Maddi Yardım

Doğum Yardımı Nasıl Alınır? 2023 (Süt Parası Alma)

Yeni doğum yapan anneler için devlet süt parası (emzirme) ve doğum parası vermektedir. Geri ödemesiz olarak yapılan bu ödemeler yeni doğum yapan anneleri oldukça sevindiriyor. bu konu ile ilgili akla gelen tüm soruları içeriğimizden öğrenebilirsiniz. Doğum yardımı nasıl alınır?, doğum ve süt parası için nereye başvurulur, çalışan kadın doğum parası ne kadar, 2023 yılı süt parası ne kadar? Bilgi alabilir ve aile.gov.tr doğum parası ve süt parası başvurusu yaparak bu haktan yararlanabilirsiniz.

Doğum Yardımı Nedir?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla devlet, annelere birçok destek vermektedir. Bunun en önemli sebebi genç nüfus oranını arttırma çabasıdır. Bunun dışında anne ve çocuk haklarının korunması da bu yardımın hedeflerindendir.

Doğum yardımı çalışan anneler ve çalışmayan anneler için farklılık göstermektedir. Çalışan annenin hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında yeniden işine dönerek istihdamının sağlanması amacıyla birçok destek verilmektedir.

Bunlar süt parası, analık hali sebebiyle geçici iş göremezlik ödeneği, çocuk parası ve yarım çalışma ödeneğidir. Yapılan bu yardımlarla birlikte hem bebek için gereken temel ihtiyaçların karşılanması; hem de annenin kısa zamanda iş hayatına dönmesi sağlanmış olur.

2023 Doğum Yardımı Parası Ne Kadar?

Yeni doğan çocuk parasının miktarı çocuk sayısına göre değişmektedir. Bu nedenle doğum yardımı ne kadar diye hesaplama yaparken bu göz önünde bulundurulmalıdır. İlgili bakanlık tarafından belirlenen çocuk parası tutarı ailelerin hesaplarına yatırılmaktadır.

doğum yardımı parası tutarı 2023 yılı için aşağıdaki tabloda verilmiştir:

İlk çocuk için doğum parası300 TL
İkinci çocuk doğum parası400 TL
Üç ve daha çok çocuk600TL                                                
İkiz çocuk doğumu700 TL
Önceden çocuğu olan annenin ikiz çocuk doğurması durumu halinde çocuk parası tutarı1.000 TL

Kamu çalışanları için ayrı bir durum söz konusudur. Kurumdan aldıkları fark ücreti ödemesi fazlaysa doğum yardımı yapılmaz.

Doğum yardımı ve süt parası yanında devlet tarafından ailelere mama ve bez yardımı da verilmektedir. Hemen bez ve mama yardımı başvuru yapabilir ve bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır? 2023

Yeni doğum yapan bir kişi, parası bir diğer adı ile süt parasını almak için sigortalının çalışmış olduğu işyerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna müracaat etmelidir. Doğum parası almak için doğan bebeğin kimlik bilgisi ile beraber SGK’ya başvurmalıdır. SGK gerekli görüldüğü koşulda ise kişinin banka hesabına bu bedeli öder.

Doğum ve Süt Parası için Nereye Başvurulur?

 • Doğum Yardımdan faydalanmak amacıyla başvurunuzu gerçekleştirmeden önce nüfus müdürlüğüne gidip bebeğinizi Kimlik Paylaşım Sistemi’ne (KPS) kayıt ettirmelisiniz.
 • Bu kısım oldukça önemlidir.
 • KPS’ye kaydettirilmeyen bebekler için hiçbir şekilde doğum yardımı ödenmez.
 • Bebeğinizi sisteme kaydettirdikten sonra doğum yardımı başvuru dilekçesini eksiksiz şekilde doldurup imzalamanız gerekmektedir.
 • Doğum yardımı için başvuru yapılması gereken birim Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezleridir. Hazırladığınız dilekçeyi teslim ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • aile.gov.tr doğum parası başvurusu için kullanılabilecek yöntemlerden birisi değildir. Dilerseniz bu site üzerinden başvuru şartlarını inceleyebilir ya da doğum yardımı başvuru dilekçesi indirebilirsiniz.

aile.gov.tr Doğum ve Süt Parası Başvurusu 2023

Doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulduktan sonra şahsen ya da posta yoluyla müdürlüklere ulaştırmalıdır. Doğum yardımı başvuru formu e-devlet platformunda yer almamaktadır. Bu nedenle aşağıda örneğini verdiğimiz dilekçenin çıktısını alabilirsiniz. Süt parası ve doğum parası başvurularını bu dilekçe üzerinden size en yakın Sosyal Hizmetler binalarına giderek başvuru sağlayabilirsiniz.

NOT: Süt parası doğum sonrası hastanede kayıt olarak girilmektedir.) Girilmediği takdirde bu yöntem ile aile.gov.tr üzerinden de süt parası ve doğum parasına başvuru yapabilirsiniz.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?
Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Doğum Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Doğum yardımı başvuru belgeleri şunlardır:

 • Yeni doğan bebeğe ait T.C kimlik  kartı
 • Başvuru dilekçesi (eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalıdır.)
 • Baba ya da annenin T.C kimlik kartı

Doğum Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı sorgulama işlemi için kullanabileceğiniz kanallar şunlardır:

 • PTT şubeleri
 • Alo 144 hattı
 • E-devlet
 • PTT müşteri hizmetleri ile doğum parası sorgulama yapabilirsiniz.

PTT Şubelerinden Doğum Parası Sorgulama

Başvurunun onaylanması ile ödeme PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Dolayısıyla en doğru bilgiyi alabileceğiniz yer PTT şubeleridir. Anne ya da baba yanlarına kimliklerini de alarak bulundukları yere en yakın PTT şubesinde PTT doğum parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

Alo 144 Hattı İle Doğum Parası Sorgulama

Alo 144 hattını arayarak yaptığınız başvurunuzun sonucunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu yöntem bir yere gitmenizi gerektirmediğinden sıklıkla kullanılmaktadır. Alo 144 doğum parası sorgulama, istenilen bilgileri doğru verdiğiniz takdirde sonucunuzu kısa sürede öğrenmenizi sağlamaktadır.

Doğum Parası e-Devlet İle Sorgulama

Pek çok başvuru için kolaylık sağlayan e-devlet sistemi, doğum parası sonucunuzu sorgulamak için de kullanabileceğiniz yöntemlerin başında gelmektedir. Sisteme T.C kimlik numaranız ve şifrenizle girdikten sonra arama kısmına “Doğum parası sorgulama” yazın ve ilgili kısma tıklayın. Açılacak olan ekranda başvurunuza ait bilgiler yer alacaktır.

PTT Müşteri Hizmetlerinden Doğum Parası Sorgulama

 PTT müşteri hizmetlerine ait 444 1 788 numarasını arayarak doğum parası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. PTT müşteri hizmetleri doğum parası sorgulama sayesinde PTT şubelerine gitmenize de gerek kalmayacaktır.

Aramanız sırasında sizden kişisel bilgileriniz istenir. Verdiğiniz bilgilerin doğruluğu teyit edildiği takdirde başvuru sonucunuz tarafınıza aktarılır.

Doğum Parası Ödemeleri Ne Zaman ve Nereden Yapılır?

Doğum parası ödemeleri, yaptığınız başvuruyu takip eden ayın 25. gününde yapılır. PTT şubelerine yapılan bu ödemeleri şubeye giderek alabilirsiniz. Ödemeyi almanız için kimlik kartınızı yanınızda bulundurmanız yeterli olmaktadır. Doğum parası her çocuk için bir kez verilmektedir.

Doğum Parası İçin Başvuru Süresi Ne Kadar?

Doğum parası başvuru süresi için herhangi bir son başvuru tarihi bulunmamaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra canlı doğum yapmış olmanız yeterlidir. Belirtilen tarih sonrasında gerçekleştirdiğiniz doğumlar için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Çalışan Doğum Parası Nasıl Alınır?

Çalışan doğum parası nasıl alınır?” diyenler için hesaplanan miktar, annenin adına açılmış olan Ziraat Bankası hesabına yatırılır. Paranın yatıp yatmadığının kontrolünü doğum izniniz bittiğinde e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bu anlattıklarımız SGK doğum yardımı nasıl alınır sorusunun da cevabıdır. Çalışan anne doğum parası alınan maaşa göre değişmektedir. Hesaplama 112 gün üzerinden yapılmaktadır.

Süt Parası Nasıl Alınır?

SGK tarafından verilmekte olan bu destek, emzirme ödeneği olarak da bilinmektedir. Emzirme ödeneği sigortalı olarak çalışmakta olan annelere ve eşi çalışmayan sigortalı babalara verilmektedir. Süt parası başvurusu için ilk kez doğum yapan anne adayları ve aileleri tarafından merak edilmektedir. Süt parası almak için herhangi bir yere başvuru yapmanıza gerek yoktur. Doğum yaptığınız hastane süt parası almanız için giriş işlemlerinizi sistem tarafından yapar. Onaylandığı zaman PTT şubelerinden süt paranızı alabilirsiniz.

Süt parası almak için gereken şartlar şunlardır:

 • Doğumdan önceki 1 yıllık dönemde anne veya babanın sigortalı olması ve en az 120 gün prim ödemesi yapılmış olması
 • Ödenekten faydalanmak için doğumdan sonraki 5 yıllık süreçte başvuru yapılmış olması
 • Canlı doğumun 2015 yılı sonrasında gerçekleşmiş olması gerekir.

2023 Süt Parası Ne Kadar?

Başvurular, SGK üzerinden yapılmaktadır. Süt parası her doğum için bir kereye mahsus olmak üzere 316 olarak belirlenmiştir. Ödemeler PTT şubelerinden ya da Ziraat Bankası hesaplarından yapılmaktadır.

Brüt Maaşİş Göremezlik ÖdeneğiSüt Parası Ücreti Toplam Miktar
3.577,50 TL8.904,00 TL225 TL9.429 TL
3.600 TL8.960,00 TL225 TL9.485 TL
3.800 TL9.457,77 TL225 TL9.982,77 TL
4.000 TL9.955,55 TL225 TL10.480,55 TL
4.200 TL10.453,33 TL225 TL10.978,33 TL
4.400 TL10.951,11 TL225 TL11.476,11 TL
4.600 TL11.448,88 TL225 TL11.973,88 TL
5.000 TL12.444,44 TL225 TL12.969,44 TL
Süt parası ücreti

Süt Parası Desteği Nereye Yatırılır?

Süt parası, PTT şubelerine yada kişinin Ziraat Bankası’nda bulunan hesabına yatırılır. Ziraat hesabınız yok ise size en yakın PTT şubelerine giderek bebeğin ve kendinizin kimlik belgesi ile şubeden parayı alabilirsiniz. Ayrıca PTT şubelerine gitmeden e-Devlet sistemi üzerinden süt parası sorgulaması yapabilirsiniz.

6 ay Süt Parası Nasıl Alınır?

6 ay süt parası, anne doğum yaptıktan hemen sonra sisteme girilir. Anneye süt parası verilmesi onaylanır. Sonrasında anneye verilen süt parası banka hesabına aktarılır. Anne yada baba Bağ-Kur’lu ise başvuru yapılması söz konusudur. Bu durumda süt parası ödeneği başvuruları ikametgah edilen il veya ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gidilerek yapılmalıdır. Kimlik belgesi ile doğuma ait olan evraklar ile süt parası başvurusu yapabilirsiniz.

Süt Parası Desteği Ne Zaman Yatırılır?

Emzirme ödeneği her ayın 8 ve 14 gün arasında ödenmektedir. Doğum ise yatırılan süt parasının yatırıldığı tarihte yapılır ise bir sonraki ay yatırılır. ödeme doğum yılı dikkate alınarak yıldan yıla miktarları değişiklik gösterir.

e-Devlet ile Doğum ve Süt Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? 

 • e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulama yapabilmeniz için Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama ekranından kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulaması için ise e-Devlet bilgilerinizi girmeniz gerekir.
 • Sisteme giriş yaparak ‘Doğum Yardımı Başvuru Sonucu’ Sayfasına giriş yapın.
 • Burada yaptığınız başvuru sonuçlarının yanıtlarını görebilirsiniz.
 • Hangi tarihte yatacağını ve ne kadar doğum parası ve süt parası alacağınızı sorgulayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × three =

Başa dön tuşu