Yeni İş Fikirleri

Yurtdışından Cep Telefonu Kılıfı Ticareti 2022 (GÜNCEL)

Ticaret yapmak istiyorsanız size bir önerimiz var. Çin veya Kore’ den telefon kılıfı getirerek çok para kazanabilirsiniz. Ülkemizde Tahtakale, Ankara gibi yerleşim yerlerinde bulabileceğiniz toptancılardan farklı telefon aksesuarları satmak istiyorsanız aliexpress, alibaba gibi sayfalardan faydalanabilirsiniz. Üstelik bu ürünleri daha ucuza mal ederek kar oranınızı artırabilirsiniz. Yurtdışından getireceğiniz telefon kılıflarını kilo hesabı olarak da alabilirsiniz.

Yurt Dışından Telefon Kılıfı Getirmek

Yurtdışından ürün alınarak iç pazarda satılması konusunda en fazla ilgi gören ürünlerden birisi cep telefonu kılıfları olmaktadır. Bu ürünlerin farklı kaynaklar ile yurtdışından alınması sonrasında iç pazarda satılması konusunda gümrük uygulamaları en çok merak edilen konu olmaktadır.

Bu konuda Türkiye Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu altında üç farklı alanda bu ürünlerin yeri olduğu görülmektedir. Bunlardan birisi telefonun ön yüzleri için uygulanabilen plastik yapraklardan oluşan ürünler olmaktadır. İkincisi ise telefonların arka kısımlarını çizik ve hasarlardan korumak için kullanılan ürünler olmaktadır. Üçüncüsü ise daha kapsamlı olan ürünler için kullanılan bir sınıf olmaktadır.

Yurt dışından nasıl ürün getirebilirim diyenler için hazırladığımız içeriği incelediniz mi?

Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) numaraları

  • 3926.90.97.90.18 Cep telefonu, bilgisayar ve tablet kılıfları ve ekran koruyucuları
  • 4202.32.10.00.00 Cep telefonu ve tablet kılıfları
  • 4202.32.90.10.00 Cep telefonu ve tablet kılıfları (elastik olmayan ürünler)
yurtdışından-telefon-kılıfı-getirmek
Yurt Dışından Kılıf Getirmek

Cep telefonları kılıfları konusunda en fazla tercih edilenleri ise ilk iki sırada bahsedilenler olmaktadır. Bunlardan cep telefonu kapağı ve cep telefonu kılıfı olarak bahsetmek mümkün olabilmektedir. Bunlardan cep telefonu kılıfı konusunda uygulanacak olan gümrük vergileri ile ithalat yapılacak ülkelere göre değişmektedir. Bu üründe AB ülkeleri ile bazı ülkelerden alınan ürünler için %3,2 oranında gümrük vergisi uygulanabilmektedir. Bunun yanında gelişmekte olan ülkeler ve Çin’den yapılacak ithalatta ise %9,7 oranında gümrük vergisi uygulanabilmektedir.

Ayrıca diğer bir ürün olan cep telefonu kapağı konusunda da yüksek oranda bir ithalat dukkanacmak.com yapıldığı görülebilmektedir. Bu ürün içinde uygulanacak olan gümrük vergileri diğer ülkeler olarak ifade edilen ülkelerden %6,5 oranındaki vergi uygulanmaktadır. AB ülkeleri gibi ülkelerde ise gümrük uygulaması bulunmamaktadır. Tabi gümrük sıkıntısını çözmek için de güvenilir firmalar ile anlaşmak gerekiyor. Ayrıca firma bazında ürün alımı yaparsanız, gümrüğe takılma ihtimali de oldukça düşük oluyor.

BENZER iÇERİK: Çin’ den ürün getirip pazarlama

Gümrük Uygulamaları

Ürünlerin yurt dışından getirilmesi dahilinde gümrük vergisi ödenmek durumundadır. Serbest ticaret anlaşmaları yapılan ülkelerde vergi oranları daha düşük olmaktadır. Örneğin İsrail, Tunus ve Mısır gibi ülkelerde Türkiye ya da Avrupa Birliği ülkeleri anlaşma yaptıklarından dolayı herhangi bir vergi ödenmesine gerek yoktur. Çin’ den ürün getirirken %9- %10 oranlarında vergi ödenmek durumundadır. Güney Kore’ de ise bu oran %3- %4 civarlarındadır. Vietnam ‘ dan ürün getirmek için belirlenen vergi oranı ise %30’ dur.

Cep telefonu aksesuarları çokça tercih edilen materyaller olduğundan dolayı bu dukkanacmak.com konuda bir gözetim uygulanmaktadır. Gümrükleme değeri kilogram başına 18 Amerikan Doları’ nı geçmeyen alımlar için herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Ancak bu limit aşıldığında, bu oran dikkate alınarak yeni bir hesaplama yapılacak ve gözetim belgesi hazırlanacaktır.

Bir ürünün gümrükten geçebilmesi için değerinin 30 Euro’ nun altında olması gerekmektedir. Ayrıca ithal edilmesinin yasak olmaması gerektiği de kanunlarla sabittir. Değeri bu limitin altında olan ürünler gümrüğe takılmaz. Tabi yasalarda belirtilen koşullara göre ürünün “önemli değer” kavramını ihtiva etmemesi gerekiyor. Bu tabir ile ifade edilen bahsettiğimiz limitte olan ve gerçek kişilere ulaşan, 30 kilogramı aşmayan, herhangi bir ticari durumu olmayan ya da değeri bin 500 Euro’ nun altında olan ürünlerdir.

gümrük-uygulamaları
Gümrük Uygulamaları

Ancak sipariş verdiğiniz ürün 30 Euro’ yu geçiyor ve 1500 Euro aralığına kadar bir değer taşıyorsa Avrupa Birliği ülkelerinden gelmesi durumunda yüzde 18, AB üyesi olmayan ülkelerden gelmesi durumunda ise yüzde 20 oranında vergi talep edilecektir. Tabi bu gümrük vergisine ek olarak bir de kargo masrafını hesap etmek gerekmektedir. Vergi dışında birkaç TL kargo inceleme ücreti ödemeniz dışında herhangi bir ek ücret talep edilmeyecektir. E-Ticarete Başlamadan Yapılması Gerekenler içeriğimizden bilgi alabilirsiniz. Fiziki bir mağaza açmadan da e-ticaret yaparak ürünleri satabilirsiniz.

Ürünleri Nasıl Getirebilirim?

Öncelikle firmaya karar vermeniz gerekiyor.

Geekbuying gibi sayfalardan sipariş verebilirsiniz. Öncelikle bu sayfalara üye olmanız gerekiyor. Daha sonra kişisel bilgilerinizi ve hesap bilgilerinizi sisteme kaydetmelisiniz. Bu aşamadan sonra ürünleri incelemeye başlayabilir ve toptan sipariş verebilirsiniz. Örneğin alibaba.com sayfasında her ürünün yanında en az kaç adet sipariş edebileceğiniz yazmaktadır. Bu limitin altında sipariş veremezsiniz. Şayet ürünleriniz gümrüğe takılmazsa adresinize daha kısa sürede ulaşır. Ancak limiti aşan durumlarda ürünlerin incelemesi yapılacağından süre uzayabilmektedir.

Ürünler 3 farklı yöntemle getirilmektedir. Deniz yolu, hava yolu ve kara yolu. Ancak en çok tercih edilen yöntem deniz yoludur. Ürünlerin gelişi 15 gün ila 1 ay arasında değişebilmektedir.

Yurt dışından telefon kılıfı getirmek için ürün modellerine dikkat etmeniz gerekiyor. LG, İphone, Samsung, HTC, Xiaomi, Nokia, Lenovo, LeEco, Motorola gibi telefon markalarının tüm modellerinde telefon kılıfı getirerek satabilirsiniz.

telefon-kılıfı-ticareti
Telefon Kılıfı

Örneğin yukarıdaki görseldeki telefon kılıfı 1,18 $ civarında satılmaktadır. Doların yükselmesi ile birlikte şu aşamada zarar edeceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak toplu alımlarda kargo masrafı satıcıya aittir. 6- 7 TL’ ye mal edeceğiniz bu telefon kılıfını ülkemizde 15- 20 TL’ den satabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında kar marjı oldukça yüksek bir üründür.

Siz de toplu ürün satışı yapan sitelerden sipariş vererek ülkemizde bu ürünleri satabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu