanacmak.com  kurulmuş bir kamu kuruluşudur. Kosgeb’in 1990-2009 yılları arasında imalat sanayi Kobi’lerine yönelik yapmış olduğu çalışmalar takdirle karşılanmış ve 2009 yılında imalat sanayi dışında yer alan sektörlerdeki Kobi’lerin de geliştirilmesi görevi Kosgeb’e verilmiştir. 18 Eylül 2009 Tarihinde alınan Bakanlar Kurulu Kararı ile, Kosgeb’in geliştirilmesinden sorumlu olduğu Kobi sektörleri belirlenmiştir.

Madencilik ve Taş Ocakçılığı

Kosgeb tarafından hibe kredisi desteği verilen maden ve taş ocakçılığı sektörleri şunlardır; Kömür ve linyit çıkartılması, Taş kömürü madenciliği, Taş kömürü madenciliği, Linyit madenciliği, Linyit madenciliği, Ham petrol ve doğal gaz çıkarımı sektörleridir.

Ham Petrol Çıkarımı

Ham petrol çıkarımı Doğal gaz çıkarımı Doğal gaz çıkarımı Metal cevherleri madenciliği, Demir cevherleri madenciliği, Demir cevherleri madenciliği, Demir dışı metal cevherleri madenciliği, Uranyum ve toryum cevherleri madenciliği sektörüdür.

hammedde-petrol-çıkarımı
Hammadde Petrol Çıkarımı

Diğer Demir Dışı Metal Cevherleri Madenciliği,

Diğer madencilik ve taş ocakçılığı Kum, kil ve taş ocakçılığı Süsleme ve yapı taşları ile kireç taşı, alçı taşı, tebeşir ve kayağantaşı (arduvaz-kayraktaşı) ocakçılığı Çakıl ve kum ocaklarının faaliyetleri; kil ve kaolin çıkarımı Başka yerde sınıflandırılmamış madencilik ve taş ocakçılığı Kimyasal ve gübreleme amaçlı mineral madenciliği, Turba çıkarımı Tuz çıkarımı Başka yerde sınıflandırılmamış diğer madencilik ve taş ocakçılığı Madenciliği, destekleyici hizmet faaliyetleri Petrol ve doğal gaz çıkarımını destekleyici faaliyetler Petrol ve doğal gaz çıkarımını destekleyici faaliyetler Madencilik ve taş ocakçılığını destekleyici diğer faaliyetler Madencilik ve taş ocakçılığını destekleyici diğer faaliyetler sektörleridir.

İmalat Sektörü

Gıda ürünlerinin imalatı Etin işlenmesi ve saklanması ile et ürünlerinin imalatı Etin işlenmesi ve saklanması Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması Sebze ve meyvelerin işlenmesi ve saklanması Patatesin işlenmesi ve saklanması Sebze dukkanacmak.com  ve meyve suyu imalatı Başka yerde sınıflandırılmamış meyve ve sebzelerin işlenmesi ve saklanması Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı Sıvı ve katı yağ imalatı Margarin ve benzeri yenilebilir katı yağların imalatı Süt ürünleri imalatı Süthane işletmeciliği ve peynir imalatı Dondurma imalatı Öğütülmüş tahıl ürünleri, nişasta ve nişastalı ürünlerin imalatı Öğütülmüş hububat ve sebze ürünleri imalatı Nişasta ve nişastalı ürünlerin imalatı Fırın ve unlu mamuller imalatı Ekmek, taze pastane ürünleri ve taze kek imalatı Peksimet ve bisküvi imalatı; dayanıklı pastane ürünleri ve dayanıklı kek imalatı Makarna, şehriye, kuskus ve benzeri unlu mamullerin imalatı Diğer gıda maddelerinin imalatı Şeker imalatı Kakao, çikolata ve şekerleme imalatı Kahve ve çayın işlenmesi Baharat, sos, sirke ve diğer çeşni maddelerinin imalatı Hazır yemeklerin imalatı Homojenize gıda müstahzarları ve diyetetik gıda imalatı Başka yerde sınıflandırılmamış diğer gıda maddelerinin imalatı Hazır hayvan yemleri imalatı Çiftlik hayvanları için hazır yem imalatı Ev hayvanları için hazır gıda imalatı sektörlerine hibe kredi verilmektedir.

İçecek İmalatı Sektörü

İçeceklerin imalatı İçecek imalatı Alkollü içeceklerin damıtılması, arıtılması ve harmanlanması Üzümden şarap imalatı Elma şarabı ve diğer meyve şaraplarının imalatı Diğer damıtılmamış mayalı içeceklerin imalatı Bira imalatı Malt imalatı Alkolsüz içeceklerin imalatı; maden sularının ve diğer şişelenmiş suların üretimi ve tütün ürünleri imalatı.

Tekstil Ürünleri İmalatında Hibe Kredi Verilen Sektörler

Tekstil ürünlerinin imalatı Tekstil elyafının hazırlanması ve bükülmesi, Tekstil elyafının hazırlanması ve bükülmesi Dokuma Dokuma Tekstil ürünlerinin bitirilmesi Tekstil ürünlerinin bitirilmesi Diğer tekstil ürünlerinin imalatı Örgü (triko) veya tığ işi (kroşe) kumaşların imalatı Giyim eşyası dışındaki tamamlanmış tekstil ürünlerinin imalatı Halı ve kilim imalatı Halat, urgan, kınnap ve ağ imalatı Dokusuz kumaşların ve dokusuz kumaştan yapılan ürünlerin imalatı, giyim eşyası hariç Diğer teknik ve endüstriyel tekstillerin imalatı Başka yerde sınıflandırılmamış diğer tekstillerin imalatı.

Giyim Ürünleri İmalatı

Giyim eşyalarının imalatı Kürk hariç, giyim eşyası imalatı Deri giyim eşyası imalatı İş giysisi imalatı Diğer dış giyim eşyaları imalatı İç giyim eşyası imalatı Diğer giyim eşyalarının ve giysi aksesuarlarının imalatı Kürkten eşya imalatı Kürkten eşya imalatı Örme (trikotaj) ve tığ işi ürünlerin imalatı Örme (trikotaj) ve tığ işi (kroşe) çorap imalatı Örme (trikotaj) ve tığ işi diğer giyim eşyası imalatı sektörleridir.

giyim-ürünleri-imalatı
Giyim Ürünleri İmalatı

Deri Ürünleri Sektörü

Deri ve ilgili ürünlerin imalatı Derinin tabaklanması ve işlenmesi; bavul, el çantası, saraçlık ve koşum takımı imalatı; kürkün işlenmesi ve boyanması Derinin tabaklanması ve işlenmesi; kürkün işlenmesi ve boyanması Bavul, el çantası ve benzerleri ile saraçlık ve koşum takımı imalatı (deri giyim eşyası hariç) Ayakkabı, bot, terlik vb. imalatı Ayakkabı, bot, terlik vb. imalatı sektörüdür.

Mobilya Haricinde Ağaç Ürünleri

Ağaçların biçilmesi ve planyalanması Ağaçların biçilmesi ve planyalanması Ağaç, mantar, kamış ve örgü malzeme ürünü imalatı Ahşap kaplama paneli ve ağaç esaslı panel imalatı Birleştirilmiş parke yer döşemelerinin imalatı Diğer bina doğramacılığı ve marangozluk ürünlerinin imalatı Ahşap konteyner imalatı Diğer ağaç ürünleri imalatı; mantar, saz, saman ve benzeri örme malzemelerinden yapılmış ürünlerin imalatı.

Kağıt ve Kağıt Ürünlerinin İmalatı

Kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı Kağıt hamuru, kağıt ve mukavva imalatı Kağıt hamuru imalatı Kağıt ve mukavva imalatı Kağıt ve mukavva ürünleri imalatı Oluklu kağıt ve mukavva imalatı ile kağıt ve mukavvadan yapılan muhafazaların imalatı Kağıttan yapılan ev eşyası, sıhhi malzemeler ve tuvalet malzemeleri imalatı Kağıt kırtasiye ürünleri imalatı Duvar kağıdı imalatı Kağıt ve mukavvadan diğer ürünlerin imalatı.

Kayıtlı Medyanın Basılması ve Çoğaltılması

Kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması, Basım ve basım ile ilgili hizmet faaliyetleri Gazetelerin basımı Diğer matbaacılık Basım ve yayım öncesi hizmetler Ciltçilik ve ilgili hizmetler Kayıtlı medyanın çoğaltılması Kayıtlı medyanın çoğaltılması sektörleridir.

Kok Kömürü ve Rafine Edilmiş Petrol Ürünleri Sektörü

Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı Kok fırını ürünlerinin imalatı Kok fırını ürünlerinin imalatı Rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı Rafine edilmiş petrol ürünleri imalatıdır.

Kimyasalların ve Kimyasal Ürünlerin İmalatı

Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı Temel kimyasal maddelerin, kimyasal gübre ve azot bileşikleri, birincil formda plastik ve sentetik kauçuk imalatı Sanayi gazları imalatı Boya maddeleri ve pigment imalatı Diğer inorganik temel kimyasal maddelerin imalatı Diğer organik temel kimyasalların imalatı Kimyasal gübre ve azot bileşiklerinin imalatı. Birincil formda plastik ham maddelerin imalatı Birincil formda sentetik kauçuk imalatı Haşere ilaçları ve diğer zirai-kimyasal ürünlerin imalatı Haşere ilaçları ve diğer zirai-kimyasal ürünlerin imalatı Boya, vernik ve benzeri kaplayıcı maddeler ile matbaa mürekkebi ve macun imalatı. Boya, vernik ve benzeri kaplayıcı maddeler ile matbaa mürekkebi ve macun imalatı Sabun ve deterjan, temizlik ve parlatıcı maddeleri; parfüm; kozmetik ve tuvalet malzemeleri imalatı Sabun ve deterjan ile temizlik ve parlatıcı maddeler imalatı Parfümlerin, kozmetiklerin ve kişisel bakım ürünlerinin imalatı Diğer kimyasal ürünlerin imalatı Patlayıcı madde imalatı Tutkal imalatı Uçucu yağların imalatı Başka yerde sınıflandırılmamış diğer kimyasal ürünlerin imalatı Suni veya sentetik elyaf imalatı Suni veya sentetik elyaf imalatı.

Temel Eczacılık Ürünlerinin ve Eczacılığa İlişkin Malzemelerin İmalatı

Temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, Temel eczacılık ürünleri imalatı, Temel eczacılık ürünleri imalatı, Eczacılığa ilişkin ilaçların imalatı

eczacılık-imalatı
Temel Eczacılık Ürünleri İmalatı

Kauçuk ve Plastik Ürünlerin İmalatı

Kauçuk ürünlerin imalatı, İç ve dış lastik imalatı; lastiğe sırt geçirilmesi ve yeniden işlenmesi, Diğer kauçuk ürünleri imalatı, Plastik ürünlerin imalatı, Plastik tabaka, levha, tüp ve profil imalatı, Plastik torba, çanta, poşet, çuval, kutu, damacana, şişe, makara vb. paketleme malzemelerinin imalatı, Plastik inşaat malzemesi imalatı, Diğer plastik ürünlerin imalatı

Diğer Metalik Olmayan Mineral Ürünlerin İmalatı

Cam ve cam ürünleri imalatı, Düz cam imalatı, Düz camın şekillendirilmesi ve işlenmesi, Çukur cam imalatı, Cam elyafı imalatı, Diğer camların imalatı ve işlenmesi (teknik amaçlı cam eşyalar dahil), Ateşe dayanıklı ürünlerin imalatı, Ateşe dayanıklı (refrakter) ürünlerin imalatı, Kilden inşaat malzemeleri imalatı, Seramik karo ve kaldırım taşları imalatı, Fırınlanmış kilden tuğla, karo ve inşaat malzemeleri imalatı, Diğer porselen ve seramik ürünlerin imalatı, Seramik ev ve süs eşyaları imalatı, Seramik sıhhi ürünlerin imalatı, Seramik yalıtkanların (izolatörlerin) ve yalıtkan bağlantı parçalarının imalatı, Diğer teknik seramik ürünlerin imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış diğer seramik ürünlerin imalatı, Çimento, kireç ve alçı imalatı, Çimento imalatı, Kireç ve alçı imalatı, Beton, çimento ve alçıdan yapılmış eşyaların imalatı, İnşaat amaçlı beton ürünlerin imalatı, İnşaat amaçlı alçı ürünlerin imalatı, Hazır beton imalatı, Toz harç imalatı, Lif ve çimento karışımlı ürünlerin imalatı, Beton, alçı ve çimentodan yapılmış diğer ürünlerin imalatı, Taş ve mermerin kesilmesi, şekil verilmesi ve kullanılabilir hale getirilmesi, Taş ve mermerin kesilmesi, şekil verilmesi ve bitirilmesi, Aşındırıcı ürünlerin ve başka yerde sınıflandırılmamış metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, Aşındırıcı ürünlerin imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış metalik olmayan diğer mineral ürünlerin imalatı.

Ana Metal Sanayi

Ana demir ve çelik ürünleri ile demir alaşımları imalatı, Ana demir ve çelik ürünleri ile ferro alaşımların imalatı Çelikten tüpler, borular, içi boş profiller ve benzeri bağlantı parçalarının imalatı Çelikten tüpler, borular, içi boş profiller ve benzeri bağlantı parçalarının imalatı. Çeliğin ilk işlenmesinde elde edilen diğer ürünlerin imalatı, Barların soğuk çekilmesi. Dar şeritlerin soğuk haddelenmesi Soğuk şekillendirme veya katlama Tellerin soğuk çekilmesi Değerli ana metaller ve diğer demir dışı metallerin imalatı, Değerli metal üretimi Alüminyum üretimi Kurşun, çinko ve kalay üretimi Bakır üretimi Demir dışı diğer metallerin üretimi, Nükleer yakıtların işlenmesi Metal döküm sanayii Demir döküm Çelik dökümü Hafif metallerin dökümü, Diğer demir dışı metallerin dökümü

Makine ve Teçhizat Hariç, Fabrikasyon Metal Ürünleri İmalatı Sektörü

Makine ve teçhizat hariç, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, Metal yapı malzemeleri imalatı, , Metal yapı ve yapı parçaları imalatı, Metalden kapı ve pencere imalatı, Metal tank, rezervuar ve muhafaza kapları imalatı, Merkezi ısıtma radyatörleri (elektrikli radyatörler hariç) ve sıcak su kazanları (boylerleri) imalatı, Metalden diğer tank, rezervuar ve konteynerler imalatı. Buhar jeneratörü imalatı, merkezi ısıtma sıcak su kazanları (boylerleri) hariç Buhar jeneratörü imalatı, merkezi ısıtma sıcak su kazanları (boylerleri) hariç, Silah ve mühimmat (cephane) imalatı, Silah ve mühimmat (cephane) imalatı, Metallerin dövülmesi, preslenmesi, baskılanması ve yuvarlanması; toz metalürjisi Metallerin dövülmesi, preslenmesi, baskılanması ve yuvarlanması; toz metalürjisi Metallerin işlenmesi ve kaplanması; makinede işleme Metallerin işlenmesi ve kaplanması Metallerin makinede işlenmesi ve şekil verilmesi Çatal-bıçak takımı ve diğer kesici aletler ile el aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı. Çatal-bıçak takımları ve diğer kesici aletlerin imalatı, Kilit ve menteşe imalatı, El aletleri, takım tezgahı uçları, testere ağızları vb. imalatı, Diğer fabrikasyon metal ürünlerin imalatı, Çelik varil ve benzer muhafazaların imalatı, Metalden hafif paketleme malzemeleri imalatı, Tel ürünleri, zincir ve yayların imalatı, Bağlantı malzemelerinin ve vida makinesi ürünlerinin imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış diğer fabrikasyon metal ürünlerin imalatı, sektörleridir.

fabrikasyon-metal-ürünleri
Fabrikasyon Metal Ürünlerin İmalatı

Bilgisayarların, Elektronik ve Optik Ürünlerin İmalatı

Elektronik bileşenlerin ve devre kartlarının imalatı, Elektronik bileşenlerin imalatı, Yüklü elektronik kart imalatı, Bilgisayar ve bilgisayar çevre birimleri imalatı, Bilgisayar ve bilgisayar çevre birimleri imalatı, İletişim ekipmanlarının imalatı, İletişim ekipmanlarının imalatı, Tüketici elektroniği ürünlerinin imalatı, Tüketici elektroniği ürünlerinin imalatı, Ölçme, test ve seyrüsefer amaçlı alet ve cihazlar ile saat imalatı, Ölçme, test ve seyrüsefer amaçlı alet ve cihazların imalatı, Kol saatlerinin, masa ve duvar saatlerinin ve benzerlerinin imalatı, Işınlama, elektro medikal ve elektro terapi ile ilgili cihazların imalatı, Işınlama, elektro medikal ve elektro terapi ile ilgili cihazların imalatı, Optik aletlerin ve fotoğrafçılıkla ilgili ekipmanların imalatı, Optik aletlerin ve fotografik ekipmanların imalatı, Manyetik ve optik kaset, bant, CD vb. ortamların imalatı, Manyetik ve optik kaset, bant, CD, vb. ortamların imalatı sektörüleridir.

Elektrikli Teçhizat İmalatı

Elektrik motoru, jeneratör, transformatör ile elektrik dağıtım ve kontrol cihazlarının imalatı, Elektrik motorlarının, jeneratörlerin ve transformatörlerin imalatı, Elektrik dağıtım ve kontrol cihazları imalatı, Akümülatör ve pil imalatı, Akümülatör ve pil imalatı, Kablolamada kullanılan teller ve kablolar ile gereçlerin imalatı, Fiber optik kabloların imalatı, Diğer elektronik ve elektrik telleri ve kablolarının imalatı, Kablolamada kullanılan gereçlerin imalatı, Elektrikli aydınlatma ekipmanlarının imalatı, Elektrikli aydınlatma ekipmanlarının imalatı, Ev aletleri imalatı, Elektrikli ev aletlerinin imalatı, Elektriksiz ev aletlerinin imalatı, Diğer elektrikli donanımların imalatı, Diğer elektrikli ekipmanların imalatı sektörleridir.

Başka Yerde Sınıflandırılmamış Makine ve Ekipman İmalatı

Genel amaçlı makinelerin imalatı, Motor ve türbin imalatı; hava taşıtı, motorlu taşıt ve motosiklet motorları hariç Akışkan gücü ile çalışan ekipmanların imalatı, Diğer pompaların ve kompresörlerin imalatı, Diğer musluk ve valf/vana imalatı, Rulman, dişli/dişli takımı, şanzıman ve tahrik elemanlarının imalatı, Genel amaçlı diğer makinelerin imalatı, Fırın, ocak (sanayi ocakları) ve brülör (ocak ateşleyicileri) imalatı, Kaldırma ve taşıma ekipmanları imalatı, Büro makineleri ve ekipmanları imalatı, (bilgisayarlar ve çevre birimleri hariç) Motorlu veya pnömatik (hava basınçlı) el aletlerinin imalatı, Soğutma ve havalandırma donanımlarının imalatı, evde kullanılanlar hariç Başka yerde sınıflandırılmamış diğer genel amaçlı makinelerin imalatı, Tarım ve ormancılık makineleri imalatı, Tarım ve ormancılık makinelerinin imalatı, Metal işleme makineleri ve takım tezgahları imalatı, Metal işleme makinelerinin imalatı, Diğer takım tezgahlarının imalatı, Diğer özel amaçlı makinelerin imalatı, Metalürji makineleri imalatı, Maden, taş ocağı ve inşaat makineleri imalatı, Gıda, içecek ve tütün işleme makineleri imalatı, Tekstil, giyim eşyası ve deri üretiminde kullanılan makinelerin imalatı, Kağıt ve mukavva üretiminde kullanılan makinelerin imalatı, Plastik ve kauçuk makinelerinin imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış diğer özel amaçlı makinelerin imalatı sektörleridir.

Motorlu Kara Taşıtı, Treyler (Römork) ve Yarı Treyler (Yarı Römork)

Motorlu kara taşıtlarının imalatı, Motorlu kara taşıtlarının imalatı, Motorlu kara taşıtları karoseri (kaporta) imalatı; treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı, Motorlu kara taşıtları karoseri (kaporta) imalatı; treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı, Motorlu kara taşıtları için parça ve aksesuar imalatı, Motorlu kara taşıtları için elektrik ve elektronik donanımların imalatı, Motorlu kara taşıtları için diğer parça ve aksesuarların imalatı sektörüne hibe kredi verilmektedir.

Diğer Ulaşım Araçlarının İmalatı

Gemi ve tekne yapımı Gemilerin ve yüzen yapıların inşası, Eğlence ve spor amaçlı teknelerin yapımı, Demir yolu lokomotifleri ve vagonlarının imalatı, Demir yolu lokomotifleri ve vagonlarının imalatı, Hava ve uzay araçları ve ilgili makinelerin imalatı, Hava taşıtları ve uzay araçları ile bunlarla ilgili makinelerin imalatı, Askeri savaş araçlarının imalatı, Askeri savaş araçlarının imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış ulaşım araçlarının imalatı, Motosiklet imalatı, Bisiklet ve engelli aracı imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış diğer ulaşım ekipmanlarının imalatı, sektörüdür.

ulaşım-araçlarının-imalatı
Ulaşım Araçlarının İmalatı

Mobilya İmalatı

Mobilya imalatı Büro ve mağaza mobilyaları imalatı, Mutfak mobilyalarının imalatı ve yatak imalatı Diğer mobilyaların imalatı sektörüne hibe kredi verilmektedir.

Diğer İmalat Sektörleri

Mücevherat, bijuteri eşyaları ve ilgili ürünlerin imalatı, Madeni para basımı Mücevher ve benzeri eşyaların imalatı ve İmitasyon (taklit) mücevherler ve benzeri ürünlerin imalatı, Müzik aletleri imalatı, Müzik aletleri imalatı, Spor malzemeleri imalatı, Spor malzemeleri imalatı, Oyun ve oyuncak imalatı, Oyun ve oyuncak imalatı, Tıbbi ve dişçiliğe ait araç ve gereçlerin imalatı, Tıbbi ve dişçilik ile ilgili araç ve gereçlerin imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış imalatlar Süpürge ve fırça imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış diğer imalatlar sektörlerine kredi verilmektedir.

Makine ve Ekipmanların Kurulumu ve Onarımı

Fabrikasyon metal ürünlerin, makinelerin ve ekipmanların onarımı, Fabrikasyon metal ürünlerin onarımı, Makinelerin onarımı, Elektronik veya optik ekipmanların onarımı, Elektrikli ekipmanların onarımı, Gemilerin ve teknelerin bakım ve onarımı, Hava taşıtlarının ve uzay araçlarının bakım ve onarımı, Diğer ulaşım ekipmanlarının bakım ve onarımı, Diğer ekipmanların onarımı, Sanayi makine ve ekipmanlarının kurulumu Sanayi makine ve ekipmanlarının kurulumu sektöründe hibe kredi verilmektedir.

Elektrik, Gaz, Buhar Ve İklimlendirme Üretimi Ve Dağıtımı

Elektrik, gaz, buhar ve havalandırma sistemi üretim ve dağıtımı, Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı, Elektrik enerjisi üretimi Elektrik enerjisinin iletimi sektörleri ile Elektrik enerjisinin dağıtımı Elektrik enerjisinin ticareti Gaz imalatı; ana şebeke üzerinden gaz yakıtların dağıtımı, Gaz imalatı Ana şebeke üzerinden gaz yakıtların dağıtımı Ana şebeke üzerinden gaz ticareti Buhar ve iklimlendirme temini Buhar ve iklimlendirme temini sektörlerine kredi verilmektedir.

Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi Ve İyileştirme Faaliyetleri

Suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması, Suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması Suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması Kanalizasyon Kanalizasyon Kanalizasyon Atığın toplanması, ıslahı ve bertarafı faaliyetleri; maddelerin geri kazanımı Atıkların toplanması Tehlikesiz atıkların toplanması Tehlikeli atıkların toplanması Atıkların ıslahı ve bertarafı Tehlikesiz atıkların ıslahı ve bertaraf edilmesi Tehlikeli atıkların ıslahı ve bertaraf edilmesi Materyallerin geri kazanımı Hurdaların parçalara ayrılması Tasnif edilmiş materyallerin geri kazanımı İyileştirme faaliyetleri ve diğer atık yönetimi hizmetleri İyileştirme faaliyetleri ve diğer atık yönetimi hizmetleri İyileştirme faaliyetleri ve diğer atık yönetimi hizmetleri sektörlerinde kosgeb hibe kredisi verilmektedir.

İnşaat Sektörü

Bina inşaatı İnşaat projelerinin geliştirilmesi İnşaat projelerinin geliştirilmesi İkamet amaçlı olan veya ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı, İkamet amaçlı olan veya ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı, Bina dışı yapıların inşaatı, Kara ve demir yollarının inşaatı Kara yolları ve otoyolların inşaatı Demir yolları ve metroların inşaatı Köprüler ve tünellerin inşaatı Hizmet projelerinin inşaatı Akışkanlar için hizmet projelerinin inşaatı Elektrik ve telekomünikasyon için hizmet projelerinin inşaatı, Bina dışı diğer yapılara ait projelerin inşaatı, Su projeleri inşaatı, Başka yerde sınıflandırılmamış bina dışı diğer yapılara ait projelerin inşaatı Özel inşaat faaliyetleri, Yıkım ve şantiyenin hazırlanması Yıkım Şantiyenin hazırlanması Test sondajı ve delme, Elektrik tesisatı, sıhhi tesisat ve diğer inşaat tesisatı faaliyetleri, Elektrik tesisatı Sıhhi tesisat, ısıtma ve iklimlendirme tesisatı Diğer inşaat tesisatı Binanın tamamlanması ve bitirilmesi Sıva işleri Doğrama tesisatı Yer ve duvar kaplama Boya ve cam işleri, İnşaatlardaki diğer bütünleyici ve tamamlayıcı işler Diğer özel inşaat faaliyetleri Çatı işleri Başka yerde sınıflandırılmamış diğer özel inşaat faaliyetleridir.

inşaat-sektörü
İnşaat Sektörü

Toptan Ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı  sektörü

Aşağıda verilen sektörlerde belirli bir mala tahsis edilmiş mağazaları içermektedir.

 • Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti  ile onarımı,
 • Motorlu kara taşıtlarının ticareti,
 • Otomobillerin ve hafif motorlu kara taşıtlarının ticareti,
 • Diğer motorlu kara taşıtlarının ticareti,
 • Motorlu kara taşıtlarının bakım ve onarımı,
 • Motorlu kara taşıtlarının bakım ve onarımı,
 • Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının ticareti,
 • Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının toptan ticareti,
 • Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının perakende ticareti,
 • Motosiklet ve ilgili parça ve aksesuarların ticareti, , bakımı ve onarımı,
 • Motosiklet ve ilgili parça ve aksesuarların ticareti, , bakımı ve onarımı,
 • Toptan ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) Bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak yapılan toptan ticaret
 • Tarımsal hammaddelerin, canlı hayvanların, tekstil hammaddelerinin ve yarı mamul malların satışı ile ilgili aracılar,
 • Yakıtların, maden cevherlerinin, metallerin ve endüstriyel kimyasalların satışı ile ilgili aracılar,
 • Kereste ve inşaat malzemelerinin satışı ile ilgili aracılar,
 • Makine, sanayi araç ve gereçleri ile deniz ve hava taşıtlarının satışı ile ilgili aracılar,
 • Mobilya, ev eşyaları, madeni eşyalar ve hırdavatların satışı ile ilgili aracılar,
 • Tekstil, giysi, kürk, ayakkabı ve deri eşyaların satışı ile ilgili aracılar,
 • Gıda, içecek ve tütün satışı ile ilgili aracılar,
 • Belirli diğer ürünlerin satışı ile ilgili uzmanlaşmış aracılar,
 • Çeşitli malların satışı ile ilgili aracılar,
 • Tarımsal hammadde ve canlı hayvanların toptan ticareti,
 • Tahıl, işlenmemiş tütün, tohum ve hayvan yemi toptan ticareti,
 • Çiçeklerin ve bitkilerin toptan ticareti,
 • Canlı hayvanların toptan ticareti,
 •  Ham deri, post ve deri toptan ticareti,
 • Gıda, içecek ve tütün toptan ticareti,
 • Meyve ve sebzelerin toptan ticareti,
 • Et ve et ürünlerinin toptan ticareti,
 • Süt ürünleri, yumurta ve yenilebilir sıvı ve katı yağların toptan ticareti,
 • İçecek toptan ticareti,
 • Şeker, çikolata ve şekerleme toptan ticareti,
 • Kahve, çay, kakao ve baharat toptan ticareti,
 • Balık, kabuklular ve yumuşakçalar da dahil diğer gıda maddelerinin toptan ticareti,
 • Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki gıda, içecek ve tütün toptan ticareti,
 • Ev eşyalarının toptan ticareti,
 • Tekstil ürünlerinin toptan ticareti,
 • Giysi ve ayakkabı toptan ticareti,
 • Elektrikli ev aletleri toptan ticareti,
 • Porselen ve cam eşya ile temizlik maddelerinin toptan ticareti,
 • Parfüm ve kozmetik ürünlerinin toptan ticareti,
 • Eczacılık ürünlerinin toptan ticareti,
 • Mobilya, halı ve aydınlatma ekipmanlarının toptan ticareti,
 • Saat ve mücevher toptan ticareti,
 • Diğer ev eşyalarının toptan ticareti,
 • Bilgi ve iletişim teknolojisi ekipmanlarının toptan ticareti,
 • Bilgisayar, bilgisayar çevre birimleri ve yazılım toptan ticareti,
 • Elektronik ve telekomünikasyon ekipmanlarının ve parçalarının toptan ticareti,
 • Diğer makine, ekipman, aksam ve parçaları ile büro mobilyalarının toptan ticareti,
 • Tarımsal amaçlı makine ve ekipmanlar ile aksam ve parçalarının toptan ticareti,
 • Takım tezgahlarının toptan ticareti,
 • Madencilik, bina ve bina dışı inşaat makinelerinin toptan ticareti,
 • Tekstil endüstrisi makineleri ile dikiş ve örgü makinelerinin toptan ticareti,
 •  Büro mobilyalarının toptan ticareti,
 • Diğer büro makine ve ekipmanlarının toptan ticareti,
 • Diğer makine ve ekipmanların toptan ticareti,
 • Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki diğer toptan ticaret Katı, sıvı ve gazlı yakıtlar ile bunlarla ilgili ürünlerin toptan ticareti,
 • Madenler ve maden cevherlerinin toptan ticareti,
 • Ağaç, inşaat malzemesi ve sıhhi teçhizat toptan ticareti,
 • Hırdavat, sıhhi tesisat ve ısıtma tesisatı malzemelerinin toptan ticareti,
 • Kimyasal ürünlerin toptan ticareti,
 • Diğer ara ürünlerin toptan ticareti,
 • Atık ve hurda toptan ticareti,
 • Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki toptan ticaret Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki toptan ticaret Perakende ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç)
 • Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki perakende ticaret
 • Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda yapılan diğer perakende ticaret
 • Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda gıda, içecek ve tütün perakende ticareti,
 • Meyve ve sebze perakende ticareti,
 • Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki;
 • Et ve et ürünlerinin perakende ticareti,
 • Balık, kabuklu hayvanlar ve yumuşakçaların perakende ticareti,
 • Ekmek, pastalar, unlu mamuller ve şekerli ürünlerin perakende ticareti,
 • İçeceklerin perakende ticareti,
 • Tütün ürünlerinin perakende ticareti,
 • Diğer gıda ürünlerinin perakende ticareti,
 • Otomotiv yakıtının perakende ticareti,
 • Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda otomotiv yakıtının perakende ticareti,
 • Bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) teçhizatının perakende ticareti,
 • Çevre donanımlarının ve yazılım programlarının perakende ticareti,
 • Telekomünikasyon teçhizatının perakende ticareti,
 • Ses ve görüntü cihazlarının perakende ticareti,
 • Diğer ev eşyalarının perakende ticareti,
 • tekstil ürünleri perakende ticareti,
 •  Hırdavat, boya ve cam perakende ticareti,
 • Halı, kilim, duvar ve yer kaplamalarının perakende ticareti,
 • Elektrikli ev aletlerinin perakende ticareti,
 • Mobilya, aydınlatma teçhizatı ve diğer ev eşyalarının perakende ticareti,
 • Kültür ve eğlence mallarının perakende ticareti,
 •  Kitapların perakende ticareti,
 • Gazeteler ve kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti,
 • Müzik ve video kayıtlarının perakende ticareti,
 • Spor malzemelerinin perakende ticareti,
 • Oyunlar ve oyuncakların perakende ticareti,
 • Diğer malların perakende ticareti,
 • Giyim eşyalarının perakende ticareti,
 • Ayakkabı ve deri eşyaların perakende ticareti,
 • Eczacılık ürünlerinin perakende ticareti,
 • Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda tıbbi ve ortopedik ürünlerin perakende ticareti,
 • Kozmetik ve kişisel bakım malzemelerinin perakende ticareti,
 • Çiçek, bitki, tohum, gübre, ev hayvanları ve ev hayvanları yemleri  perakende ticareti,
 • Saat ve mücevher perakende ticareti,
 • Diğer yeni malların perakende ticareti,
 • Kullanılmış malların satıldığı mağazalardaki perakende ticaret Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla yapılan perakende ticaret
 • Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla gıda, içecek ve tütün ürünleri perakende ticareti,
 • tekstil, giyim eşyası ve ayakkabı perakende ticareti,
 • Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla diğer malların perakende ticareti,
 • Mağazalar, tezgahlar ve pazar yerleri dışında yapılan perakende ticaret
 • Posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret
 • Mağazalar, tezgahlar ve pazar yerleri dışında yapılan diğer perakende ticaret sektörlerine hibe kredi verilmektedir.

Ulaştırma Ve Depolama

Kara taşımacılığı, ve boru hattı taşımacılığı, Demiryolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı, Demiryolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı, Demiryolu ile yük taşımacılığı, Demiryolu ile yük taşımacılığı, Kara taşımacılığı, ile yapılan diğer yolcu taşımacılığı, Kara taşımacılığı, ile yapılan şehir içi ve banliyö yolcu taşımacılığı, Taksi taşımacılığı, Başka yerde sınıflandırılmamış kara taşımacılığı, ile yapılan diğer yolcu taşımacılığı, Karayolu ile yük taşımacılığı, ve taşımacılık hizmetleri Karayolu ile yük taşımacılığı, Ev ve iş yerlerine verilen taşımacılık hizmetleri Boru hattı taşımacılığı, Boru hattı taşımacılığı, sektörlerdir.

Su Yolu Taşımacılığı

Deniz ve kıyı sularında yolcu taşımacılığı, Deniz ve kıyı sularında yolcu taşımacılığı, Deniz ve kıyı sularında yük taşımacılığı, Deniz ve kıyı sularında yük taşımacılığı, İç sularda yolcu taşımacılığı, İç sularda yolcu taşımacılığı, İç sularda yük taşımacılığı, İç sularda yük taşımacılığı sektörlerdir.

Havayolu Taşımacılığı

 Havayolu ile yolcu taşımacılığı, Havayolu ile yolcu taşımacılığı, Havayolu ile yük taşımacılığı ve uzay taşımacılığı, Havayolu ile yük taşımacılığı, Uzay taşımacılığı sektörlerine Kosgeb hibe kredi verilmektedir.

Taşımacılık İçin Depolama ve Destekleyici Faaliyetler

Kosgeb tarafından depolama ve ambarlama Depolama ve ambarlama, Taşımacılık için destekleyici faaliyetler, Kara taşımacılığını destekleyici hizmet faaliyetleri, Suyolu taşımacılığını destekleyici hizmet faaliyetleri, Havayolu taşımacılığını destekleyici hizmet faaliyetleri, Kargo yükleme boşaltma hizmetleri Taşımacılığı destekleyici diğer faaliyetlere hibe kredi verilir.

Posta ve Kurye Faaliyetleri

Evrensel hizmet yükümlülüğü altında postacılık faaliyetleri, Evrensel hizmet yükümlülüğü altında postacılık faaliyetleri ve diğer posta ve kurye faaliyetleri,  diğer posta ve kurye faaliyetlerine hibe kredi verilir.

Konaklama Sektörü

Oteller ve benzer konaklama yerleri, Oteller ve benzer konaklama yerleri, Tatil ve diğer kısa süreli konaklama yerleri, Tatil ve diğer kısa süreli konaklama yerleri, Kamp alanları, motorlu karavan ve karavan tipi treyler park hizmetleri Kamp alanları, motorlu karavan ve karavan tipi treyler park hizmetleri Diğer konaklama yerleri, Diğer konaklama yerleri sektörlerine KOSGEB hibe kredi verilir.

Yiyecek ve İçecek Hizmeti Sektörü

 Lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri, Lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri, Dışarıya yemek hizmeti sunan işletmelerin (catering) faaliyetleri, ve diğer yiyecek hizmetleri faaliyetleri, Özel günlerde dışarıya yemek hizmeti sunan işletmelerin faaliyetleri, Diğer yiyecek hizmeti faaliyetleri,

İçecek sunum hizmetlerinden  (Barlar, tavernalar, kokteyl salonları, diskotekler, birahaneler, kahve salonları hariçtir.) Cafe açmak ile ilgili tüm detaylar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

yiyecek-içecek-sektörü
Yiyecek içecek sektörü

Yayımcılık Faaliyetleri

Kitapların, süreli yayınların yayımlanması ve diğer yayımlama faaliyetleri, Kitap yayımı Rehberlerin ve posta adres listelerinin yayımlanması, Gazetelerin yayımlanması Dergi ve süreli yayınların yayımlanması Diğer yayıncılık faaliyetleri, Yazılım programlarının yayımlanması, Bilgisayar oyunlarının yayımlanması Diğer yazılım programlarının yayımlanması sektörleridir. Sinema filmi, video ve televizyon programları yapım faaliyetleri Sinema filmi, video yapım faaliyetleri hariçtir. Sinema filmi, video ve televizyon programları çekim sonrası faaliyetleri Sinema filmi, video çekim sonrası faaliyetleri hariçtir. Sinema filmi, video ve televizyon programları dağıtım faaliyetleriSinema filmi, video dağıtım faaliyetleri hariçtir.

Programcılık ve Yayıncılık Faaliyetleri

Radyo yayıncılığı Radyo yayıncılığı, Televizyon programcılığı ve yayıncılığı faaliyetleri ve Televizyon programcılığı ve yayıncılığı faaliyetlerine hibe kredi verilmektedir.

Telekomünikasyon

Kablolu telekomünikasyon faaliyetleri, Kablolu telekomünikasyon faaliyetleri, Kablosuz (telsiz) telekomünikasyon faaliyetleri, Kablosuz (telsiz) telekomünikasyon faaliyetleri, Uydu üzerinden telekomünikasyon faaliyetleri, Uydu üzerinden telekomünikasyon faaliyetleri, Diğer telekomünikasyon faaliyetleri ve Diğer telekomünikasyon faaliyetlerine hibe kredi verilir.

Bilgisayar

Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler Bilgisayar programlama faaliyetleri, Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri, Bilgisayar tesisleri yönetim faaliyetleri, Diğer bilgi teknolojisi ve bilgisayar hizmet faaliyetlerine destek sağlanır.

Bilgi Hizmet Faaliyetleri

Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler; web portalları Veri işleme, barındırma (hosting) ve ilgili faaliyetler Web portalları Diğer bilgi hizmet faaliyetleri Haber ajanslarının faaliyetleri Başka yerde sınıflandırılmamış diğer bilgi hizmet faaliyetlerine kosgeb hibe kredi sağlanır.

İdare Merkezi;

İdari danışmanlık faaliyetleri İdare merkezi faaliyetleri İdare merkezi faaliyetleri İdari danışmanlık faaliyetleri Halkla ilişkiler ve iletişim faaliyetleri İşletme ve diğer idari danışmanlık faaliyetlerine kredi sağlanır.

Mimarlık ve Mühendislik

Teknik muayene ve analiz Mimarlık ve mühendislik faaliyetleri ve ilgili teknik danışmanlık Mimarlık faaliyetleri, Mühendislik faaliyetleri ve ilgili teknik danışmanlık Teknik test ve analiz faaliyetleri, Teknik test ve analiz faaliyetleri sektörüdür.

mimarlık-mühendislik
Mimarlık Mühendislik

Bilimsel Araştırma ve Geliştirme

Doğal bilimler ve mühendislikle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri,  Biyoteknolojiyle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri, Doğal bilimlerle ve mühendislikle ilgili diğer araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri, Sosyal bilimlerle ve beşeri bilimlerle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri, Sosyal bilimlerle ve beşeri bilimlerle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri sektörleridir.

Reklamcılık ve Pazar Araştırması

Reklamcılık Reklam ajanslarının faaliyetleri, Çeşitli medya reklamları için alan ve zamanın bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak satışı Piyasa ve kamuoyu araştırma faaliyetleri, Piyasa ve kamuoyu araştırma faaliyetleri hibe kredi sağlanan sektörlerdendir.

Diğer Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler

Uzmanlaşmış tasarım faaliyetleri Uzmanlaşmış tasarım faaliyetleri Fotoğrafçılık faaliyetleri Fotoğrafçılık faaliyetleri Tercüme ve sözlü tercüme faaliyetleri Tercüme ve sözlü tercüme faaliyetleri Başka yerde sınıflandırılmamış diğer mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler Başka yerde sınıflandırılmamış diğer mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetlere kosgeb hibe kredisi verilir.

Kiralama ve Leasing Faaliyetleri

Motorlu taşıtların kiralanması ve leasingi Hafif motorlu taşıtların ve arabaların kiralanması ve leasingi Kamyonların kiralanması ve leasingi Kişisel eşyaların ve ev eşyalarının kiralanması ve leasingi Eğlence ve spor eşyalarının kiralanması ve leasingi Video kasetlerin ve disklerin kiralanması Başka yerde sınıflandırılmamış diğer kişisel ve ev eşyalarının kiralanması ve leasingi Diğer makine, ekipman ve maddi malların kiralanması ve leasingi Tarımsal makine ve ekipmanların kiralanması ve leasingi Bina ve bina dışı inşaatlarda kullanılan makine ve teçhizatın kiralanması ve leasingi Büro makine ve ekipmanın (bilgisayarlar dahil) kiralanması ve leasingi Su yolu taşımacılığı ekipmanının kiralanması ve leasingi Hava taşımacığı araçlarının kiralanması ve leasingi Başka yerde sınıflandırılmamış diğer makine, teçhizat ve eşyaların kiralanması ve leasingi Telif hakkı alınmış olan çalışmalar dışında, fikri mülkiyet haklarının ve benzer ürünlerin leasingi Telif hakkı alınmış olan çalışmalar dışında, fikri mülkiyet haklarının ve benzer ürünlerin leasingi sektörleridir.

İstihdam Faaliyetleri

İş bulma acentelerinin faaliyetleri İş bulma acentelerinin faaliyetleri Geçici iş bulma acentelerinin faaliyetleri Geçici iş bulma acentelerinin faaliyetleri Diğer insan kaynaklarının sağlanması Diğer insan kaynaklarının sağlanması sektörleridir.

Seyahat Acentesi Tur Operatörü ve Diğer Rezervasyon Hizmetleri İle İlgili Faaliyetler

Seyahat acentesi ve tur operatörlerinin faaliyetleri Seyahat acentesi faaliyetleri Tur operatörü faaliyetleri Diğer rezervasyon hizmetleri ve ilgili faaliyetler Diğer rezervasyon hizmetleri ve ilgili faaliyetler sektörlerine kredi sağlanır.

Güvenlik ve Soruşturma Faaliyetleri

Özel güvenlik faaliyetleri Özel güvenlik faaliyetleri, Güvenlik sistemleri hizmet faaliyetleri, Güvenlik sistemleri hizmet faaliyetleri, Soruşturma faaliyetleri Soruşturma faaliyetleri sektörleridir.

Binalar İle İlgili Hizmetler ve Çevre Düzenlemesi Faaliyetleri

Tesis bünyesindeki ortak destek hizmetleri, Tesis bünyesindeki ortak destek hizmetleri, Temizlik faaliyetleri, Binaların genel temizliği, Diğer bina ve endüstriyel temizlik faaliyetleri, Diğer temizlik faaliyetleri, Çevre düzenlemesi ve bakım faaliyetleri, Çevre düzenlemesi ve bakım faaliyetleri sektörüdür.

çevre-düzenlemesi-faaliyetleri
Çevre Düzenlemesi Faaliyetleri

Büro Yönetimi, Büro Desteği ve İş Destek Faaliyetleri

Büro yönetimi ve destek faaliyetleri, Ortak büro yönetim hizmeti faaliyetleri, Fotokopi, doküman hazırlama ve diğer özel büro destek hizmetleri, Çağrı merkezlerinin faaliyetleri, Çağrı merkezlerinin faaliyetleri, Kongre ve ticari fuar organizasyonu, Kongre ve ticari fuar organizasyonu, Başka yerde sınıflandırılmamış şirket destek hizmet faaliyetleri, Tahsilat daireleri ve kredi kayıt bürolarının faaliyetleri, Paketleme faaliyetleri Başka yerde sınıflandırılmamış diğer şirket destek hizmet faaliyetleri sektörleridir.

Kütüphaneler, Arşivler, Müzeler ve Diğer Kültürel Faaliyetler

Kütüphaneler, arşivler, müzeler ve diğer kültürel faaliyetler, Kütüphane ve arşivlerin faaliyetleri, Müzelerin faaliyetleri, Tarihi alanlar ve yapılar ile turistik yerlerin işletilmesi, Botanik ve hayvanat bahçeleri ile koruma altındaki alanlarla ilgili faaliyetler sektöre dahildir.

Bilgisayarların, Kişisel Eşyaların ve Ev Eşyalarının Onarımı Sektörü

Bilgisayarların ve iletişim araç ve gereçlerinin onarımı, Bilgisayarların ve bilgisayar çevre birimlerinin onarımı, İletişim araç ve gereçlerinin onarımı, Kişisel eşyalar ile ev eşyalarının onarımı, Tüketici elektronik eşyalarının onarımı, Evde kullanılan cihazlar ile ev ve bahçe gereçlerinin onarımı, Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı, Mobilyaların ve ev döşemelerinin onarımı, Saatlerin ve mücevherlerin onarımı, Başka yerde sınıflandırılmamış diğer kişisel eşyaların ve ev eşyalarının onarımı sektörlerine kosgeb tarafından destek verilir.

Diğer Hizmet Faaliyetleri

Tekstil ve kürk ürünlerinin yıkanması ve kuru temizlenmesi, Kuaförlük ve diğer güzellik salonlarının faaliyetleri, Cenaze işleri ile ilgili faaliyetlerine kosgeb hibe kredisi sağlanmaktadır.

Kosgeb hibe kredi verilen sektörler de ve Kosgeb desteklenen sektörler içerisinde istediğiniz sektöre başvuruda bulunarak KOSGEB Girişimciliği Geliştirme desteği alabilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 2 =

Başa dön tuşu