Sosyal Medya

En iyi 12 Arkadaşlık Sitesi 2023 (Sohbet Uygulamaları)

En iyi 12 arkadaşlık sitesi sayesinde size benzeyen ve sizinle aynı amaca sahip olan kişilerle tanışabilirsiniz. İster kimliğinizi belli ederek ister anonim olarak arkadaşlık sitelerinde vakit geçirebilirsiniz. En iyi arkadaşlık siteleri arayanlar için aşağıdaki listeyi oluşturduk ve hepsini teker teker inceledik. Ücretsiz arkadaşlık siteleri ‘ne öncelik vererek hazırladığımız bu listede sizlere en iyi ücretsiz arkadaşlık sitesi detayları ile anlattık.

En iyi Ücretsiz Arkadaşlık Siteleri 2023

En iyi ücretsiz arkadaşlık siteleri aşağıdaki gibidir:

 • Siberalem
 • Tinder
 • Wakie
 • Badoo.com
 • Lovoo
 • LinkedUp (BeLinked)
 • Happ’n
 • OkCupid
 • Blendr
 • Skout
 • Tango
 • Inmessage

Siberalem Arkadaşlık Sitesi

Türkiye’nin internette yer alan ilk ve en büyük arkadaşlık sitesi olarak nitelendirilen Siberalem, geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Hem Android hem de iOS uygulamaları bulunan platforma internetin olduğu her yerden bağlanabilirsiniz.

Türkiye arkadaşlık siteleri arasında ilk sırada yer alan Siberalem ile yeni insanlarla tanışabilir, sohbet edebilir ve buluşabilirsiniz. Üyelik sözleşmesi ile kullanıcılarına hizmet veren platform, sitede tanışıp mutlu olan çiftlere de sitede yer vermektedir. Siberalem’de tanışıp evlenen birçok kişi bulunmaktadır ve sitede bu çiftlerin fotoğraflarına ve yorumlarına yer verilmektedir.

Siberalem’e buradan üye olabilir, profilinizi oluşturarak yeni kişilerle tanışmaya başlayabilirsiniz.

Tinder

Günümüzde en bilinen ve çokça tercih edilen arkadaşlık siteleri arasında Tinder bulunmaktadır. Hem web hem de masaüstü versiyonu sayesinde kullanım çeşitliliği vardır. Tinder’ı kullanmak son derece basittir. Platformda kimlerle ilgilendiğinizi belirterek sizden istenilen bilgileri doldurduğunuzda bulunduğunuz konuma ve yaşa göre kullanıcıları görüntülüyorsunuz. Tinder’da ana sayfanızda beğendiğiniz kişileri sağa, beğenmediklerinizi de sola doğru kaydırarak kullanım sağlıyorsunuz. Eğer sizin beğendiğiniz kişi, sizi de beğenmiş ise eşleşiyorsunuz. Bu sayede konuşmaya başlayabiliyorsunuz.

Tinder kullanırken insanlarla tanışmak için fotoğraf yüklemeniz gerekmektedir. Eğer fotoğraf yüklemez iseniz yeni insanlarla tanışmanız pek olanaklı değildir. Peki, Tinder’ın avantajı ne diye soracak olursanız, uygulama konum odaklı çalıştığı için yakınınızdaki kişilerle tanışmanıza fırsat tanımaktadır.

Tinder kullanmak istiyorsanız ve ipuçlarına ihtiyacınız varsa, işte size küçük tüyolar:

 • Tinder profilinize uygun fotoğraf seçimi yapın. Arkadaşlarınız ile olan veya ön planda gözlük ile çekindiğiniz bir fotoğraf koymaktan kaçının. Yüzünüzün net bir şekilde göründüğü ve gülümsediğiniz bir fotoğrafınızı tercih edebilirsiniz.
 • Tinder’da bir kullanıcı ile eşleşmeniz için beğendiğiniz profilin de sizi sağa kaydırarak beğenmesi gerekmektedir.
 • İnsanların sizi tanıması için biyografinize sizi tanıtan küçük açıklamalar yazın. Eğer yazma konusunda iyi değilseniz beğendiğiniz ya da sevdiğiniz şeylere burada yer verebilirsiniz.
 • Eğer bir eşleşme yaptınız fakat fikriniz değişti ise eşleşmenizi kaldırabilmeniz mümkündür. Tinder’da eşleşmeyi kaldırmak için eşleşmenin profilindeki ya da sohbet ekranınızda yer alan mavi kalkana dokunarak eşleşmeyi kaldırabilir veya güvenlik araçları kısmından da eşleşmenizi kaldırabilirsiniz.
 • Tinder’da bir eşleşmeyi kaçırdığınız belirtilmiş ise sizi beğenmiş olan bir kullanıcıyı sola kaydırmışsınız demektir. 

