İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır? (KOSGEB Anlaşmalı)

İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır? (KOSGEB Anlaşmalı)
2.978 kez okundu.

İşkur Türkiye’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı bulunan sosyal ve iş hayatını dengelemek için bireylerin iş bulmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulmuş olan bir kamu kuruluşudur. İŞ-KUR’un asıl amacı aşağıda tam anlamıyla tanımlanmıştır. İş-Kur Tanıtım filmini izleyerek, bu kuruluş hakkında net bilgiye ulaşabilirsiniz.

İşgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda; iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetini etkin bir şekilde sunmak, işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik aktif programlar yoluyla istihdamı kolaylaştırmak, korumak, geliştirmek, çeşitlendirmek ve işini kaybedenlere geçici bir süre gelir desteği sağlamak.

Bu anlatımdan sonra, İŞ-KUR iş ve işçi bulmak isteyen kişilere yardım ettiğine göre, maddi yardıma ihtiyacı olanlara, kredi çekmek isteyenlere,  işkur kredisi nasıl çekilir sorularını yöneltenlere iş bulmakta başka fayda sağlayamamaktadır. Zira şuan ülkemizde işkur kredisi adıyla bilinen KOSGEB tarafından verilen krediden başka birşey değildir. İşkur Müdürlükleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olmalarına karşın, KOSGEB Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı devlet kurumlarıdır. Her iki kuruluşun, iş ve iş bulma konusunda, Türkiye’nin ekonomisine hizmet etmeleri, işyeri açma ve iş kurma kredilerinde de isimlerinin geçmesi nedeniyle İşkur kosgeb kredisi gündeme gelebilmektedir.

İşkur ve Kosgeb arasında imzalanan protokol

İşkur kredisi çekmek istiyorum diyenlerin bir sebebi de Kosgeb ile İşkur arasında yapılan anlaşma protokolü nedeniyledir. Her ne kadar Kosgeb faizsiz kredi ve hibe verebilse de, bu protokole rağmen İşkur kredi sialabilmeniz mümkün değildir. Protokolün işkur’a yüklediği sorumluluklardan bazıları şunlardır; • Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimlerini gerçekleştirmek,
 • Kursa katılacak kişileri belirlemek,
 • Eğitim giderlerini karşılamak,

Burada görüldüğü üzere, KOSGEB-İŞKUR arasında imzalanan 01/09/2016 tarihli protokol gereğince, İŞ-KUR‘a kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi başvurusu yapabilirsiniz. İşkur kredisi alamasanız da, iş-kurun verdiği kosgeb eğitimlerine katılarak, sertifika alabilir, bu sertifika ile kosgeb’e faizsiz kredi ve hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz.

işkur kredisi nasıl alınır şartları nelerdir

Hükumet tarafından teşvik ve hibeler arasında ile işkur kredisi olmasa da, esnafa verilecek olan 50 bin lira KOBİ kredisi, 30 bin lira Halkbank ve Kefalet Kooperatif kredisi birçok esnafımızın yüzünü güldürmüştür.

Tarım Bakanlığınca açıklanan Milli Tarım Projesi dahilinde yine köye dönüş yapmak isteyen kişilere 30 bin lira köye dönüş hibe kredisi verileceği açıklanmıştır. Kosgeb’ in verdiği kredilerin miktarı 50 bin hibe den 70 bin liraya, 100 bin lira faizsiz krediden 150 bin liraya çıkarılmasa da, halen işkur kurslarına katılan yeni girişimciler toplamda 150 bin liraya kadar hibe ve kredi desteği alabilmektedirler. İş-kur kredisi haricinde diğer kuruluşların kredi ilanlarına hemen başvurabilirler.İŞKUR Kredisi Nasıl Alınır? (KOSGEB Anlaşmalı) Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. kenan dedi ki:

  dükkan açmak istitporum ne kadar kredi alabilirim

 2. Nilüfer dedi ki:

  Bayan kuaförü açmayı düşünüyorum ne kadar kredi alabilirim

 3. sabri dedi ki:

  mrb market açmayı düşünüyorum kredi alabilirmiyim

Sayfa başına git