Dükkan Açmak

Ziraat Bankası 100 Bin TL. Sıfır Faizli Sığır Yetiştiriciliği Kredisi 2020

10.01.2020
Ziraat Bankası 100 Bin TL. Sıfır Faizli Sığır Yetiştiriciliği Kredisi 2020


Tarımsal üretimde düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin karar resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu karara göre Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri arasında yapılan anlaşma neticesinde belirlenen limitleri aşmamak kaydı ile 2020 yılına kadar tarımsal üretim ve hayvancılık kredisi kullandırılacaktır. Üstelik sığır yetiştiriciliği konusunda %100′ e varan faiz indirimleri söz konusudur. Detaylar haberimizde.

Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredileri

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri arasında yapılan anlaşma neticesinde kararda belirtilen konularda yatırım ve işletme kredisi verilecektir. Krediden faydalanabilecek olanlar gerçek ya da tüzel kişiler, Tarım ve Orman Bakanlığı görev alanını kapsayan kooperatifler ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ dür.  Kullandırılacak olan kredi üst limitleri ve yapılacak olan faiz indirimleri açıkça belirtilmiştir.

Şayet kredi almak isteyen şahıslar, birden fazla konu ile ilgili başvuruda bulunduysa kendilerine başvuru konuları için geçerli olacak en yüksek limitteki kredi cinsi verilecektir. Sözleşmeli üretim modeli dikkate alınarak tarımsal faaliyette bulunacak olan gerçek ya da tüzel kişilere verilecek olan işletme ve yatırım kredilerinin üst limiti 10 bin TL olarak belirlenmiştir. Hayvansal , tarımsal ve muhtelif konularda kredi verilmesi söz konusudur. Verilecek olan hayvansal kredi türleri aşağıdaki gibidir;

işletme-yatırım-kredileri

İşletme ve yatırım kredilerinde faiz indirimi uygulanacaktır.

 • Sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliği
 • Yaygın hayvansal üretim
 • Damızlık düve
 • Büyükbaş hayvan
 • Küçükbaş hayvan
 • Kanatlı
 • Arıcılık
 • Kanatlı damızlık yetiştiriciliği
 • Su ürünleridir.

Bitkisel konularda verilecek olan kredi türleri;

 • Kontrollü örtü altı tarımı
 • Yaygın bitkisel üretim
 • Yem bitkisi üretimi
 • Sertifikalı tohum, fidan ve fide üretimi (Yurt içi)
 • Süs bitkisi üretimi
 • Sera modernleştirme
 • Stratejik bitkisel üretim’ dir.

Sıfır Faizli Sığır Yetiştiriciliği Kredisi

Sığır yetiştiriciliği için Ziraat Bankası ve TKK tarafından verilen kredinin üst limiti 12 milyon 500 bin TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemlerinde verilecek olan kredi limiti ve uygulanacak olan faiz indirimleri tabloda gösterilmektedir. Sığır yetiştiriciliğinde 100 bin TL’ ye kadar verilecek olan kredilerde yatırım ve işletme dönemlerinde uygulanacak olan faiz indirimi %100′ dür. Yani TKK ile anlaşmalı olan Ziraat Bankası A.Ş. sütçü, kombine ve etçi sığır yetiştiriciliği konularında faizsiz olarak kredi vermektedir.

100 bin TL’ yi aşan ve 750 bin TL’ ye kadar olan kredilerde yatırım dönemi için yine faizsiz kredi verilmektedir. Ancak işletme kredilerinde %50 oranında faiz indirimi uygulanacaktır.

750 bin TL’ den fazla ve 5 milyon TL’ ye kadar olan kredilerde yatırım dönemi için %75, işletme dönemi için ise %50 faiz indirimi söz konusudur.

5 milyon TL’ den 12 milyon 500 bin TL’ ye kadar olan sığır yetiştiriciliği kredilerinde yatırım dönemi için %50, işletme dönemi için ise %25 oranında faiz indirimi yapılacaktır.Örneğin etçi sığır yetiştireceksiniz ve Ziraat Bankası’ ndan 100 bin TL kredi aldınız. Bu krediyi ister işletme kurulumunda, isterseniz de yatırım amaçlı kullanın, geri ödeme esnasında borcunuza herhangi bir faiz işlemeyecektir ve yine geri ödemeyi vadesi bittiğinde 100 bin olarak yapacaksınız. Kredi kullanılan süre dahilinde sığırların yaşam alanları olan ahırlara sigorta yapılması zorunludur. Ancak kredi alındığı esnada sigorta yapılamıyorsa, en fazla 6 ay içinde sigorta işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. 0 faizli küçükbaş hayvancılık kredileri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Ziraat Bankası Sığır Kredisi Gerekli Evraklar

Hayvan kredisi çekmek için Ziraat Bankası şubelerine gerekli evrakları teslim ederek şahsen başvuru yapmak gerekmektedir.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ ndan alınacak olan herhangi bir güvenceniz olmadığını gösteren belge
 • Esnaf olmadığınızı kanıtlayan belge (Vergi dairesinden alınacak)
 • Bankaya verilecek olan hayvancılık kredisi başvuru dilekçesi
 • Faaliyette bulunacağınız alan size aitse tapu fotokopisi
 • Şayet kira ise kira kontratı
 • İkametgah
 • Eğitim durumunuzu gösteren belge
 • ÇKS belgesi gerekmektedir.

Sığır Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar belirlenen tarihlere kadar Ziraat Bankası’ na kredi almak için şahsen başvuru yapanlar ve başvurusu kabul edilenler, Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olanlar, krediye karşılık teminat gösterebilecekler, sığırların barınabilmesi için ahırı ve beslenmeleri için yeterli yemi temin edecek şahıslar faizsiz sığır kredisinden faydalanabilirler. Resmi gazetede yayımlanan kararda belirtilen diğer kredi çeşitleri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

sığır-kredisinden-kimler-faydalanabilir

Sığır kredisinden kimler faydalanabilir?

Sütçü Sığır Yetiştiriciliği

Sütçü sığır yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız Ziraat Bankası ve TKK aracılığı ile verilen kredilerden faizsiz olarak faydalanabilirsiniz. Ancak en çok verim alınacak sığır ırklarını da belirtmekte yarar var.

 1. Holştayn (Hollanda) : Yıllık ortalama 4500- 5000 kilogram süt vermektedir.
 2. Kırmızı Hol Stein: Yılda yaklaşık 8000 kilogram süt vermektedir.
 3. Jersey: Jersey ırkı canlı ağırlığının neredeyse 13 katı kadar süt vermektedir. Bu ırk olan ineklerden ortalama 7 bin 270 kilogram süt elde edilmektedir. Sütlerindeki yağlılık oranı yüzde 5 ‘ tir.
 4. Guernsey: Guernsey ırkı da 3500 kilogram süt vermektedir. Sütlerindeki yağ oranı yüzde 4,5 civarındadır.
 5. Angler:  Angler ırkı sığırlar yılda 4000 kilogram süt vermektedir. Sütlerinde yağlılık oranı Guernsey sığırları ile aynı orandadır.

Etçi Sığır Yetiştiriciliği

Etçi sığır yetiştiriciliği konusunda da Ziraat Bankası finansal destek sağlamaktadır. Et elde etmek için kullanılabilecek olan sığır cinsleri;

 1. Angus
 2. Brahman
 3. Hereford
 4. Brangus
 5. Shorthorn
 6. Piedmentosa
 7. Belçika mavisi
 8. Macar Bozkır Sığırı
 9. Piedmentosa
 10. Charolais
 11. Limousine’ dir.

Kombine Sığır Yetiştiriciliği

Kombine sığır, hem etçi, hem de sütçü sığır olarak kullanılabilen türleri ifade etmektedir. Bu sebeple sayacağımız ırkların iki özelliği de ihtiva etmesi gerekmektedir.

En verimli kombine sığırlar;

 • Simental
 • Sarı alaca
 • Mantofon’ dur.

Özellikle Simental ırklar hem et hem de süt bakımından diğer sığırlar ile kıyaslandığında ilk sırada gelmektedir. Hayvancılık kredilerinden faydalanabilmek için gerekli olan şartları biliyor musunuz?

Etçi, sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği yapmak ve Ziraat Bankası’ nın kredilerinden yararlanmak istiyorsanız, gerekli olan evrakları tamamlayarak size en yakın banka şubelerine gidiniz. 100 bin TL’ ye kadar kullanacağınız krediler için hiçbir faiz ya da ek ücret talep edilmeyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.