Maddi Yardım

Öğrenciye Ücretsiz Tablet Veren Kurum ve Kuruluşlar 2023 (Güncel Yardımlar)

Koronavirüs salgını sebebiyle eğitim uzaktan devam ediyor. İhtiyaç sahibi pek çok öğrenci EBA uygulamasına erişim sağlayamadığı için eğitimden uzak kalarak büyük kayıp yaşamış oluyor. Bunun önüne geçmek amacıyla başlatılan MEB ücretsiz tablet dağıtımı yetersiz kalabiliyor. Tüm öğrencilerin en kısa zamanda eğitimlerine devam edebilmesi ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi amacıyla birçok kurum ve kuruluş da ücretsiz tablet veriyor. Peki, öğrenciye ücretsiz tablet veren kurum ve kuruluşlar hangileridir? İçeriğimizde ücretsiz tablet başvurusunu nasıl yapabileceğinizle ilgili detayları da bulabilirsiniz.

Öğrenciye Ücretsiz Tablet Veren Kurum ve Kuruluşlar Hangileridir?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dışında birçok kurum ve kuruluş, eğitimine erişim sağlayamayan öğrencilere ücretsiz tablet desteği vermektedir. Bunlar;

 • Belediyeler
 • Askıda tablet uygulaması
 • Türk Kızılayı
 • Bazı TV programları (Müge Anlı ile Tatlı Sert vb.)
 • Aselsan, Roketsan, Türk Havacılık Uzay Sanayii, Havelsan
 • Baykar Makine
 • Teknofest
 • Valilikler
 • Türk Hava Yolları’dır.

Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan tablet yardımı için herhangi bir başvuru yapılmamaktadır. Ancak başka kurum ve kuruluşlardan ücretsiz tablet desteği almak istediğinizde başvuru yapmanız gerekebilmektedir. Bununla ilgili tüm detaylara birazdan değineceğiz.

Tablet yardımından faydalanmak istediğinizde ilk olarak okumakta olduğunuz okulun yönetimiyle irtibata geçmeniz doğru olacaktır. Yönetimin sizi yönlendirmesi ile nasıl bir yol izleyeceğinizi belirleyebilirsiniz.

Kimler Ücretsiz Tablet Başvurusu Yapabilir?

MEB dışındaki kurum ve kuruluşların verdiği tablet desteğine başvurmak isteyen kişilerden istenen belgeler değişkenlik göstermektedir.

Birçok belediyenin başvuru şartları arasında fakirlik belgesi alınması bulunmaktadır. Başvurular kurumların internet sitesinden yapılabileceği bizzat da yapılabilmektedir.

Ücretsiz Tablet Veren Belediyeler

Tablet desteği birçok belediye tarafından yapılmaktadır. Öğrenci velileri belediyelere başvurarak ihtiyaç durumlarını belirtebilirler. Öğrencilere ücretsiz tablet veren bazı belediyeler şunlardır:

 • Tuzla Belediyesi
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
 • Antalya büyükşehir Belediyesi
 • Çorum Belediyesi
 • Kadıköy Belediyesi
 • Konyaaltı Belediyesi
 • Nilüfer Belediyesi
 • Bağcılar Belediyesi

Tuzla Belediyesi Askıda Tablet Uygulaması

Geçmiş zamanlardan beri süregelen “Askıda ekmek” geleneğinden esinlenen Tuzla Belediyesi; eğitimine maddi imkânsızlıklar sebebiyle devam sağlayamayan öğrenciler için “Askıda Tablet” uygulamasını başlattı. Bugüne kadar sistem üzerinden 1276 tablet bağışı ve 15.837 tablet başvurusu yapıldı. Hayırsever vatandaşların askıya bıraktığı tabletleri ihtiyacı olan öğrencilere ulaştıran Tuzla Belediyesi’nin web sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ücretsiz Tablet

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada ihtiyaç sahibi 40.000 öğrenciye tablet dağıtımının başladığını belirtti. Eğitim hayatına devam eden çocuk sayısı en fazla 3 olan ailelere 1, 3’ten fazla olan ailelere ise 2 tablet bağışı yapılacağını da sözlerine ekledi. Bugüne kadar sosyal tespit yapılmış ailelerin çocuklarına tablet yardımı yapılacağını belirten İmamoğlu, Sosyal Hizmet Birimlerince dağıtımın yapılacağını söyledi.

İBB’den ücretsiz tablet yardımı almaya hak kazanan kişilerin evlerine gidilecek ya da belirlenen teslim noktalarında tabletler şahsen teslim edilecek.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tablet Yardımı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, hayırsever vatandaşların belediyeye ulaştırdığı tablet ve bilgisayarları ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırarak eğitimin devamlılığına katkıda bulunmaktadır. Daha fazla kişinin yeni ya da çalışır durumda olan bilgisayar, tablet ve televizyonlarını bağışlaması için çağrıda bulunan Belediye, özellikle kırsal bölgedeki öğrencilerin EBA uygulamasına ulaşımının çok kısıtlı olduğunu belirtti.

EBB’nin tablet dağıtımına destek olmak ya da tablet ihtiyacınızı bildirmek için tıklayınız.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ücretsiz Tablet Yardımı

Pek çok öğrencinin eğitim hakkından mahrum kaldığı bu günlerde tablet dağıtımı yapan bir belediye de Antalya Büyükşehir Belediyesi’dir.

Ayrılan ödenek ve hayırseverlerin yardımıyla ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına tablet yardımı yapılmaktadır.

Tablet ihtiyacı olan, EBA platformuna erişim sağlayamayan ailelerin bağlı bulundukları muhtarlıklara giderek aldıkları fakirlik belgesiyle birlikte belediyeye bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

Çorum Belediyesi Tablet Desteği

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın toplamda 250 adet tabletin ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacağını belirtti. Ancak ihtiyacın bu rakamdan daha fazla olması sebebiyle Çorum’lu hayırseverlere de yardım çağrısında bulundu.

Kampanyaya destek vermek isteyen kişilerin 225 08 10 numaralı telefonu aradıktan sonra 1533 dâhili hatta bağlanması gerekmektedir. Tablet ihtiyacı olan vatandaşlar da bu numaradan başvurularını ileterek detaylı bilgi alabilmektedir.

Kadıköy Belediyesi Tablet Yardımı

“Elini Uzat Uzakta Kalmasınlar” kampanyasını başlatan Kadıköy Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet desteği vermektedir. Belediyeye bağışlanan yeni ya da çalışır haldeki ikinci el bilgisayarları yaptıkları tespitler sonucu öğrencilere ulaştırmaktadırlar.

Tablet bağışlamak isteyen ya da ücretsiz tablet almak isteyen kişiler 444 55 22 numaralı telefonu arayarak detaylı bilgi alabilmektedir.

Ücretsiz Tablet Konyaaltı Belediyesi

2020 yılının Kasım sonundan beri tablet dağıtımı gerçekleştiren Konyaaltı Belediyesi, yapılan başvuruları değerlendirmekte ve buna göre bir yol haritası hazırlamaktadır.

Yardımsever kişilerden de destek beklenen proje kapsamında, eğitiminde cihaz eksikliği sebebiyle aksaklık yaşayan öğrenci velilerinin belediyeye başvurmaları gerekmektedir.

Nilüfer Belediyesi Ücretsiz Tablet

Uzaktan eğitim hakkından faydalanamayan öğrenciler için “Eksik olmayın” sloganıyla kampanya başlatan Nilüfer Belediyesi şuana kadar birçok tablet bağışını yerine ulaştırmıştır.

Kampanyaya destek olmak isteyen ya da tablet talebinde bulunmak isteyen kişilerin 444 16 03 numaralı telefonu aramaları gerekmektedir.

Bağcılar Belediyesi Tablet Destek Kampanyası

Eğitime erişim fırsatı olmayan çocuklar için bir dayanışma kampanyası da Bağcılar Belediyesi tarafından başlatılmıştır. Başvuru şartları şunlardır:

 • Sosyal Yardım Yönetmeliği’nin şartlarına uymak
 • Bağcılar’da ikamet etmek
 • Lise, ortaokul ya da ilkokul öğrencisi olmak
 • EBA platformuna giriş sağlanamadığının Bağcılar Kaymakamlığı tarafından onaylanmış olması
 • 444 00 92 numaralı çağrı merkezinden ya da Bağcılar Belediyesi resmi web sitesinden kayıt yaptırmış olmak

Yapılan başvuruların sonucunda dağıtım önceliği 8. ve 12. sınıflara verilmektedir. Bunun dışında talep yoğunluğu oluşması durumunda engelli, yetim, öksüz, şehit ve gazi yakınlarına yardım önceliği verilmektedir.

Baykar Makine Tablet Desteği Nedir?

Baykar Makine Genel Müdürü Haluk Bayraktar sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada eğitimde fırsat eşitsizliğinin önüne geçebilmek amacıyla tablet desteği sağlayacaklarını belirtti. Yapılacak bu destek Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli olarak ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacak.

Türk Kızılayı Öğrenciye Ücretsiz Tablet Kampanyası

Koronavirüsle mücadele kapsamında uzaktan eğitime geçilmesinin ardından özellikle kırsal kesimlerde yaşayan öğrencilerin eğitim haklarından faydalanması amacıyla Kızılay tarafından “Uzaktan Eğitime Yakın Destek” kampanyası başlatıldı.

Kızılay’ın başlatmış olduğu bu kampanyaya destek vermek için kullanabileceğiniz yollar şunlardır:

 • 168 çağrı merkezi üzerinden
 • 2868 No’lu Türk Kızılayı posta çeki hesabı üzerinden
 • EĞİTİM yazdıktan sonra 2868’e kısa mesaj göndererek
 • Kızılay şubelerine bizzat giderek
 • Mobil bankacılık uygulamaları ya da internet bankacılığı üzerinden

Gaziantep Valiliği Askıda Tablet

Askıda tablet uygulamasını gerçekleştiren Gaziantep Valiliği yaklaşık 100.000 öğrenciye bu şekilde yardım eli uzatılacağını belirtti.

Çalışır halde olan ya da yeni alınmış tablet, televizyon ve bilgisayarların öğrencilere titizlikle ulaştırılacağı; interneti olmayan hanelere de destek sağlanacağı belirtildi.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu