KOSGEB

Kobi Beyannamesi Doldurma ve Güncelleme İşlemi 2023

Kosgeb genel destek programından yararlanmak için küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri Kobiler Kosgeb sistemi üzerinden kobi beyannamesi doldurması gereklidir. Kosgeb iş kurmak isteyenlere genç girişimci hibe desteklerinden, Kosgeb faizsiz kobi kredisi gibi devletin Kosgeb kurumu üzerinden kullandırdığı kredilerden yararlanabilmek için Kosgeb Kobi beyannamesi doldurulmalıdır.

Kobi beyannamesinin doldurulabilmesi içinde işletmelerin Kosgeb veri tabanına kayıt olmaları ve işletmelerini sisteme kayıtlı halde getirmeleri gereklidir. Kosgeb veri tabanına kayıt olan işletmelere verilen Kullanıcı adı ve şifresi ile kobi beyannamesi doldurma işlemleri yapılmaktadır.

Kosgeb Kobi Beyannamesini İlk Defa Dolduracak Olanlar İçin Yöntemler

Kosgeb Kobi beyannamesi doldurma işlemini adım adım  anlatacak olursak; Öncelikle Kosgeb veri tabanına işletmesinin kaydını yapan Kobi ve esnaflar Kosgeb sitesi üzerinden kayıt işlemlerinde sonra kobi beyannamesi doldurma işlemine geçmelidir.

Kosgeb esnaf ve Kobilere yönelik olarak vereceği ve bugün başlayan başvurular ile 50 bin lira faizsiz kredi almak isteyen işletme sahiplerini mutlaka KOSGEB Kobi beyannamesi doldurmaları gerekiyor. Kobi bilgi dokümanı almak için Kosgebe kayıtlı olmanın yanında Kosgeb desteğinden yararlanmak içinde güncel beyannameye sahip olunmalıdır. Bu şartları taşıyan Kobilere, Kosgeb Kobi beyannamesi doldurma zorunluğunun yanında destekten yararlanmak için başka bir ön şart koyulmamıştır.

Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için işletmelerin Kobi statüsünde olmaları gerektiğinden Kosgeb beyannamesi dolduran işletmeler kobi olarak değerlendirilebilmeleri için Kobi şartlarını taşıyor olmaları gereklidir. Yani işletmede bir yıl boyunca çalışan kişi sayısının 250 kişiden az olması ve işletmenin yıllık cirosunun miktarının da 40 milyon liranın altında olması şartlarını taşımaları ile kobi beyannameleri kabul edilecektir. İşletmesi bu tanımlara uyan Kobi statüsünde yer alan işletmeler desteklerden yararlanabilirler. Kosgeb’e ilk defa kayıt olarak kobi beyannamesi dolduracak işletmelerin yapmaları gereken ilk iş Kosgeb sitesinden Kobi beyannamesi formunu eksiksiz olarak doldurmaktır. Doldurulan Kobi beyannamesi bilgi dokümanının bilgisayardan çıktı olarak alınıp işletme yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli bir şekilde istenilen diğer belgeler ile birlikte bulunduğunuz bölgedeki hizmet merkezlerine teslim edilmelidir.

kobi-beyannamesi-işlemleri
Kobi Beyannamesi İşlemleri

Kosgeb Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Bir işletmenin Kosgeb destek programın kapsamında verdiği destek kredilerinden yararlanabilmeleri için Kosgeb’in Kobi tanımına uyması gerektiği yukarıda da zikrettik. Kosgeb’in kobi tanımına uyan işletmelerin işletme kayıtlarının KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırması zorunludur. KOSGEB veri tabanına kayıt olarak Kobi beyannamesi dolduran işletmelerin Kobi beyannamelerini güncel tutmaları ve güncelleme işlemlerini yapmaları gereklidir. Verilecek olan 50 bin lira faizsiz kobi kredisi gibi hibe ve teşvik kredilerinden yararlanabilmenin ilk ve tek şartı beyannamelerinin güncel olması ve Kobilerin beyannamelerini doldurmaları koşuludur.

Kobi beyannamesi doldurma kayıtlı işyerleri için ve ilk kez kayıt yaptırmak isteyenler için iki yolla yapılıyor;

Kosgebe işletmesini ilk defa yaptıracak olan Kobi statüsünde kosgebin kobi tanımına uyan işletmeler ilk olarak kosgeb adresine giriş yaparak E-kobi giriş sekmesine tıkladıktan sonra  Kosgebe ilk kayıt bölümünü seçerek işletme bilgilerinin dikkatli bir şekilde ve eksiksiz olarak doldurmalıdır. KOSGEB Kobi beyannamesi formu dolduran işletmelerin bilgi formuna dolduracakları bilgilerin  doğruluğundan emin olmak istemektedir herhangi bir yanlış bilgi yazılması halinde  meydana gelecek hukuki ve mali sorumluluklardan kobileri sorumlu tutmaktadır. Bu nedenle ilk defa kobi beyannamesi formu dolduran işletmeler gerçeği yansıtan ve doğru bilgiler ile beyanname vermesi zorunludur. Beyanname formu doldurma işlemi için sistemde kalacağınız süre 15 dakika ile sınırlıdır 15 dakika içinde tüm işlemlerin doldurulması gereklidir. Kayıtlarda işletme için verilen şifre ve kullanıcı adı sayesinde beyanname doldurma işlemleri yapıldığından bu bilgileri bir yere not etmek akıllıca olacaktır. Tüm bu işlemleri yapan Kobilerin beyannameleri tamamlamaları bu şekildedir.

kobi-beyannamesi-nasıl-doldurulur
Kobi Beyannamesi Nasıl Doldurulur

İlk Defa Kobi Beyanname Dolduran Kobiler İçin İşlem Sıraları

İlk defa  kayıt yaptırmak isteyenlerin Kobi beyannamesi doldurma işleminde yapması gerekenler ise;

  • Öncelikle Kosgeb başvuru sayfasına giriş yaparak E-KOBİ sayfası üzerinden kayıtlarda verilen kullanıcı adı ve şifreyi yazarak ilk kayıt ekranından işletme hakkında tüm bilgilerin doldurulmalıdır. Ardından gelen sayfadaki bilgileri doldurarak
  • Kobi giriş ekranında başvuru süresi olan 15 dakika içinde bilgileri girmek kaydıyla açılan giriş adresinde KOBİ mail adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra Destek yılı için beyanname yılını seçerek DEVAM edilmelidir.
  •  İşyerine ait sorular içinde size uygun olanı seçerek devam butonuna yeniden tıklayıp KOBİ bilgilerinizi tamamlarken işyeriniz için KOBİ beyannamesi hazırladığınız sene içerisinde direk olarak doldurarak Yetkili ekle butonuna tıklayarak yetkili kişi bölümünü doldurabilirsiniz.
  • İşletme adına yetkili olarak imza atmaya yetkili olan personelin kimlik numarası, cep telefonu adı, soyadı imzası ve yetkisi kısımları doldurularak işletme adına yetki verilen kişinin bilgilerinin doğruluğu oldukça önemlidir. 3)Sonrasında Firma Faaliyet Konusu seçilip sisteme   doğru olarak yazıldıktan sonra  butonuna tıklayınız. Faaliyet konusu ilk kayıt sırasında verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sistem tarafından otomatik olarak geleceğinden aynı şekilde
  • İşyerinin adres bilgisini  yazarken de ilk kayıttaki adresinizin otomatik olarak gelecektir. Değişiklik adres düzeltme ve silme işlemlerini gerekiyorsa yaptıktan sonra  e tıklayıp ileri butonundan bir sonraki işleme geçerek diğer işlemler yapılmalıdır.
  •  Bundan sonraki işlem sisteme kaydedilen işlemleri raporunun çıktılarını almak için
  • görseldeki gibi ekrana gelecek olan indir kısmına tıklayarak çıktı almaktır.
  • Kobi beyannamesi doldurma işlemleri görselleri ile birlikte bu şekilde. Beyanname dolduran  işletmelerin yapmaları gereken son işlem ise KOBİ Bilgi Dökümanı ve KOBİ Beyannamesi nin çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler olan imza Beyannamesi, Sirküleri, Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi ve Faaliyet Belgesi birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim etmektir.

Kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme işlemleri de aynı şekilde ilgili yıla ait Kurumlar vergisi beyannamesi, SGK tahakkuk fişi, Bağkur hizmet dökümü gib belgelerde güncelleme ve kayıtlarda gerekli belgelerdir. Bu belgeler ile Kosgeb Birimlerine başvuru yaparak Kobi beyannamesini onaylatıp, kaydı olanların kayıtlarını yenileyip güncellemeleri sayesinde desteklerden yararlanmak mümkündür.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + 3 =

Başa dön tuşu