Tinder, ücretsiz tanışma sitelerinden biridir ve cinsiyet, cinsel yönelim ve mesafeye dayalı filtreleri bulunmaktadır. Fotoğraf doğrulama özelliği sayesinde kullanıcıların gerçek kişi olduğunu anlayabilmeniz mümkündür. Tinder’ın abonelik paketleri de bulunmaktadır ve kullanıcılar kendilerine uygun paketleri seçerek arkadaş edinebilmektedir.

Tinder abonelik paketleri tabloda gösterilmiştir:

Paket AdıÖzellikler
TinderEşleşme, sohbet etme ve tanışmaGünde 1 süper beğeni
Tinder PlusÜcretsiz versiyonunun özelliklerine ek olarak sınırsız beğeni hakkıSınırsız geri alma hakkıGünder 5 süper likeAyda 1 ücretsiz boost (10 kata kadar daha fazla profil görüntüleme)Reklamları gizleme özelliği
Tinder GoldTinder ve Tinder Plus paketlerinin tüm özelliklerine ek olarak sizi kimlerin beğendiğini görüntüleyebilir, her gün yenilenen profillere ulaşabilirsiniz.
Tinder PlatinumTinder, Tinder Plus ve Tinder Gold’un tüm özelliklerine ek olarak eşleşmeden önce mesaj gönderebilir, öncelik tanınan beğeniler ve son 7 günde göndermiş olduğunuz beğenileri görüntüleyebilirsiniz.

Tinder’a kaydolmak ve bir an önce arkadaş edinmek için buradan hesap oluşturabilirsiniz.

Wakie

Wakie platformu ile dünyanın farklı yerlerindeki kullanıcılarla mesajlaşabilir, sesli görüşme yapabilir ve iletişim kurabilirsiniz. Dünya çapında bir arkadaşlık sitesi olduğu için yaklaşık 2 milyon kullanıcı kitlesine sahiptir ve bu sayede dil becerilerinizi geliştirmeniz de mümkündür. Peki, Wakie nasıl kullanılır?

 • İlk etapta bir konu belirleyin. Örneğin anadili İngilizce olan bir kullanıcıyla Almanca pratik yapmak isteyebilirsiniz. Sevdiğiniz bir kitabı tartışmak isteyebilir, aşk veya iş hakkında aklınıza gelebilecek birçok şeyi konuşmak için birini bulabilirsiniz.
 • Telefon görüşmesi yapın. Wakie kullanıcıların birisiyle sesli sohbet edin. Kendinizi anlatmaktan ve duygularınızı açığa çıkarmaktan korkmayın.
 • Gerçek arkadaş bulun. Kişiliğinizi yansıtan cümleler kurduğunuzda ve benliğinizi açıkça ifade ettiğinizde, sizi hisseden ve anlayan bir kişi ile tanışabilirsiniz. Kullanıcıların yarısından fazlası gerçek arkadaş bulduklarını söylemektedirler.

Wakie, anlamlı bir sohbet yoluyla ilişkileri arkadaşlığa dönüşen küresel bir yabancılar topluluğudur. Üyelerine ise Wakies denilmektedir. Zorbalığa ve ayrımcılığa karşı olan platform, eğlence ve sohbet için vardır.

Aklınıza hemen ‘’Wakie güvenli mi?’’ sorusu gelebilir. Wakie’yi kullanmak güvenlidir. Kimlik bilgileriniz veya telefon numaranız istenmemektedir. Wakie, herhangi bir takma isim ve profil resmi seçmekte ve dünyanın her yerinden insanlarla konuşmakta özgür olduğunuz sahte bir topluluktur.

Wakie’de, Feed’inize göz atarak ve ilginizi çeken konular hakkında yorum yazarak ya da kendi başlığınızı oluşturarak arkadaşlarınızı hızlıca bulabilirsiniz. İletişim kurmak istediğiniz üyelerle karşılaştığınızda, profillerini ziyaret edip ‘’mesaj gönder’’ seçeneğine tıklayarak konuşma başlatabilirsiniz.

Badoo.com

Badoo, dünyadaki en büyük sosyal keşif ağı olma özelliğine sahiptir. Platform, pandemi döneminde kullanıcı sayısını ikiye katlayarak daha fazla üyeyi barındırmaya başlamıştır. Günümüzde yaklaşık olarak 500.000.000 üyesi bulunmaktadır ve her geçen gün üye sayısı artmaktadır.

Badoo, genel olarak çevrenizdeki insanlarla tanıştığınız bir uygulamadır. Hem çevredeki insanlarla tanışmanıza hem de yeni arkadaşlıklar kurmanıza ve onlarla sohbet etmenize yardımcı olur. Badoo, adresinizi veya konumunuzu diğer kullanıcılara açıklamamaktadır. Bu özellik, güvenliğinizi korumanızı sağlar. Platform, kullanıcılarına karşılaştırma oyunları oynatmaktadır. Bu oyunu oynarken diğer kullanıcıları tanıyabilir ve yeni insanlarla tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Diğer sosyal platformlarda olduğu gibi Badoo’da da her üye iyi niyetli değildir. Çıkar peşinde olan ve insanlara zarar vermek niyetinde olan kullanıcılar ile karşılaşabilirsiniz. Bu kişilerle iletişimde bulunmayıp şikâyet ederek diğer üyelere de zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Kullanıcılar, Badoo’yu istedikleri her yerde kullanabilirler. Bilgisayarda çalıştırmanın yanı sıra mobil cihazlarda da Badoo yüklenebilmektedir.

Lovoo

Lovoo, çevrenizdeki insanlarla tanışmanızı sağlayan bir sosyal ağdır. Benzer ilgi alanına sahip ve ortak noktaları olan insanları bir araya getirerek tanıştıran Lovoo, insanları çeşitli şekillerde tanıştırabilmektedir. Üyeler isterlerse direkt olarak beğendikleri kullanıcıların profiline girerek konuşma başlatabilmektedirler.

2011 yılında Almanya’da başlatılan Lovoo, çevrimiçi buluşma ve sadece arkadaş edinmek için kullanılan bir sosyal buluşma uygulamasıdır. Dünya çapında 70 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır. Lovoo kullanıcılarının yaş dağılımı ise şu şekildedir:

 • 18 – 24 yaş %28
 • 25 – 34 yaş %30
 • 35 – 44 yaş %19
 • 45 – 54 yaş %12
 • 55 yaş ve üzeri %11

Peki, Lovoo nasıl çalışır? Kullanımı oldukça basittir. Ana sayfanızdaki tüm profillere göz atabilir ve istediğiniz kullanıcı ile sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Kaydolmak için bulunduğunuz şehri ve temel bilgilerinizi girerek platforma giriş yapmanız yeterlidir. Giriş yaptıktan sonra profilinizi tamamlayabilir ve profil resmi ekleyebilirsiniz. İlk kaydolduğunuzda, diğer üyelerle iletişim kurabilmek için bir profil resmi eklemeniz şarttır.

Lovoo’nun üyelik fiyatları aşağıda yer almaktadır:

 • 1 ay: 8,99 £
 • 3 ay: 6,33 £
 • 6 ay: 4,50 £
 • 12 ay: 4,99 £

Lovoo’yu indirmek ücretsizdir. Herkes ücretsiz kaydolabilir ve kullanabilir. Ücretli versiyonlarında, ücretsiz versiyonunda bulunmayan özellikler vardır. Kalp ve beğeni göndermek, üye aramak, favorileri görüntülemek gibi özellikler ücretli paketlerde vardır.

LinkedUp / Ücretsiz Arkadaşlık Siteleri

Yeni adı BeLinked olan ve eskiden LinkedUp adı ile kullanıcılarına hizmet veren uygulama, Linkedin ağına dayalı bir tanışma uygulamasıdır. LinkedIn aracılığıyla kimlik doğrulaması yapabilir, güvenilir kullanıcı tabanı aracılığıyla filtrelenen daha yüksek kaliteli eşleşmeler sunarak flört deneyimini güçlendiren bu uygulama yeni insanlar ile iletişime geçebilir, mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.

BeLinked, kullanıcıların Linkedin profilleri ile senkronize olur ve cinsiyete, yaşa, konuma, sektöre ve eğitime göre filtrelemelerine olanak tanır. Kullanımı ücretsizdir ve Premium seçenekleri bulunur. BeLinked, hem Apple App Store‘dan hem de Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir.

Happ’n

2014’te kullanıcıları ile buluşan Happ’n uygulaması, ücretsiz bir şekilde kayıt olabileceğiniz arkadaşlık sitelerinden biridir. Uygulama aracılığıyla yolunuzun kesiştiği insanları bulabilir, yeni kişiler ile tanışabilirsiniz. Yaklaşık 100 milyon kullanıcıyı barındıran platform, farklı kültürlerden ve dillerden insanları bir araya getirmektedir.

Happ’n genel özelliklerini inceleyecek olursak, uygulama, genel konumunuzdan (Tinder gibi) rastgele insanları eşleştirmek yerine Happ’n, 250 metrelik bir yarıçap içindeki yolları kesişen kullanıcıları bağlamak için GPS kullanmaktadır. Böylece, kiminle karşılaşırsanız (bilerek ya da bilmeyerek) ve görünüşünü beğenirseniz, onların Happn’de olup olmadıklarını görebilir ve ilginizi göstermek için uygulamanın “kalp” sembolüne dokunabilirsiniz. Eğer kullanıcı da sizi kalplerse konuşmaya başlayabilirsiniz. Happ’n uygulaması, bir zaman çizelgesi sisteminde çalışır. Bu sebeple en son karşılaştığınız kişi, özet akışınızda en üstte görünür.

Happ’n platformuna kayıt olmak için buradan hesap oluşturabilir, yolunuzun kesiştiği kişileri bulabilirsiniz.

OkCupid

OkCupid, insanların aşk ve mutluluğu bulmasına yardımcı olmayı hedefleyen, benzer özelliklere sahip kişileri eşleştiren bir uygulamadır. Hem mobil hem de masaüstü versiyonu bulunan platforma, ister yeni hesap açarak giriş yapabilir ister Facebook hesabınızı bağlayabilirsiniz. Kaydolduktan sonra OkCupid, cinsiyetiniz, ilgilendiğiniz cinsiyet, doğum tarihiniz, ideal ilişki uzunluğunuz ve birkaç tane daha temel bilgiler istemektedir.

Temel bilgileri girdikten sonra, fotoğraf yüklemeniz ve biyografinizi tamamlamanız gerekir. Fotoğraf seçerken gülümsediğiniz ve yüzünüzün net göründüğü kareleri seçmek sizin avantajınıza olacaktır. Biyografide ise kısa ve öz bilgiler her zaman daha akılda kalıcıdır. Sizi anlatan kısa cümlelere yer verebilir, hobilerinizi anlatabilir veya sizi en iyi anlatan emojileri kullanabilirsiniz. Esprili bir kişiliğiniz varsa küçük şakalara da yer verebilirsiniz. Son aşamada ise profilinizi tamamlamak için temel sorulara yanıt vermelisiniz. Sorulara verdiğiniz yanıtlar, sizinle uyumlu olan kullanıcılar ile iletişimde olmanızı sağlayacaktır.

Blendr

Blendr, konumunuza yakın yeni arkadaşlar edinmenize ve ilişkiler kurmanıza yardımcı olan bir tanışma sitesidir. Dilerseniz Blendr yardımıyla randevunuzu anında planlayabilirsiniz. Uygulama, 2011 yılında hizmete sunuldu ve çevrimiçi buluşma platformu olarak Avustralya’da başlatıldı. Günümüzde ise popülerliğini artırmıştır ve bu sosyal ağın ofisi ABD merkezli olmuştur. Sohbete dayalı tanışma sitelerinin aksine, Blendr’ın gerçek hayattaki sosyalleştirme algoritması onu kendi kategorisinde benzersiz kılmaktadır.

Peki, Blendr nasıl çalışır? Blendr, GPS ile çalışmaktadır. Bu sayede kullanıcılar en yakınlarındaki potansiyel partnerlerine ulaşabilmektedir. Blendr, benzersiz arama sistemiyle sağlıklı ve arkadaşça buluşmaya yardımcı olur. Arama algoritması çok yönlü ve sezgiseldir. Sosyalleşmeniz ve arkadaşlığınız için doğru partneri bulmanın farklı yollarına sahiptir. Yaşınıza, cinsiyete göre filtreleme yapabilir, sonrasında da site size uygun eşleştirmeler sunabilir.

Blendr’deki diğer profilleri beğenebilir ve oylayabilirsiniz. Beğendiğiniz ya da oyladığınız profiller de sizin profilinizi değerlendirebilir. Bu karşılıklı derecelendirme politikası, profilinizin sıralamasını yükseltmenin en iyi yoludur ve yüksek derecelendirmeye sahip profilin daha fazla flört önerisi çekmesi mümkündür.

Blendr’a kayıt olmak için kişisel bilgilerinizi vererek kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir. Dilerseniz Facebook hesabınızı bağlayabilirsiniz. Bu şekilde, Blendr platformu gerekli tüm bilgileri Facebook hesabınızdan içe aktarır ve kayıt işleminizi tamamlar. Blendr’de oturum açmak için sosyal medya hesabınızı kullanmak istemiyorsanız, oturum açmak için geçerli bir e-posta kimliği kullanabilirsiniz. Bu durumda, e-posta adresinize gönderilen bir bağlantıya tıklayarak posta adresinizi doğrulamanız gerekir.

Blendr özellikleri ise genel olarak şu şekildedir:

 • Sohbet odasında kalabalık gruplarla sohbet edebilirsiniz.
 • Mevcut ruh halinizi, kullanıcılara bildirmek için durumunuzu değiştirebilirsiniz.
 • Sohbet anında birinin yazı yazıp yazmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Tasarımı kolay ve sorunsuzdur.

Blendr’in iki uygulaması vardır. Biri Android için, diğeri IOS cihazlar içindir. Uygulama, ücretsiz olarak indirilebilmektedir lakin gelişmiş özellikleri kullanmak için ücretli versiyona da geçebilirsiniz. Ücretsiz Blendr ile yapabilecekleriniz şunlardır:

 • Profil oluşturma
 • Mesajlaşma
 • Eşleşme
 • Platform kullanıcılarının profillerini görüntüleyebilme

Ücretli Blendr kullanmanın avantajları ise şunlardır:

 • Sizi kimin beğendiğini ve favorilerine eklediğini kontrol edebilirsiniz.
 • Mesajınız, mesaj gönderdiğiniz kullanıcının ekranında altı çizili olarak çıkacaktır.
 • Beğeninizi geri alabilirsiniz.
 • Anonim olarak profilleri ziyaret edebilirsiniz.
 • Sitenin popüler kullanıcıları ile iletişime geçebilirsiniz.

Blendr fiyatlarına gelecek olursak, aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

SüreÜcret
1 gün0,79 $
7 gün4,50 $
1 ay14,99 $
3 ay35,99 $
6 ay53,99 $
Sınırsız69,99 $

Uygulamada, premium aboneliğe ek olarak, bazı premium avantajlar sağlayacak olan Blendr Kredileri de satın alabilirsiniz. Bu krediler uygulama içi madeni paradır. Krediler ile mesaj yoluyla hediye yollayabilir, çıkartmalar kullanabilir ve daha fazla görünürlük elde edebilirsiniz. Blendr kredileri fiyatları ise şu şekildedir:

Kredi SayısıÜcret
1002,50 $
55012,49 $
125024,99 $
275049,99 $

Skout

Civarınızda bulunan kişilerle iletişime geçmenizi sağlayan arkadaşlık uygulamalarından biri de Skout uygulamasıdır. Uyguma, GPS kullanarak birbirine yakın insanları eşleştirmektedir. Skout’a kaydolmak için yapmanız gereken tek şey, isminiz, yaşınız, cinsiyetiniz gibi kendinizle ilgili küçük bilgileri vermektir. Açılama kısmına hobilerinizi girip bir fotoğraf yükleyerek yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Skout anasayfasına geldiğinizde, yakınınızda bulunan tüm üyelerin fotoğraflarını içeren bir ızgara belirir. Sohbet etmek istediğiniz ya de mesaj göndermek istediğiniz üyeleri buradan seçebilirsiniz. Kayıt için ister Facebook hesabınızı uygulamaya bağlayabilir isterseniz de kaydolmak için mail hesabınızı kullanabilirsiniz.

Her üye, kullanıcı kimliğinin temel veya premium olmasına bakılmaksızın, web sitesinde diğer üyelere ücretsiz olarak mesaj gönderebilir. Bir kullanıcı bir mesaj aldığında, mesajı önizleyebilir ve kabul etmeye ya da reddetmeye karar verebilir. Ücretsiz olan diğer bir özellik ise fotoğraf yorumlamadır. Üyeler, beğendikleri bir profil listesine kalp atabilir ve bunları favori olarak işaretleyebilir.

Canlı sohbet özelliği, platform kullanıcıları arasında çok popülerdir ve isteyen herkesle sohbet etmeyi seçebilirsiniz. Skout özelliklerini daha fazla öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz:

 • Profil bilgilerini (isim, cinsiyet, e-posta ve yaş) girmeniz zorunludur. Eksik bir profilde arkadaş ve partner araması da yapılabilmektedir.
 • Resim yüklemeniz zorunlu değildir.
 • Profilinizi, uygulamayı kullandıkça düzenleyebilirsiniz.
 • Kullanıcı resimleri, sisteme yüklenmelerine izin verilmeden önce yönetici onayından geçer. Profilde yer alan fotoğraflar web sitesinin kurallarına ve kriterlerine uymuyorsa, site yüklemeyi reddetme hakkına sahiptir.
 • Uygulama, hem iOS hem de Android kullanıcıları için mağazada mevcuttur.

Skout uygulamasının ücretsiz versiyonunun yanında Premium üyeliği de vardır. Bir aylık Premium üyelik yaklaşık 10 $’dır. Ayrıca uygulama içi kredi kullanımı yapabilir, kredi veya banka kartınızla ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Tango

Popüler arkadaşlık uygulamaları arasında yer alan Tango’nun üye sayısı 300 milyondan fazladır. Hem yerli hem de yabancı kullanıcıları ile birçok kültürü içerisinde barındırır. Rakipleri ile karşılaştırıldığında uygulamanın avantajı, görüntülü konuşma seçeneğidir. Dünyanın her yerinden Tango kullanıcıları ile görüntülü konuşma yapabilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Tango ile 7/24 canlı sohbet edebilir, en sevdiğiniz yıldız kullanıcıları takip ederek sohbet başlatabilirsiniz. Ayrıca desteklediğiniz kullanıcılara hediye gönderebilirsiniz. Tango’ya kayıt olmak için buradan bilgilerinizi doldurmaya başlayabilirsiniz.

Inmessage

Inmessage, Instagram’a bağlı olarak çalışmaktadır ve platform kullanıcıları ile iletişime geçmenizi sağlamaktadır. Instagram ağı üzerinden ilgilendiğiniz kişilerin fotoğraf ya da videolarına yorum yapabilir, iletişim kurmak için mesaj gönderebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu uygulama ile yeni dostluklar kurabilirsiniz.

Inmessage, çevrenizdeki insanlarla, dünyanın her yerinden yaklaşık 30 milyon kayıtlı kullanıcıyla doğrudan sohbet etmenize ve buluşmanıza olanak tanıyan bir uygulamadır. Uygulamayı buradan indirebilir, ilgilendiğiniz kişiler ile iletişime geçebilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + three =

Başa dön tuşu