Maddi Yardım

T.C. No İle Cenaze Yardımı Sorgulama (SGK’dan Cenaze Parası Nasıl Alınır?)

Cenaze yardımı, SGK tarafından verilen bir cenaze ödeneğidir. Vefat eden kişinin ailesine, cenaze masraflarının karşılanması için verilmektedir. Ölüm yardımı olarak da bilinen cenaze yardımı, 5510 Sayılı Kanun gereğince, vefat eden kişinin, sosyal güvenlik kapsamında hak sahiplerine müstahaklık durumu dikkate alınarak verilmektedir. Ölüm yardımı, sigortalının ailesine bir defaya mahsus olarak yapılan bir yardım türüdür. Cenaze ödeneği, SGK il müdürlüklerine yapılmaktadır.

Ölüm Yardımı Başvurusu

SGK tarafından verilen cenaze yardımı, sigortalı kişinin ölmesi durumunda hak sahiplerine yapılan bir ödenektir. Cenaze parası başvurusu, kişinin ölüm tarihinin belirtildiği bir dilekçe ile SGK il müdürlüklerine yapılmaktadır. Eğer ölen kişinin cenaze parasından yararlanılması amacıyla ölüm tarihi nüfusa işlenmemiş ise dilekçeyle beraber ölüm tarihini belirten ölüm belgesinin SGK müdürlüğüne verilmesi gerekir. Cenaze ödeneğinde zaman aşımı 5 yıldır.

Cenaze Ödeneğinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Cenaze parasından yararlanma şartları bulunmaktadır. Bunlar:

  • Meslek hastalığı ya da iş kazası sonucu vefat edilmesi
  • Sürekli iş göremezlik gelir, yaşlılık aylığı veya malullük aylığı almaktayken vefat edilmesi
  • Kişinin en az 360 gün malullük, ölüm ve yaşlılık sigortası primi bildirmiş iken ölmesi durumlarında ölen sigortalının hak sahiplerine verilen bir ödenektir.

Cenaze Parası Başvuru Formu Nereden Alınır?

Cenaze parasına başvuracakların, vefat eden kişinin ikamet adresine bağlı muhtarlıktan cenaze başvuru formu alması gerekir. Muhtarlık tarafından verilen ölüm yardımı başvuru formunu yalnızca hak sahipleri doldurabilir.

Ölüm Yardımı Kimlere Ödenir?

Ölüm yardımı, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan ve bu kişinin vefat etmesi durumunda hak sahiplerine veya önceden belirtilmiş olan kişilere kurum tarafından ödenen yardımdır. Ölüm yardımı, cenaze işlemleri için verilmektedir ve ölen kişinin eşine, çocuklarına, annesine, babasına, kardeşine veya yakınlarına ödenebilmektedir.

Cenaze Parası Ne Kadar?

2023 cenaze ödeneği miktarı 1250 TL’dir. Cenaze ödeneği miktarı her yıl değişmektedir ve Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranı dikkate alınarak belirlenmektedir.

5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıların cenaze paraları, kişinin emekli aylığından az olmamak üzere 3.149,94 TL olarak verilmektedir.

TC No İle Cenaze Yardımı Sorgulama

Cenaze ödeneği sorgulama işlemi e-devlet kapısı üzerinden yapılabilmektedir. Daha önce başvuru yapan kişiler, platform üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvuru durumlarını görüntüleyebilirler.

Ölüm yardımı sorgulama işleminiz ve sgk cenaze ödeneği formu için buradan sisteme giriş yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Ölüm Yardımı

Emekli Sandığı ölüm yardımı konusunda tüm merak edilen soruların yanıtlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Emekli Sandığı emeklisi olan kişinin bakmakla yükümlü olduğu anne veya babasının vefatı halinde, ölüm yardımı yapılmamaktadır.
  • Emekli Sandığı emeklisi olan herhangi bir komşunuzun cenazesini sizin kaldırmanız halinde; vefat eden komşunuzun çocukları, annesi, kardeşi, babası veya eşi hayatta değil ise cenazenin sizin tarafınızdan kaldırıldığına dair muhtarlıktan belge ve yaptığınız harcamalara ilişkin faturaların aslı ile beraber Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına müracaat etmeniz gerekmekte ve ölüm yardımı ödeneğini bu şekilde alabilmektesiniz.
  • Emekli Sandığı’ndan dul ve yetim aylığı alan kişilerin ölümü halinde cenaze parası ödenmemektedir.

4/1-(a) (SSK) 4/1-(b) (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalıların cenaze yardımı tutarı 2023 yılı için 1250 TL’dir.

Cenaze Parası Hangi Bankaya Yatar?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaptığınız başvurunuzun onaylanması halinde, cenaze ödeneği Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Ölüm yardımı, vefat eden sigortalının ailesine başvuruyu takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmaktadır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu