Yeni İş Fikirleri

Toptancılık Nasıl Yapılır? Başlangıç İçin Öneriler 2023

Kendi işinizi yapmak istiyorsanız gıda, giyim, tekstil vb birçok sektörde toptancılık yaparak çok para kazanabilirsiniz. Kozmetik toptancılığı, gıda toptancılığı, ayakkabı, kitap, elektronik eşyalar, iç ve dış giyim toptancılığı oyuncak, plastik eşya, toptan saat, ihracat fazlası toptan ürünleri elinizde depolayarak indirimli ürünlerinizi satıcılar ile buluşturabilirsiniz.

Toptancılar ürünlerinin toptan fiyat üzerine bir rakam belirleyerek indirimli olarak satarlar. Alış fiyatının veya maliyet fiyatı üzerinden indirimli ürün satan toptancılar sürümden kazanırlar. Toptancılık işi perakende satış işleminden daha fazla para kazandıran bir iştir.

Satıcılarda toptancılardan aldıkları indirimli toptan ürünlerin üzerine kar koyarak satış yapmaktadır. Toptan alınan ürünlerin indirimli olması ve üzerinde istenen fiyattan satılması karlı bir iştir.

Üretim maliyeti, ithalat ve alış fiyatının üzerine  kar koyarak satış yapan satıcılar, toptancılardan aldıkları ürünleri nihai tüketicilere satarak kar elde ederler. Bunun nedeni az önce de söylediğimiz gibi alış fiyatının üzerine kar koymaları ve indirimli olarak toptan ürünlerin istedikleri fiyat üzerinden satabilme avantajıdır.

toptancılık-nasıl-yapılıyor
Toptancılık Nasıl Yapılıyor?

Toptancılık Nasıl Yapılır? 2023

Toptancılık yapmak isteyenler ne türde ürün satacağına karar vermeli o ürünlerin yurtdışından veya üreticilerden daha az maliyetlerle alarak depolamalıdır. Özellikle en çok para kazandıran gıda ve giyim toptancılığı yaparak satıcıların sizlere kolay ulaşım yollarını aramalısınız. İşletmenin tanıtımını yapmak ve satıcıların sizi tanımalarını kolaylaştırmak için distribütör ve toptancıların bir araya geldikleri profesyonel ağlara katılmanız satıcıların ürünlerinizi görmesini kendilerine yapılan indirimleri görmeleri için bir fırsat sunmaktadır.

İnternet Sitesi Açın

Birçok toptancı 2000 yılından itibaren internetin sıklıkla kullanılmasının çoğalması ile kendi e-ticaret siteleri üzerinden toptan satış yapmaktadır. İnternet üzerinden mağaza açarak kendi ürünlerinizin toptan fiyatlarını, şirket bilgilerinizin bulunduğu bir internet sitesi oluşturun.

İnternet siteleri toptancılık yapmak isteyenler için kendilerinin kolaylıkla ulaşmalarına olanak sağlamaktadır. Sizde bir e-ticaret sitesi oluşturabilir satıcılara ve tüketicilere internet üzerinden kolaylıkla ulaşılmanızı sağlayabilirsiniz. Şirket bilgilerinin ve iletişim bilgilerinin siteniz üzerinde yer alması sizden fiyat almak isteyen satıcılar ile irtibata geçmenizi kolaylaştırabilir. Satıcıların sizi tercih etmesini sağlamak amacıyla teşvik  hizmetlerde bulunmalısınız. Ücretsiz kargo kredi kartına taksit imkânı ve dropshipping gibi hizmetler ile toptan indirim fırsatları sunarak satıcıları kendinize çekebilirsiniz.

Yaygın olarak kullanılan pek çok alışveriş sitesi bulunmaktadır. Bu siteler ile görüşerek dükkan açabilir ve internet üzerinden ürünlerinizi satabilirsiniz.

Ucuz Çanta Satan Toptancılara ulaşabilirsiniz.

İnternet Sitesi Açın
İnternet Sitesi Açın

Dükkan Veya Depo Kiralayın

Toptancılık yapmak için bir dükkan ve yada depo ya ihtiyacınız olacaktır. Ne tür ürünlerin toptancılığını yapacağınıza karar verdikten sonra ürünlere uygun depo veya dükkan yeri kiralayabilir veya satın alabilirsiniz.

Toptancılık yapmak isteyenler depolayacakları ürünlerini koyabilecekleri bir dükkan veya depo kiralayabilir ve satın alabilirler.  Gıda ürünlerinin toptancılığı yapmak isteyenler gıda güvenliğinin sağlandığı ve sıcaklık ayarlarının yapılabildiği bir depoda ürünlerini saklamalıdır. Yükleme ve depolama maliyetlerini de göz önünde bulundurun.

Giyim ve ayakkabı toptancılığı için büyük bir mağazaya ihtiyacınız olacaktır. Özellikle ayakkabı toptancıları için çok katlı bir bina tutarak geniş ürün yelpazesine sahip bir işyeri açmak toptancı olarak sizden alışveriş yapacak olan satıcıların istedikleri ürünleri rahatlıkla bulmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Ayakkabı toptancılığı yaparak hem üretim hem de toptan satış yapmak isteyen şirketler ise,  toptan satış yapacakları mağazalarının herkesin bildiği yerlerde açmalarına özen göstermelidir. Örneğin; İstanbul da Merter ve İstoç Beyazıt gibi yerlerde ki ayakkabı toptancıların çok iş yapmalarının bir nedeni de ulaşım kolaylığı ve arandığında rahatlıkla bulunabilmeleridir.  Sizde açacağınız toptan dükkanınız yerinin seçimine ve konumuna özen göstermelisiniz.

Resmi İşlemleri Yerine Getirin

Toptan satış dükkanı ve  toptan satış mağazası açmak için mutlaka bağlı bulunduğunuz belediyeden işyeri açılış ruhsatı almalısınız. Vergi levhası ve işyeri açılış ruhsatı ticaret yapabilmeniz için gereklidir. Bu izinler ve ruhsatlar işletmenizi başarılı bir şekilde yönetmeniz ve sorun yaşamamanız için gereklidir.

Resmi İşlemleri Yerine Getirin
Resmi İşlemleri Yerine Getirin
 • Vergi dairesine gitmeli
 • Belediyeden ruhsat almalı
 • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt olmalı
 • SGK’ dan işe başlama bildiriminde bulunulmalıdır.

Toptan Malzeme Satan Firmalara Ulaşın

Bütün bu resmi işlemler ve dükkan yeri belirlendikten sonra ve depo ve mağaza açılışından sonra ürünlerin tedariğini yapmanız kalıyor. İmalatçılardan ve üreticilerden indirimli toptan ürün tedariği yaparak kendi mağazanız için toptan ürünleri tedarik etmelisiniz. Üreticilerden perakende satış fiyatının % 60 ve 80 altında toptan indirimli mal alarak distribütör indirimi aldığınıza emin olun. Toptan fiyattan alırsanız kar elde edemezsiniz. Bu kadar büyük bir indirim yapmak için büyük ölçekli bir mal alımı gerçekleştirmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken büyük ölçekli mal alımlarınız da distribütör indirimlerinin perakende satış fiyatının altında olmasıdır.

Toptancılık İçin Ne Kadar Maliyet Gerekir

Gerekli olan sermaye satışını yapacağınız ürünlerin cinsine göre değişmektedir. Tabi ürünleri adı üzerinde toptan olarak almak için belirli bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Örneğin ayakkabı ya da çanta satışlarında, koli olarak alım yapmanız gerekmektedir. Ürünler tek tek satılmaz. Adeti 50 TL’ den ayakkabı da alabilirsiniz 10 TL’ den çanta da. Bu sebeple ilk olarak sektör tercihinde bulunmalısınız.

Tabi bu ürünlerin saklanabilmesi ve muhafaza edilmesi için de depoya ihtiyacınız olacak. Şayet ürünleri çok fazla sayıda alıp koyacak yer bulamazsanız büyük sıkıntı. Malları depoya getirmek için de yani nakliye için bir araca ihtiyacınız olacak. Mallara ulaşmak için tedarikçiler bulmalısınız. Gelişen teknoloji ile birlikte artık toptancılara internet üzerinden ulaşılabiliyor. Bu firmalar kargo yolu ile ürünleri size getiriyor.

 İstanbul’da Bulunan Ayakkabı Toptancıları (GÜNCEL) hakkında bilgi alabilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

14 Yorum

 1. toptan meşrubat işine girmek istiyorum kendi dükkanım var yardımcı olabilecek varsa dönüş sağlarsa sevinirim. instagramdan dönüş sağlıyabilirsiniz:

 2. Kagit havlu, tuvalet kagidi, vb cafe ve barlarin ihtiyaci olan urunleri toptan satabilecegimiz bi ise girmeyi dusunuyoruz. Herhangi bi uretici varsa lutfen benimle iletisime gecsin.
  kbaran.sonmez hotmail.com
  Gunluk olarak maillerimi kontrol ederim.
  Bildiginiz ve onerebileceginiz firmalar varsa da yazin lutfen.

 3. arkadaşlar istanbul anadolu yakasında kırmızı et toptancısıyız ağarlık restoran bazlı çalışıyoruz toptan kıyma veya hamburger köftesi üreticisiyiz asıl işimiz balıkesirde hayvancılık.dileyen olursa toptan kıyma fiyatımız 87tl dir ulaşmak isteyen olursa whatsapp üzerinden yazarsanız dönüş yapılacaktır 05308685188

 4. Merhaba, toptan gerçek deri ayakkabı satışı yapmaktayız ilgilenirseniz instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz. sevgiler. instagram: greenshoesofficial

  1. Bende girdim bu işe ama daha yeni sayılırım.Fikir alışverişi için irtibata geçebilirsiniz.

  1. Bende girdim bu işe ama daha yeni sayılırım.Fikir alışverişi için irtibata geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 14 =

Başa dön tuşu