KOSGEB

İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır? 2023 (KOSGEB Anlaşmalı)

İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır? İşkur Türkiye’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı bulunan sosyal ve iş hayatını dengelemek için bireylerin iş bulmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulmuş olan bir kamu kuruluşudur. İŞ-KUR’un asıl amacı aşağıda tam anlamıyla tanımlanmıştır. İş-Kur Tanıtım filmini izleyerek, bu kuruluş hakkında net bilgiye ulaşabilirsiniz.

İşgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda; iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetini etkin bir şekilde sunmak, işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik aktif programlar yoluyla istihdamı kolaylaştırmak, korumak, geliştirmek, çeşitlendirmek ve işini kaybedenlere geçici bir süre gelir desteği sağlamak.

Bu anlatımdan sonra, İŞ-KUR iş ve işçi bulmak isteyen kişilere yardım ettiğine göre, maddi yardıma ihtiyacı olanlara, kredi çekmek isteyenlere, işkur kredisi nasıl çekilir sorularını yöneltenlere iş bulmakta başka fayda sağlayamamaktadır. Zira şuan ülkemizde İşkur kredisi adıyla bilinen KOSGEB tarafından verilen krediden başka bir şey değildir. İşkur Müdürlükleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı dukkanacmak.com olmalarına karşın, KOSGEB Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı devlet kurumlarıdır. Her iki kuruluşun, iş ve iş bulma konusunda, Türkiye’nin ekonomisine hizmet etmeleri, işyeri açma ve iş kurma kredilerinde de isimlerinin geçmesi nedeniyle İşkur Kosgeb kredisi gündeme gelebilmektedir.

İşkur ve Kosgeb Arasında İmzalanan Protokol

İşkur kredisi çekmek istiyorum diyenlerin bir sebebi de Kosgeb ile İşkur arasında yapılan anlaşma protokolü nedeniyledir. Her ne kadar Kosgeb faizsiz kredi ve hibe verebilse de, bu protokole rağmen İşkur kredisi alabilmeniz mümkün değildir. Protokolün işkur’a yüklediği sorumluluklardan bazıları şunlardır;

 • Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini gerçekleştirmek, Başvurular e-devlet üzerinden yapılacaktır.
 • Kursa katılacak kişileri belirlemek,
 • Eğitim giderlerini karşılamak,

Burada görüldüğü üzere, KOSGEB-İŞKUR arasında imzalanan protokol gereğince, İŞ-KUR‘a kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi başvurusu yapabilirsiniz. İşkur kredisi alamasanız da, iş-kurun verdiği kosgeb eğitimlerine katılarak, sertifika alabilir, bu sertifika ile kosgeb’e faizsiz kredi ve hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz.

işkur-destekleri
İşkur Destekleri

Tarım Bakanlığınca açıklanan Milli Tarım Projesi dahilinde yine köye dönüş yapmak isteyen kişilere 30 bin lira köye dönüş hibe kredisi verileceği açıklanmıştır. Kosgeb’ in verdiği kredilerin miktarı 30 bin hibe den 370 bin liraya, halen işkur kurslarına katılan yeni girişimciler toplamda 370 bin liraya kadar hibe ve kredi desteği alabilmektedirler. İş-kur kredisi haricinde diğer kuruluşların kredi ilanlarına hemen başvurabilirler.

İşkur Kredisi Nasıl Alınır?

İşkur ile anlaşmalı bulunan Kosgeb’ den destek almak için ilk olarak Kosgeb’ in verdiği uygulamalı girişimcilik eğitimi programlarına katılmak gerekmektedir. Kurs tarihlerini Kosgeb’ in sayfasından eğitim duyuruları bölümünden takip edebilirsiniz. Kurslar online yapılır ve katılım zorunludur. Verilen eğitimler işletme ve iş planı üzerinedir. Kurs sonrası katılımcılara sertifika verilmektedir.

 • Sertifikası olmayanlar girişimcilik desteklerine başvuramazlar.
 • Bu aşamadan sonra fiziki olarak işletmenizi kurmanız gerekiyor.
 • Yapacağınız harcamaları Kosgeb’ ten bir iş planı dahilinde geri alabilirsiniz.
 • Ancak destek alabilmek için faaliyette bulunacağınız sektörün Kosgeb nace kodları içerisinde yer alması gerekmektedir.
 • İşletme kurulumu esnasında yapmış olduğunuz tüm harcamaları faturalandırmalısınız.
 • İş yerinizi kurduktan sonra sıra geliyor iş planı hazırlamaya.
 • Verilen eğitimlerde iyi bir iş planında bulunması gereken detaylar anlatılacaktır.
 • Ancak iş planını daha profesyonel anlamda hazırlamak istiyorsanız danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.
 • İş planı örnekleri internet üzerinde çeşitli sitelerde yer almaktadır.
 • Ancak bu planları indirerek işe başlamanız, 1- 0 yenik başlamanız anlamına gelir. Çünkü iş planınızın özgün olması gerekmektedir.
 • İş planında girişimci bilgilerine, fiyat politikasına, neden bu sektörde faaliyet göstermek istediğinize, gelecek planlarına yer verilmelidir.
 • Destek alabilmek için işletmenizi dukkanacmak.com  kurduktan sonra veri tabanına kayıt yaptırmalısınız.
 • Bilgi dokümanlarını ve Kobi beyannamenizi kuruma sunmanız gerekmektedir.
 • Beyannameyi onayladıktan sonra iş planınızı dijital ortamda hazırlamalısınız.
 • Bu iş planının onaylı örneğini kuruma sunmalısınız.
 • Sunduğunuz iş planı üzerinden Kosgeb değerlendirmede bulunarak iş planını kayda değer bulursa detaylı olarak incelenmesi amacı ile kurula sevk edecektir.
 • Kuruma bağlı olarak faaliyet gösteren kurul, yapacağı toplantılarda iş planını değerlendirecektir.
 • Daha sonra şayet iş planınız kabul edilirse taahhütname ile birlikte destek verme süreci başlayacaktır.
 • Yine dijital ortamda ödeme için istek formu oluşturulacak ve kuruma teslim edilecektir.

Bu aşamadan sonra uzmanlar tarafından yapılacak olan inceleme sonrası bütçe göz önünde bulundurularak destek verilecektir.

işkur-kredisi-nasıl-alınır
İşkur Kredisi Nasıl Alınır

Destek Kredisi Başvuru Şartları

Kosgeb’ ten destek alabilmek için belirli şartlara sahip olmak gerekmektedir. İlk olarak istenen evrakları zamanında teslim etmek, sertifika almak ve iş planı sunmak gerekiyor.

Kosgeb desteklerinden sadece Türk vatandaşları faydalanabilir.

18 yaşının tamamlanmış olması gerekmektedir.

Sıfırdan işletme kurulumlarında Kosgeb’ den destekleme ödemesi alabilmek için daha önce aynı konuda destekleme ödemesi almamış olmak gerekmektedir.

Kosgeb’ in Desteklediği Sektörler

Kosgeb Girişimcilik, araştırma ve geliştirme, teknolojik üretim, yerlileştirme, işletme geliştirme, büyüme ve uluslararası aştırma, laboratuvar destekleri alanlarında destek sağlanmaktadır. Ayrıca Kosgeb’ in desteklediği sektörler nace kodları ile ifade edilmektedir.

Kosgeb 60 bin TL hibe ve 370 bin TL faizsiz kredi desteği vermemektedir. Desteklerine Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile devam edecektir.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + four =

Başa dön tuşu