Krediler

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme E-Devlet

İhtiyaç doğması halinde bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin ilk önce kredi notları değerlendirilmektedir. Kredi notu belli bir oranın altında olan kişiler bankaların verdiği kredilerden faydalanamaz. Hal böyle olunca kredi notu öğrenme birçok kişi için önemli bir konudur. Düşük kredi notuna sahip kişiler, kredi notlarını yükseltmeye çalışırken belli aralıklarla kontrol etmek istemektedir. Peki, kredi notu sorgulama nasıl yapılır? T.C kimlik numarası ile kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Findeks kredi notu sorgulama yöntemler arasında en çok talep gören sistemdir.

Kredi Notu Nedir?

Vatandaşların gelecek 12 ay içindeki borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek amacıyla hesaplanan nottur. Kredi notu, en fazla kredi çekme işlemlerinde kullanılsa da ev, araç kiralama aşamalarında, taksitle cep telefonu ve beyaz eşya alımlarında da istenmektedir.

Bu not Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından toplanmış olan verilerle hesaplanmaktadır.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır? 2023

Kredi puanı hesaplanırken çeşitli bileşenler dikkate alınmaktadır. Bunlar:

 • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları: Kredili ürün ödemelerinizin zamanında yapılıp yapılmadığı dikkate alınmaktadır. Zamanında ödeme yapmanız halinde kredi notunuz yükselecektir. Ödemelerin son ödeme tarihinde sonra yapılması kredi notunu olumsuz yönde etkileyen en önemli faktördür.
 • Mevcut hesap ve borç durumu: Tüm hesaplarınızda bulunan varlıklar ve tüm borçlar bu kısımda incelenir.
 • Yeni kredili ürün açılışları: Sık sık kredili ürün açılışı yapılması kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Kredi kullanım yoğunluğu: daha önce hiç kredi çekmemiş ya da kredili ürün kullanmamış olan kişilerin kredi notu; kredi kullanan ve düzenli ödeme yapan kişilerden daha düşük olmaktadır.
 • Diğer unsurlar: Kredi notunuz %9 oranında etkileyen diğer faktörlerdir.
Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?
Kredi Notu Hesaplama Bileşenleri

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankaların kredi verme süreçlerinde uyguladıkları prosedürler değişkenlik göstermektedir. Ancak kredi puanınızı risksiz alana taşımanız sizin için iyi olacaktır. Aksi halde kredi almanız çok zorlaşır.

Kredi notu en riskli kısımda olan kişilerin kredi kullanma olasılıkları oldukça düşüktür. Orta riskli kişiler bir araç ya da mülkü ipotek göstererek veya kefil ile düşük de olsa kredi kullanma ihtimaline sahiptir. Az riskli sınıfındaki kişiler gelirlerine bağlı olarak kredi kullanma imkânına sahiptirler. İyi olanların kredi kullanma ihtimali yüksek; çok iyi olanların kredi kullanma ihtimali ise çok yüksektir.

T.C Kimlik Numarası İle Kredi Notu Sorgulama
Kredi Notu Risk Durum Tablosu

Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi notunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz birçok yöntem mevcuttur. Operatörlerin sağladığı hizmet sayesinde sms yoluyla, Findeks platformundan ya da bankaların vermiş olduğu kredi notu öğrenme hizmeti ile sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

T.C Kimlik Numarası İle Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu öğrenmek için kullanılan neredeyse tüm sistemlerde T.C kimlik numaranız istenmektedir. Bu sayede bilgileriniz Kredi Kayıt Bürosundan çekilebilmektedir. T.C kimlik numaranızı kullanarak kredi notunuzu öğrenmek için Findeks platformu idealdir. Bu konuya ayrıntılarıyla ilerleyen başlıklarda yer vereceğiz.

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz Yöntemler

Kredi notunu öğrenmeniz için genellikle belli miktarlarda ücret talep edilmektedir. Bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün.

 • Banka gişelerinde yaptığınız herhangi bir işlem sırasında kredi notunuzu sorarsınız ücretsiz bir şekilde öğrenmeniz mümkün olacaktır. Bankalar Findeks ticari paketlere sahip olduğundan çok sayıda sorgulama yapma hakkına sahiptirler. Bu nedenle bankalarının müşterisi olan kişilerden gelen bu talebi geri çevirmemektedirler.
 • Elden taksitle ya da senetle beyaz eşya, cep telefonu satan mağazalarda ticari kredi sorgulama paketine sahiptirler. Sizden bir ücret talep etmemelerinin sebebi, satışını yapacakları ürünü ödeme gücünüzün olup olmadığını teyit etmek istemeleridir. Kredi notunuz ne olursa olsun, sorgulama yaptırdıktan sonra ürünü alma zorunluluğunuz da yok.
 • Kurumsal araç kiralama şirketleri, araç kiralama sözleşmesi yapmadan önce herhangi bir kaza durumunda oluşacak bedeli karşılayabileceğinizden emin olmak ister. Bu nedenle T.C kimlik numaranızla sorgulama yapılmaktadır. Ticari pakete sahip olan bu kurumlara giderek kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Sms İle Nasıl Öğrenilir?

Sms yoluyla kredi notunu öğrenmek mümkündür. Hangi operatörü kullandığınızdan bağımsız olarak yapmanız gereken işlem; T.C kimlik numaranızı ve doğum yılınızı aralarında bir boşluk bırakarak yazıp 1122’ye kısa mesaj olarak göndermektir.

Türk Telekom, Vodafone, Turkcell operatörleri için mesaj gönderilecek numara ve mesaj içeriği aynıdır. İşlem için yapılacak ücret kesintisi size yine mesaj yoluyla bildirilir.

Kredi Risk Raporu E-Devletten Nasıl Alınır? 2023

Bu konu hakkında pek çok yanlış bilgi dolaşmaktadır. Kesin bir dille şunu söylemek mümkün; e-devlet üzerinden kredi notu sorgulaması yapılamamaktadır.

E-devlet platformunu kullanarak yapabileceğiniz işlem Türkiye Bankalar Birliği (TBB) risk merkezi raporu başvurusudur. Ayda bir kez ücretsiz şekilde faydalanabileceğiniz bu işlemle kredi ve borç bilgileri raporunuza ya da çek bilgileri raporunuza ulaşabilirsiniz. Bu raporlarda çektiğiniz krediler ve limitleri, kullandığınız kredi ürünler ve kullanılabilir limitleri yer almaktadır. Hiçbir şekilde kredi notu bilgisine yer verilmez. E-Devlet üzerinden TBB risk merkezi raporu başvurusu yapmak için tıklayınız.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulaması için en çok kullanılan platfom Findeks’tir. Fİndeks’in sunduğu hizmet dahilinde bir defaya mahsus sorgulama yapabileceğiniz gibi satın alacağız paketlerle çoklu sorgulama hakkına da sahip olabilirsiniz.

Findeks, ticari kullanım için de birçok paket seçeneği sunmaktadır. Bankalar, bazı mağazalar bu paketlerden faydalanmaktadır.

Findeks üyeliğini gerçekleştirdikten sonra kredi raporunuzu 6 TL+ KDV ödeyerek öğrenebilirsiniz. Klasik paketi tercih etmeniz durumunda 85 TL+ KDV karşılığında 12 adet notlu risk raporu sorgulama hakkı elde edersiniz. Tercih edebileceğiniz diğer bir paket Premium pakettir. Bu paketin fiyatı 189 TL+ KDV’dir.

Ticari üyelik oluşturduğunuzda paket içeriğindeki sorgulama sayısı artmaktadır. Sorgulama sayısı arttığı halde avantajlı fiyatlardan faydalanmanız mümkündür.

Üyelik oluşturmak için sizden T.C kimlik numarası, eğitim durumu ve doğum tarihi gibi kişisel bilgileri girmeniz istenmektedir. Üyeliği başarıyla gerçekleştirdikten sonra T.C kimlik numaranız ve cep telefonunuzla sisteme giriş yapabilirsiniz.

Findeks üyeliği oluşturmak ve paketleri detaylı bir şekilde incelemek için tıklayınız.

Bankalar Aracılığı İle Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankaların kullandığı mobil uygulamalar ve internet bankacılığı hizmetleri birçok işlemi gerçekleştirirken kolaylık sağlamaktadır. Bankalara ait bu kanalları kullanarak kredi notunuzu öğrenmeniz de mümkündür.

 • Akbank, Akbank Direkt uygulaması ile sorgulama yapmanıza imkân sunmaktadır.
 • Yapı Kredi Bankası, internet şubesi ve mobil uygulaması üzerinden bu hizmeti vermektedir.
 • İş Bankası, İşcep uygulamasını kullanarak sorgulama yapmanızı sağlamaktadır.
 • Garanti BBVA, internet bankacılığı ve Garanti Mobil uygulaması üzerinden kredi notu öğrenme imkânı sunmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Acil oluşan nakit ihtiyaçlarında ilk akla gelen seçenek bankalardan kredi çekmektir. Ancak kredi notunuz düşük ise bu mümkün olmayacaktır. Acil durumlarda böyle zorluklar yaşamamak için kredi notunuzun her zaman yüksek olması önemlidir. Bazı yöntemleri uygulayarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ancak bu yöntemleri uygularken devamlılık önemlidir. Unutmayın kredi notunu yükseltmek zor, düşürmek ise oldukça kolaydır.

İşte kredi notunuzu yükseltmenize yarayacak bazı yöntemler:

 • Kredi taksitlerinizi ve kredi kartı ekstrelerinizi son ödeme günü gelmeden eksiksiz bir şekilde yapmanız halinde kredi notunuz yükselecektir. Bu durum kredi notunuz hesaplanırken size %35’lik bir puan kazandırır.
 • Aylık taksitlerinizi ödemekte çok zorlanıyorsanız en mantıklı seçenek borcu yapılandırmak olacaktır. Yapılandırılmış borcu düzenli ödemek önemlidir.
 • Herhangi bir bankada vadeli ya da vadesiz bir hesap açtıktan sonra yüklü bir miktar para aktarırsanız kredi notunuz yükselecektir. Hesapta nakit varlığı, kredi notu için fayda sağlayacaktır.
 • Kredi kartınızın asgari borcunu ödemek yerine ekstre borcunun tamamını ödemek size avantaj sağlayacaktır.
 • Kredi kartınız yoksa düşük limitli bir kart talep edip düzenli ödeme yaparsanız kredi notunuz olumlu yönde etkilenecektir.
 • Farklı bankalarda bulunan borçlarınız ödeme zorluğu ve karmaşa yaşamanıza sebep oluyorsa; borç kapatma kredisi ile hepsini tek bir çatı altına toplayabilirsiniz. Bu sayede ödeme günlerini, miktarlarını takip etmek kolaylaşacaktır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × five =

Başa dön tuşu