Yeni İş Fikirleri

2022 Yılında Yurtdışından Nasıl Ürün Getirebilirim?

Yurtdışından ticaret; ihracat  ve ithalat ile gerçekleşir. İhracat  bir ülkede üretilen malın yabancı ülkelere döviz karşılığında satılması yani dış satım olarak tanımlanırken, İthalat ise yurtdışında üretilmiş bir malın ülkedeki alıcılar tarafından satın alınmasına yani dışalım olarak tanımlanmaktadır. Gelen kargo gümrük vergisi, gümrükten geçmeyen ürünler, ithalatın şartları önemlidir.

Yurtdışından Ürün Nasıl Getirilir?

İthalat yapmak isteyenler Mevcut işyeri sahibi olanlar için yurtdışından ürün getirerek satışını yani ticaretini yapmak için mutlaka şirket üzerinden alım yapılması gerekiyor. Limited şirketlere 2012 yılında ağır şartlar getirilmesi ile satıcılar kendi şahıs şirketlerini kurarak yurt dışından ürün getirerek satışını yapmakta. Ayrıca gümrük işlemleri için şahıs şirketi adına gelen ürünlerin vergileri de ona göre olmakta.  İthal edilecek ürünlerin mutlaka piyasa araştırması yapılması hangi ürünlerin daha hızlı satıldığını ve kaliteli ama ucuz olduğunu bilmek için ön araştırma yapmak akıllı bir adım olacaktır. Ne almak istediğinizi ve müşterilerinizin hangi ürünlere ihtiyacı olduğunu bilmenizi ancak bu şekilde belirleyebilir daha sonrasında pazarlama aktivitelerine başlayabilirsiniz. İthal ürünlerin çoğu Çin menşeili ürünlerdir.

Çinden ürün getirmek için online satış siteleri sizlere yardımcı olabilir. En çok bilinen ve güvenilir olan Alibaba ve Aliexpress sitesinden toplu ve perakende olarak çin ürünlerini getirebilirsiniz. Çin şirketinin ve satıcı ve üreticilerinin Çin firmalarının olduğu bu e-ticaret dukkanacmak.com sitelerinden ürün siparişlerinizi vererek adınıza adrese teslim ürünlerini ayağınıza kadar getirtebilirsiniz. Alibaba da toplu olarak direk üreticilerden ürün alma fırsatına sahip olarak ucuz ve kaliteli ürünlerin satışını kendi işletmenizde yapabilirsiniz. Alibaba sitesinden ürün alıp satmak dikkatinizi çekebilir.

Alibaba.com
Yurtdışında Nasıl Üretim Yapabilirim?

Aliexpress ise perakende satış yapan bir sitedir. Aliexpress te satıcılardan ürünleri alarak sipariş verebilirsiniz. Dikkat etmeniz ve hüsrana uğramamanız için mutlaka satıcıların çoğunlukla tercih edilenler arasında olmasına ve olumlu yorum alanlardan olmasına dikkat etmelisiniz. Gemi taşımacılığıyla ürün getiren sitelerin tek sorunu uzun süren teslimat süreleridir. 40 günden aşağı bir ürünü beklemeyin. Gümrük işlemleri ve rotarlı ulaşım sorunu dışında güvenli bir şekilde bu sitelerden toptan veya perakende olarak ürün tedarik edebilir kendi işyerinizde Çin menşeili ürünleri üzerine istediğiniz fiyatı koyarak karlı bir satış yapabilirsiniz. Ürün ithalatı yapabilmek ve birçok satıcı gibi Çin’den ürün getirmenin kolaylıkları bu şekilde. Şimdi de Yurtdışından ticaret yapmak için ihracat konusundan birkaç fikir verelim.

Gümrükleme İşlemleri

İhracat yapmak için şirket firma Kobi ve kamu kuruluşu olarak yurtdışına geniş çaplı ürün dışsatımı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için fatura proformalar irsaliyeler, gümrük işlemleri muhasebeciniz ve gümrük müşaviri konularında kısa bir araştırma yaptık.

Öncelikle döviz karşılığında yurtdışına satış yapılacaksa mutlaka bir şirket üzerinden fatura kesilmesi ve irsaliyeli olarak gümrük işlemlerine tabi tutulması gerekiyor. Şahıs şirketi bile işinizi görebileceği gibi Limited şirketleri olarak da yurtdışına ihracat yapabilirsiniz.

İhracat yapabilmek için muhasebe elemanının ihracat  ile ilgili geniş çaplı bilgi edinmesi gerekli. Ayrı bir fatura ve irsaliye bastırmak gerekmez. Piyasada kullanılan ki fatura ve irsaliyeleri bastırarak yurtdışından ihracat için bu faturalar ve irsaliyeler kullanılabilir. İngilizce fatura bastırmadan kendi faturalarınıza bilgisayarınızdan Türkçe faturanın İngilizce versiyonunu tutarak ihracat için bu faturayı kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerek faturaların seri numaralarının aynı olmasıdır. Muhasebecinizin ihracat ile ilgili temel bilgileri en azından kur farkı hesaplama ve ihracat masraflarını hesaplama işlemini yapabilmesi gerekli Eğer muhasebecinizin daha önceden ihracat ile ilgili bir iş yapmadığından kaynaklı bilgisi yok ise ihracat ile ilgili işlemleri bilen ve halihazırda ihracat firmaları ile çalışa muhasebeciler ile çalışmanız faydanız olacaktır.

gümrükleme-işlemleri
Gümrükleme İşlemleri

İthal Gümrük Limiti

İhracat için  her ne kadar muhasebecinizin bu işleri bilmesi gerekiyorsa da sizin için en önemli danışman gümrük müşaviriniz olacaktır. Donanımlı ve alanında uzman bir gümrük müşaviri ile çalışmalısınız. Karşılıklı olarak gerekli işlemleri birbirine danışacak ve bilgileri size aktaracak bir gümrük müşavirinize ihtiyacınız  var böyle biriyle çalışın ki ileride ihracat ile ilgili bir sorun yaşamayın.

Yurt dışına ihracat yapabilmek için mutlaka  bir ihracat birliğine üye olunması gerekiyor. Yaptığınız iş ile alakalı ürünlerin ihracatını yapabilmeniz için  ticaret odası  veya ihracat birliği haricinde bir yere üye olunması gerekmiyor. Üyelik işlemlerinden sonra sektörünüz ne ise onunla alakalı olarak diğer ürünleri de yurtdışına ihracatını yapabilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Buradan anlaşıldığı üzere yurt dışından ürün getirmek ithalat  ve ihracat yapabilmek için öncelikle müşteri bulmadan adınıza kayıtlı bir şahıs şirketi kurarak daha sonra pazarlama aktivitilerini başlatarak ürün satışına geçilebilir. Şirketiniz olmadan ne iş yaptığınızı müşterileriniz bilmeden ihracat yapmak ve ithalat yapmak dış satım veya dış alım yapmak işe başlarken yanlış bir adım olacaktır.

Aslında esas konu hangi ürünlerin satışını yapacağınızdır. Yurt dışından en çok getirilen ürünler genel olarak elektronik eşyalar, telefon kılıfları olmaktadır. Bu ürünler çok ucuza mal edilmektedir. Örneğin bir telefon kılıfını 3 TL’ ye getirterek Türkiye’ de 10 TL satabilirsiniz. Bu amaç için kullanılan pek çok site vardır. Ancak bu sitelerin çoğunda ürünler dolarla satılmaktadır. O anki dolar kuru üzerinden fiyat hesabı yaparak sipariş vermeniz gerekmektedir.

Gümrükten değeri 15.000 Doları aşmayan ve herhangi bir ticari faaliyette kullanılmayacak olan değerli taşlardan yapılmış eşyalar rahatlıkça giriş yapıp ya da ülke dışına çıkarılabiliyor. Bu limiti aşanlar ile ilgili ise beyanda bulunmak gerekiyor. Şeker ve çikolata 2 kilogram, makyaj malzemesi ve cilt bakım ürünlerinden 5 adet getirilebiliyor. Evcil hayvanlarda ise daha farklı sınırlamalar söz konusu. Kuş, balık, kedi ve köpek getirilebiliyor. Ancak bunlarda da sayı sınırlaması bulunuyor. Hacdan ya da umreden getirilecek olan ürünlerin ise 50 kilogramı aşmaması gerekiyor. Ürünleri kara sınır kapılarından geçirmek için 3 gün o ülkede bulunmuş olmak gerekiyor.

Çin’den Ürün Getirip Pazarlama İş Fikri isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Siz de saydığımız sayı ve türlerde hiçbir gümrük sıkıntısı taşımadan bu ürünleri getirebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. merhaba ben telefon kılıfı alıp satıyorum. yurt dışından çinden geliyor. uygulama shein 4-5 aydır bir sorun yaşamadım ancak 1 mayısta 150 euro üzeri alışverişte ürünler gümrüğe takılıyor. şuan iki kargom takıldı ve hepsi toplasan 100 euroyu geçmiyor ve ayrı ayrı siparişler. beni istanbul başakşehir gümrük ambarına bu durum için çağırdılar ürünlerin değeri için 150 euroyu geçiyor diye ama ben paketi açarsam adam diyecek sen satıyorsun bir şey diyemiycem verecekmi vermeyecek mi onu da bilmiyorum bir ceza yer miyim satışım anlaşılırsa bu yuzden gitmek istemiyorum. sadece fatura göstersem adamlara değer açısından yeterli olur mu . cevap verirseniz sevinirim 7 gün sürem var ve sonra ürünlerim iadeye gidecek. yasal bir şekilde satılını yapmak için ne yapmam gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu