Dükkan Açmak

Toptancılık Nasıl Yapılır? Başlangıç İçin Öneriler

Toptancılık Nasıl Yapılır? Başlangıç İçin Öneriler

Kendi işinizi yapmak istiyorsanız gıda, giyim, tekstil vb birçok sektörde toptancılık yaparak çok para kazanabilirsiniz. Kozmetik toptancılığı, gıda toptancılığı, ayakkabı, kitap, elektronik eşyalar, iç ve dış giyim toptancılığı oyuncak, plastik eşya, toptan saat, ihracat fazlası toptan ürünleri elinizde depolayarak indirimli ürünlerinizi satıcılar ile buluşturabilirsiniz.

Toptancılar ürünlerinin toptan fiyat üzerine bir rakam belirleyerek indirimli olarak satarlar. Alış fiyatının veya maliyet fiyatı üzerinden indirimli ürün satan toptancılar sürümden kazanırlar. Toptancılık işi perakende satış işleminden daha fazla para kazandıran bir iştir.

Satıcılarda toptancılardan aldıkları indirimli toptan ürünlerin üzerine kar koyarak satış yapmaktadır. Toptan alınan ürünlerin indirimli olması ve üzerinde istenen fiyattan satılması karlı bir iştir.

Üretim maliyeti, ithalat ve alış fiyatının üzerine  kar koyarak satış yapan satıcılar, toptancılardan aldıkları ürünleri nihai tüketicilere satarak kar elde ederler. Bunun nedeni az önce de söylediğimiz gibi alış fiyatının üzerine kar koymaları ve indirimli olarak toptan ürünlerin istedikleri fiyat üzerinden satabilme avantajıdır.

Gıda Toptancısı Olmak İster miydiniz?

toptancılık-nasıl-yapılıyor

Toptancılık nasıl yapılıyor?

Toptancılık Nasıl Yapılır?

Toptancılık yapmak isteyenler ne türde ürün satacağına karar vermeli o ürünlerin yurtdışından veya üreticilerden daha az maliyetlerle alarak depolamalıdır. Özellikle en çok para kazandıran gıda ve giyim toptancılığı yaparak satıcıların sizlere kolay ulaşım yollarını aramalısınız. İşletmenin tanıtımını yapmak ve satıcıların sizi tanımalarını kolaylaştırmak için distrübütör ve toptancıların biraraya geldikleri profesyonel ağlara katılmanız satıcıların ürünlerinizi görmesini kendilerine yapılan indirimleri görmeleri için bir fırsat sunmaktadır.

İnternet Sitesi Açın

Birçok toptancı 2000 yılından itibaren internetin sıklıkla kullanılmasının çoğalması ile kendi e-ticaret siteleri üzerinden toptan satış yapmaktadır. İnternet üzerinden mağaza açarak kendi ürünlerinizin toptan fiyatlarını, şirket bilgilerinizin bulunduğu bir internet sitesi oluşturun.

İnternet siteleri toptancılık yapmak isteyenler için kendilerinin kolaylıkla ulaşmalarına olanak sağlamaktadır. Sizde bir e-ticaret sitesi oluşturabilir satıcılara ve tüketicilere internet üzerinden kolaylıkla ulaşılmanızı sağlayabilirsiniz. Şirket bilgilerinin ve iletişim bilgilerinin siteniz üzerinde yer alması sizden fiyat almak isteyen satıcılar ile irtibata geçmenizi kolaylaştırabilir. Satıcıların sizi tercih etmesini sağlamak amacıyla teşvik  hizmetlerde bulunmalısınız. Ücretsiz kargo kredi kartına taksit imkânı ve dropshipping gibi hizmetler ile toptan indirim fırsatları sunarak satıcıları kendinize çekebilirsiniz.

Yaygın olarak kullanılan pek çok alışveriş sitesi bulunmaktadır. Bu siteler ile görüşerek dükkan açabilir ve internet üzerinden ürünlerinizi satabilirsiniz.

Ucuz Çanta Satan Toptancılara ulaşabilirsiniz.

İnternet Sitesi Açın

İnternet Sitesi Açın

Dükkan Veya Depo Kiralayın

Toptancılık yapmak için bir dükkan ve yada depo ya ihtiyacınız olacaktır. Ne tür ürünlerin toptancılığını yapacağınıza karar verdikten sonra ürünlere uygun depo veya dükkan yeri kiralayabilir veya satın alabilirsiniz.

Toptancılık yapmak isteyenler depolayacakları ürünlerini koyabilecekleri bir dükkan veya depo kiralayabilir ve satın alabilirler.  Gıda ürünlerinin toptancılığı yapmak isteyenler gıda güvenliğinin sağlandığı ve sıcaklık ayarlarının yapılabildiği bir depoda ürünlerini saklamalıdır. Yükleme ve depolama maliyetlerini de göz önünde bulundurun.

Giyim ve ayakkabı toptancılığı için büyük bir mağazaya ihtiyacınız olacaktır. Özellikle ayakkabı toptancıları için çok katlı bir bina tutarak geniş ürün yelpazesine sahip bir işyeri açmak toptancı olarak sizden alışveriş yapacak olan satıcıların istedikleri ürünleri rahatlıkla bulmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Ayakkabı toptancılığı yaparak hem üretim hem de toptan satış yapmak isteyen şirketler ise,  toptan satış yapacakları mağazalarının herkesin bildiği yerlerde açmalarına özen göstermelidir. Örneğin; İstanbul da Merter ve İstoç Beyazıt gibi yerlerde ki ayakkabı toptancıların çok iş yapmalarının bir nedeni de ulaşım kolaylığı ve arandığında rahatlıkla bulunabilmeleridir.  Sizde açacağınız toptan dükkanınız yerinin seçimine ve konumuna özen göstermelisiniz.

Resmi İşlemleri Yerine Getirin

Toptan satış dükkanı ve  toptan satış mağazası açmak için mutlaka bağlı bulunduğunuz belediyeden işyeri açılış ruhsatı almalısınız. Vergi levhası ve işyeri açılış ruhsatı ticaret yapabilmeniz için gereklidir. Bu izinler ve ruhsatlar işletmenizi başarılı bir şekilde yönetmeniz ve sorun yaşamamanız için gereklidir.

Resmi İşlemleri Yerine Getirin

Resmi İşlemleri Yerine Getirin

 • Vergi dairesine gitmeli
 • Belediyeden ruhsat almalı
 • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt olmalı
 • SGK’ dan işe başlama bildiriminde bulunulmalıdır.

Toptan Malzeme Satan Firmalara Ulaşın

Bütün bu resmi işlemler ve dükkan yeri belirlendikten sonra ve depo ve mağaza açılışından sonra ürünlerin tedariğini yapmanız kalıyor. İmalatçılardan ve üreticilerden indirimli toptan ürün tedariği yaparak kendi mağazanız için toptan ürünleri tedarik etmelisiniz. Üreticilerden perakende satış fiyatının % 60 ve 80 altında toptan indirimli mal alarak distrübütör indirimi aldığınıza emin olun. Toptan fiyattan alırsanız kar elde edemezsiniz. Bu kadar büyük bir indirim yapmak için büyük ölçekli bir mal alımı gerçekleştirmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken büyük ölçekli mal alımlarınız da distribütör indirimlerinin perakende satış fiyatının altında olmasıdır.

Toptancılık İçin Ne Kadar Maliyet Gerekir

Gerekli olan sermaye satışını yapacağınız ürünlerin cinsine göre değişmektedir. Tabi ürünleri adı üzerinde toptan olarak almak için belirli bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Örneğin ayakkabı ya da çanta satışlarında, koli olarak alım yapmanız gerekmektedir. Ürünler tek tek satılmaz. Adeti 50 TL’ den ayakkabı da alabilirsiniz 10 TL’ den çanta da. Bu sebeple ilk olarak sektör tercihinde bulunmalısınız. İstanbul’da Bulunan Ayakkabı Toptancıları (GÜNCEL) hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tabi bu ürünlerin saklanabilmesi ve muhafaza edilmesi için de depoya ihtiyacınız olacak. Şayet ürünleri çok fazla sayıda alıp koyacak yer bulamazsanız büyük sıkıntı. Malları depoya getirmek için de yani nakliye için bir araca ihtiyacınız olacak. Mallara ulaşmak için tedarikçiler bulmalısınız. Gelişen teknoloji ile birlikte artık toptancılara internet üzerinden ulaşılabiliyor. Bu firmalar kargo yolu ile ürünleri size getiriyor.

Yorumlar
 1. Tekstil dedi ki:

  TOPTAN GİYİM NEDİR? NEREDE BULABİLİRİM? NASIL ALABİLİRİM ?

 2. Bahri dedi ki:

  Satış garantisi felan var mı? Ve mesela 30.000 versem bana aylık ne düşer

 3. y.mimar/serdar dedi ki:

  (istanbul) yaş gıda kuru gıda toptancılığı yapmak için ortaklar arıyorum 0546 203 44 90 (mesaj yazın)