Yeni İş Fikirleri

Köyde Oturanlara Para Kazandıran İş Fikirleri 2022

Köy hayatını hepimiz biliriz. Yıllarca köye yaşamasanız da televizyon programlarından, filmlerden falan. Tabi birde para kazanmanın yolları var. Köyde yaşıyor olmak, para ihtiyacınızın olmadığı anlamına gelmiyor. İşte size birkaç fikir.

Köyde Yaşayanlara Para Kazanma Yöntemleri

Eğer köyde yaşıyor iseniz, para kazanmanız için büyük şehirlerde yaşayanlar kadar şansınız yok demektir. Tabi hiçbir şey imkansız değildir. Eğer gerçekten isterseniz, sizde vaktinizi paraya çevirebilirsiniz. Köyde para kazanmanın en kötü yanı, parayı harcayacak bir yer olmamasıdır. Bu da büyük bir problem tabi. Paranın harcanma aşamasında sizlere yardımcı olabiliriz. :

Köyde para kazanma yöntemlerinden birincisi elbette internettir. Çünkü köyde sessiz ortamda TTNET ADSL modemden aldığınız tadı başka bir yerde bulamazsınız. Eğer internetiniz çekiyor ise, makale yazarlığından, e-ticarete, anket doldurma sitelerinden grafik tasarımına kadar internet başında kolay şekilde para kazanabilirsiniz. Eğer internet çekmiyor ise, o zaman işler kötü 🙂

Küçükbaş veya Büyükbaş Hayvancılık

Kazanmak istediğiniz para miktarı bir aileyi geçindirecek kadar ise, ozaman en az 100 koyun veya 4-5 büyükbaş inek beslemeniz gerekiyor. 50 koyunla da bir aile geçinir elbet. Ancak biraz daha imkanlar kısıtlıdır. Köyde yaşayan kişilere bizim bu hususta ki en büyük tavsiyemiz, eğer köyde yaşıyor iseniz, bir sebebiniz olmalıdır. Yumurta, et, süt, domates, biber, salatalık gibi gıdaları sizde marketten veya toptancıdan satın alıyor iseniz, köyde oturmanızın hiçbir anlamı yoktur. Eğer bütün hayatınızı ormanın içine, o güzel doğanın, temiz havanın içine kapadıysanız, para kazanmak ve geçiminizi sağlamak için de birbirinden güzel fırsatlar bulabilirsiniz. Az önce de söylediğimiz gibi koyun ve inek yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Çiftliklere göre en büyük avantajı ise hayvanların otlatılması için geniş meraların Türkiye’ nin birçok köyünde mevcut olmasıdır. Ee.. Köyde oturmanın da mantığı budur.

Ayrıca, TKK ile Ziraat Bankası faizsiz hayvancılık kredisi vermektedir. Aşağıdaki linklere tıklayarak konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Büyükbaş hayvan kredisi
  • Sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliği
  • Koyun kredisi
büyükbaş-hayvan
Hayvancılık Yapabilirsiniz.

Tavuk Yetiştiriciliği

Son yıllarda organik yumurtalar oldukça popüler. Tabi organik olduğunu söyleyen tavuk çiftlikleri ile köyde yetişen tavuğun yumurtasının arasında dağlar kadar fark olması normaldir. Bu işte ki önemli bir hususta yumurtalar için pazar bulabilmektir. Toptan köy yumurtası dukkanacmak.com alan firmalar konumuzda yumurta ticaretini anlatmıştık. Eğer köyde tavuk yumurtası alıp satarak geçinmek istiyorsanız veya para kazanmak için böyle bir amacınız var ise, tavuk çiftliği kurmak zorundasınız. Ya da çiftlik yerine büyük bir alanda salma tavukçuluk yapabilirsiniz. Tavukların dış etkenlerden korunması oldukça zor olacağından sayının fazla olması durumunda köyde zorluk çekmemeniz için tavuk çiftliği kurmanızı önermekteyiz. Sıfır faizli damızlık tavuk çiftliği kredisinden faydalanabilirsiniz.

