Maddi Yardım

PTT Asker Yol Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023 ŞUBAT

Vatani görevlerini yerine getirmek için askere gidecek olan gençler için devlet tarafından ulaşım masrafları karşılanmaktadır. Askerlik yol ücretleri hesaplamaları kilometrelere göre yapılır. Usta birliğine gidiş ve dönüşlerde, bedelli askerlikten dönerken yol parası devlet tarafından verilmektedir. Askerlik yol parası sorgulama işlemini internet üzerinden ve PTT şubelerinden yapmak mümkündür. Asker yol parası sorgulama için tüm detayları içeriğimizde görebilir, asker yol parası ne zaman yatar, PTT asker yol parası sorgulama nasıl yapılır?, askerlik yol parası ne kadar? 2023 yılına ait tün detayları öğrenerek, Ziraat askerlik yol parası çekme yöntemlerini görebilirsiniz.

Askerlik Yol Parası Sorgulama

Asker yol parası sorgulama nasıl yapılır? Tüm adımları içeriğimizden öğrenebilirsiniz. Askerlik görevini yerine getirecek Türk gençlerine devlet tarafından yol masraflarının karşılanması için belli bir miktar ücret verilmektedir. Askerlik yol parasının hesaplaması askerlik görevinin gerçekleşeceği şehrin kilometresine göre değişiklik göstermektedir. Bir aylık acemi birliğini bitirip usta birliğine gidişlerin de ve dönüşlerinde ayrıca bedelli askerlikten dönüşte yol parası verilmektedir. Askerlik yol parası sorgulama internet üzerinden oldukça kolay gerçekleşmektedir. Bunu yanında ayrıca asker yol parası sorgulama yapabileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır.

Askerlik yol parası sorgulama yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • PTT asker yol parası sorgulama
 • Asker yol parası sorgulama e-Devlet sistemi üzerindendir.

Askerlik Yol Parası Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yol parasının yatıp yatmadığını sorgulamak için e-Devlet sistemi üzerinden yada PTT şubelerine giderek sorgulama yapabilir ve bilgi alabilirsiniz. Paranın tutarını da e-Devlet sistemi üzerinden görebilir ve PTT şubelerine kimlik belgeniz ile giderek paranızı çekebilirsiniz.

PTT Askerlik Yol Parası Sorgulama 2023

 • Askerlerin gidiş ve dönüş masraflarını karşılamak amacı ile kendilerine verilen yol parası tutarları PTT şubelerine yatırılır.
 • PTT askerlik parası sorgulama işlemlerini PTT şubelerine giderek yapabilirsiniz.
 • Bununla beraber PTT ATM’lerinden kartsız işlemler bölümüne girerek sorgulama yapabilirsiniz.
 • Askerlik yol parasını sorgulamak ve almak için PTT şubelerine gidebilir ve bilgi alabilirsiniz.
 • Tutarın askerlik şubeleri tarafınca ödenmediğini bilmelisiniz.
 • Bu sebeple şubelere giderek yol parası sorgulaması yapmanız mümkün değildir.

Postane dışında askerlik parası sorgulamasını yapabileceğiniz bir diğer yer ise e-Devlet sistemidir. Bu yöntem için devam ederek bilgi alabilirsiniz.

Asker Yol Parası Sorgulama e-Devlet

E-devlet üzerinden asker yol parası sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için e-devlet üzerinden bulunan hesabınıza gerekli alanları doldurarak giriş yapabilir ardından “Şahıs Ödemeleri” bölümünden adınıza ödemelerin gerçekleşip gerçekleşmediği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Askerlik Yol Parası Ne Kadar? 2023

Askerlik yol parası için tüm koşullar göz önüne alınarak, asker yol parası: 0 ile 600 KM arasında yol gidecekler için bir günlük 20 TL, 601 KM ile 1200 Km yol gidecek askerler için ise günlük 40 TL gibi bir ücret, 1201-1800 KM yol gidenlere ise 3 gün için 60 TL ödeme yapılmaktadır.

Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar?

Askerlik yol parası yatma süresi farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda askerlerin yol parası ücreti askere gitmeden 2-3 gün içerisinde yatar. Bazı durumlarda ise yol parası ücreti askere gidildiğinde yatırılmaktadır. Bu sebeple askerlik yol parası süresi için belli bir zaman verilemez. Askerlik parası yattığı zaman PTT şubeleri ve ATM’ler üzerinden paranızı çekebilirsiniz.

Asker Yol Parası Nereye Yatıyor?

Askerlik görevini yapacak olan vatandaşlar yol ve iaşe masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Devlet tarafından karşılanan bu masrafların çekimi için ise PTT şubelerine giderek T.C kimlik numaranız ile paranızı alabilir ya da PTT Matik’lerin kartsız işlem seçeneği ile T.C. kimlik numaranızı girerek paranızı çekebilirsiniz.

Askerlik Yol Parası Nasıl Alınır? Ziraat Bankası

Askerlik görevini gerçekleştirecek ya da gerçekleştirmiş olan vatandaşların askerlik yol parası nasıl alınır sorusu hakkında araştırma yapmaktadırlar. Askerlik yol parası eğer adınıza yatırılmış ise size en yakın PTT şubesine giderek veya PTT matiklerden T.C. kimlik numaranız ile ya da Ziraat banka şubelerine giderek veya Ziraat banka kartınız ile ATM’lerden alabilirsiniz.

PTT Bank Dışında Başka Bankadan Yol Parası Alınır mı?

Ziraat bankası askerlik yol parası nasıl alınır sorusu asker adayları için çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Ziraat bankası üzerinde adınıza ait banka hesabınız var ise devlet tarafından karşılanacak olan yol masraflarınız burada bulunan hesabınıza yatırılmaktadır. Ziraat bankası ATM’lerinden ziraat bankası kartınız ile ya da şubelerine giderek paranızı çekebilirsiniz.

Asker Yol Ücreti Hesaplama 2023

Asker yol parası hesaplama için herhangi bir işlem bulunmaktadır. Devlet gerçekleştirilecek olan ödemeleri açıklamaktadır. Bu açıklamalar sayesinde askerlik görevinin yapılacağı şehrin ve bulunduğunuz şehir uzaklığı ile ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

2023 asker yol parası kilometre olarak aşağıdaki gibidir:

KilometreGünlük Ücret Aralığı
0-600 KMGünlük 20 TL
201-1200 KMGünlük 40 TL
1201-1801 KMGünlük 60 TL
Askerlik yol ücreti hesaplama 2023

Asker Yol Parası Hangi İllere Verilir?

Askerlik görevini gerçekleştirmek için başka şehirlere gitmeleri gereken vatandaşlar için belli bir ödeme gerçekleştirilmektedir. Bu ödemeler günlük olarak ve ücretlere ek olarak gidilecek ilin otobüs bilet bedelleri de askerlerin hesaplarına yatırılmaktadır.

Doğu bölgesinde askerlik görevini gerçekleştirecek vatandaşlar için nakit ödeme gerçekleştirilmemektedir. Nakit ödeme yerine tüm ulaşım masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Aşağıda listelenmiş illerden herhangi birinde askerlik görevi gerçekleştirecekseniz. Devlet düzenlediği şekilde birliğinize teslim oluyorsunuz. İller ise şunlardır:

 • Ardahan
 • Ağrı
 • Bingöl
 • Batman
 • Bitlis
 • Erzurum
 • Hakkâri
 • Iğdır
 • Kars
 • Muş
 • Siirt
 • Şırnak
 • Van

Askerlik döneminde Uzman olmak isteyen gençler, Uzman Çavuş başvurusu yaparak hem para alabilir hem de görevlerini mesleğe dönüştürebilirler. Bu konu ile ilgili Uzman Çavuş nasıl olunur? 2023 yılı için tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Terhis Olan Asker Yol Parası Alır mı?

Asker’e gidecek kişiler için karşılanacak yol masrafları gidiş ve dönüş olarak iki şekilde karşılanabilmektedir. Askerlik yol parası ödemeleri PTT şubeleri ile T.C. kimlik numaranız ile şubelerden çekebilirsiniz. Yukarıda bahsedilen illerde görev yapmışsanız yol parası ödemeleri nakit yerine devlet tarafından uçak bileti olarak alınır ve evinize bırakılırsınız.

Bedelli Askerlik Yol Parası Alır mı?

Askerliğini bedelli olarak yapmak isteyen vatandaşlar içinde aynı şekilde yol masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Gerçekleştirilen ödemeleri PTT şubeleri, PTT Matik ve Ziraat Bank şubeleri ya da Ziraat bankası ATM’lerinden kartınız ile alabilirsiniz.

Ziraat Askerlik Yol Parası Nasıl Çekilir?

PTT şubeleri haricinde Ziraat Bankalarından da askerlik yol parası çekilebilmektedir. PTT şubeleri gibi kimlik bilgileriniz ile bankaya giderek askerlik için yol paranızı çekebilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =

Başa dön tuşu