Maddi Yardım

Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2023 (e-Devlet Başvuru)

Dar gelirli, ihtiyaç sahibi olup kirasını ödeyemeyen vatandaşlar için devlet kira yardımı parası vermektedir. Kira yardımı verilmesi için mutlaka ailenin gelirinin belirli bir ücretin altında olması gerekmektedir. Devlet kira yardımı yetim, ölüm, dul aylığı alanlara, emeklilere, sigortalı çalışanlara verilmemektedir. Kira yardımı alabilmek için kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek başvuru yapması gerekir. Bu konu ile alakalı olarak içeriğimizde devlet kira yardımı nasıl alınır? kira yardımı ne kadar veriliyor, devlet kira yardımı başvurusu nasıl yapılır, e-Devlet kira yardımı başvurusu hakkında bilgi alabilir ve sosyal hizmetler, kaymakamlık kira yardımı desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Kira Yardımı Nedir?

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemler, uygulanan kısıtlamalar sebebiyle pek çok vatandaş maddi olarak zor günler geçiriyor. Sosyal devlet anlayışı ile kirasını ödemekte güçlük çeken ihtiyaç sahibi kişilere Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kira yardımı yapılmaktadır. Bakanlık işlemleri gerçekleştirirken kaymakamlıklarla ortaklaşa çalışmaktadır. Kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile birlikte kira yardımı alacak kişilere ulaşıp yardımın ulaşmasını sağlıyor.

Kimler Kaymakamlık Kira Yardımı Alabilir?

Kaymakamlık kira yardımı alabilmek için en önemli şart, başvuru sahibine ait hane gelirinin belli bir rakamın altında olmasıdır. Gelir seviyesinin düşüklüğü muhtaçlık doğurduğundan, kira yardımından faydalanılabilir.

Kira yardımı almak isteyen kişiler düzenli bir emekli, yetim, dul veya ölüm aylığı almıyor olmalıdır. Sigortalı olarak çalışan ve düzenli bir geliri olan kişiler de bu yardımdan faydalanamaz.

Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir? 2023

Kaymakamlıklar aracılığı ile yapılan kira yardımına başvurabilmek için aranan şartlar şunlardır:

 • Başvuru sahibinin hanesinde kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinden az olmalıdır.
 • Hane sakinlerinin üzerine kayıtlı başka bir konut olmamalıdır.
 • Muhtaçlık durumu olmalıdır.
 • Hanedeki kişilerin üzerine kayıtlı araç bulunmamalıdır.
 • Hanede vergi kaydı bulunmamalıdır.

Yukarıda sayılan şartlar sağlandığı takdirde yardım başvurusunda bulunmanızda bir sakınca yoktur.

Kaymakamlıklar dışında pek çok sosyal yardımlaşma vakfı da destek sağlamaktadır. Her vakfın aradığı şartlar farklılık göstermektedir.  Sosyal yardımlaşma vakıflarına kira yardım başvurusu yapmadan önce, vakfın isteği şartları öğrenmeniz doğru olacaktır.

Devlet Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardıma ihtiyacı olan, ihtiyaç sahibi aileler ve pandemi sürecinde maddi zorluklar çeken aileler için kira yardımı biraz olsun nefes aldırmıştır. Devlet tarafından yapılan yardımların birçoğu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Kaymakamlıklar ile beraber çalışarak kira yardımının verileceği kişiler belirlenerek destekler sağlanıyor. Devlet kira yardım başvurusu yapacak kişiler e-Devlet üzerinden başvuru sağlayabilirler.

Kira Yardımı Başvuru Formu

Sosyal Hizmetler, Kaymakamlık kira yardımları için başvuru yapabilir ve destekten yararlanabilirsiniz.

 • Kira yardım başvurusu için e-devlet kanalını kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca bir başvuru formu bulunmamaktadır.
 • Sisteme girebilmeniz için ilk önce T.C kimlik numaranız ve şifre bilgileriniz istenecektir.

İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için İBB yeni bir yardım düzenledi. Hemen başvuru yapabilir ve İBB sosyal yardım kartı alarak tüm gıda ve temel ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu

e-Devlet üzerinden kira yardımınız için başvuru yapabilirsiniz.

 • e-Devlet sistemine T.C. kimlik ve şifreniz ile giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ”Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” bölümüne arama yapın.
 • Uygulamaya giriş yapın.
 • Burada açılan sayfa üzerinde listeyi kontrol edin ve bilgilerinizi onaylayın.
 • İşlemi onayladıktan sonra devlet kira yardım başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kira Yardımı Veren Kurum ve Kuruluşlar

Geliri düşük, ihtiyaç sahibi, yardıma muhtaç kişiler için pandemi dönemi de dahil çaresiz kalan, dar gelirliye kira yardımı yapan birçok kurum ve kuruluş vardır. Kira yardımı veren kurumlar aşağıdaki gibidir:

 • STK
 • Belediyeler
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan müdürlükler
 • Özel Vakıf ve Dernekler
 • Gönüllü olarak yardımda bulunan şahıslar ve kurumlar kira yardımı vermektedir.

Kira Yardım Parası Ne Kadar? 2023

Kira yardımıyla ilgili en çok merak edilen konulardan biri de yardım miktarının ne kadar olduğudur. Bunun için net bir rakam vermek doğru değildir. Verilen yardımların miktarı illere göre değişkenlik göstermektedir.

Yapılan kira yardımlarının miktarı büyükşehirlerde 1500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. 2023 yılı kira yardımları için net bir açıklama henüz yapılmadığından üst limit olarak 1500 TL’yi baz almak doğru olacaktır.

Kira Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma vakıflarına ve kaymakamlıklara gittiğinizde sizden istenecek evraklardan bazıları şunlardır:

 • T.C kimlik kartınızın fotokopisi
 • Başvuru sahibinin ikametgâh belgesi
 • Kira yardımı başvuru dilekçesi
 • Muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesi

Evrakları teslim edip başvurunuzu tamamladıktan sonra, kurul tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra karara varılır. Bu inceleme sırasında hane halkının yaşam standartlarına bakılır. Onay verildiği takdirde kira yardımı almaya hak kazanılır.

Kira Yardımı Sorgulama e-Devlet 2023

 • e-Devlet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra değerlendirme süreci başlatılmış olur.
 • Bu süreç boyunca vatandaşlar sonucu oldukça merak etmektedir.
 • Kira yardım talebinizi ilettiğiniz ekrandan “Başvurularım” sekmesine tıklayarak durumu takip ederek kira yardımı sorgulama işleminizi e-Devlet üzerinden görebilirsiniz.

Kira Yardımı Ne Kadar Veriliyor?

Devletten kira yardımı almak isteyen dar gelirli kişiler için büyükşehirlerde kira yardımları küçük şehirlere oranla daha fazla olacaktır. Bu sebeple hangi şehirde yaşıyorsanız bunun ile ilgili belediyelerden ve sosyal yardımlaşma vakıflarından bilgi alabilirsiniz. Fakat ortalama olarak 2023 yılında kira yardımı 960 TL ile 1500 TL arasında değişiklik göstererek verilmektedir.

Kira Yardımı Kaç Ay Verilir?

Yardımın ne kadar süreyle verileceği konusunda net cevap vermek mümkün değildir. Kişilerin muhtaçlık durumu sona erdiğinde verilen destek de kesilecektir.

Kısacası başvuru onaylandıktan sonra hane halkının ekonomik durumundaki gelişmeler gözlemlenir. Desteğin süresi buna göre uzatılır ya da kesilir.

Örneğin; yeşil kartlı vatandaşlara verilen kira yardımı muhtaçlık durumu ortadan kalkmadan kesilmeyecektir. Ya da bir afet sonucu (sel, heyelan, yangın vb.) evsiz kalmış kişilere yapılan yardımın süresi, hane halkı yeni düzenini kurup kira ödemeye uygun hale gelene kadar devam edecektir.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + eight =

Başa dön tuşu