Çiftçilik

Çiftlik konusunu açmak gerekirse, tarla ekip biçmenizden ibarettir. Köyde hayvancılık işini yukarıda anlattık. Eğer köyünüz sulak bir arazi üzerine kurulmuş ise, sulu tarım, diğer ihtimalde ise kurum tarım yapmalısınız. Kuru tarımda genelde bakliyatların ekimi yapılmaktadır. Eğer 200 dönümden fazla ekim yapabileceğiniz araziniz var ise buğday veya arpa ekebilirsiniz. Ancak en fazla 2-3 dönüm bir araziniz mevcut ise, buralara daha fazla para kazandıran, örtü artı (sera) tarım alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Zira 2-3 dönüm tarlaya buğday ekerseniz, hasat zamanında kaldıracağınız mahsul ailenizi geçindirmez. Ziraat Bankası 300 Bin TL. Faizsiz Sera Modernizasyonu Kredisi vermektedir. Bu kredi ile örtü altı tarım yapabilir ve mevcut seralarınızı tamir ettirebilirsiniz.

Köylerde ticaret ve esnaflık adına iyi para kazanılabilir. Eğer köyünüzün nüfusu kalabalık ise, market ve bakkalda satılmayan her ürünü köye getirerek satabilirsiniz. Bir de köyünüz ilçeye uzak mesafede ise, birçok ürünün ticaretini rahatlıkla yapabilirsiniz.

çiftçilik-yapmak
Çiftçilik Yapabilirsiniz.

Köy Ekmeği ve Diğer Organik Ürünlerin Ticaretini Yapın

Gerçek köy ekmeği lezzetini günümüzde ki elektrikli fırınlarda üretilen ürünlerde bulmak oldukça zor. Zira artık doğanın dengesi dahi bozuldu. Köyde küçük bir fırınınız var ise, doğal köy ekmeği yaparak toptan ilçe de satabilirsiniz. Haftanın her günü veya belirli günleri anlaştığınız bir market veya büfeye köy ekmeği getirip satabilir, bu yöntem sayesinde ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda organik ürünlere olan talep artmıştır. Salçadan reçele kadar pek çok ürünün satışını yaparak para kazanabilirsiniz. Bunları ilçe pazarlarında satabileceğiniz gibi, şayet internet sıkıntınız yok ise, sanal ortamda mağaza açarak e-ticaret yöntemi ile satış yapabilirsiniz. İnternet üzerinde organik ürün satışı yapan pek çok satış ya da firma vardır. Üstelik bu ürünler oldukça fazla gelir getirmektedir.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Mantar Yetiştiriciliği

Son zamanların en popüler meslekleri arasında mantar yetiştiriciliğini saymamız mümkündür. Bu işin şehirlerde yapılması zordur. Çünkü mantar için uygun koşulların sağlanması ve mekan bulunması gibi birçok sıkıntı ile karşılaşılmaktadır. Mantar yetiştiriciliği için 100 metre kare alan yeterli olacaktır. En çok yetiştirilen mantar türlerinin başında kültür ve istiridye mantarı gelmektedir.

Mantar diğer bitkiler ile etkileşim halinde değildir. Bu sebeple yetişme koşulları kendilerine özgüdür. Nemli ve sıcak ortamlarda çok çabuk büyürler. Mantarları yetiştirmek için gübre, çimen, ot, talaş vb. maddeler kullanılarak bir karışım hazırlanmaktadır. Bu karışımlara kompost adı verilmektedir. Bu kompostları kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi, bazı firmalardan temin de edebilirsiniz. Üretimi yapılan mantarları toptan alan mantarlar da bulunmaktadır. Ya da bu mantarları pazarlarda kendiniz de satabilirsiniz. Alanın direkt olarak güneş almaması gerekir. Bu sayede ısı ve havalandırma işlemleri makineler yardımı ile yapılmalıdır. sahibinden.com‘ dan kompost satın alabilirsiniz.

mantar-yetiştiriciliği
Mantar yetiştiriciliği Yapabilirsiniz.

Sütçülük

Köylerde en çok tercih edilebilecek faaliyetlerden bir tanesidir. Büyükbaş hayvancılık yapıyorsanız süt satarak gelir elde edebilirsiniz. Sütünüzü ilçelere getirerek günlük süt satabilirsiniz. Ya da peynir yapan kişiler ile anlaşarak toptan satışını gerçekleştirebilirsiniz. Fiyat artışları ile birlikte sütün kilogramı 3-4 TL’ den satılmaktadır. Pastörize sütlerin sağlıksız oluşu sağılarak satılan sütleri cazip hale getirmekte ve pek çok kişi bu tarz sütlere ulaşmak için araştırma yapmaktadır.

Siz de bu tarz faaliyetlerde bulunarak köylerin dezavantajlı durumunu avantaja çevirebilirsiniz. Ayrıca hayvancılık ve diğer sektörlerde faaliyet göstermek verilmeye devam eden devlet desteklerine başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu