Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Yumurta Üretimi Hibe Desteği İçin Son Günler

Yumurta Üretimi Hibe Desteği İçin Son Günler
207 kez okundu.

Yumurta üretimi konusunda kendi işini kurmak isteyen kişilere geçtiğimiz günlerde müjde gelmişti. TKDK bu alanda başvuruları başlatırken, yumurta üreticisine büyük bir destek verilmeye başlanmıştı. 1 Mart itibariyle başlayan yumurta üretimi için hibe desteği başvuruları, 5 Nisan Perşembe günü sona ermiş olacak. Bu dönemin haricinde yapılan başvurular dikkate alınmayacağından dolayı, vatandaşın acele ederek projeden yararlanması tavsiye ediliyor.

Bu proje kapsamında yumurta, süt, kanatlı eti gibi pek çok konuda üretim için 165 milyon avroluk bir hibe desteği sağlanmasına karar verildi. Başvurular ise, TKDK il koordinatörlüğü tarafından kabul edilmiş olacak. 42 il kapsamlı olarak verilecek olan hibe desteğinde Giresun’dan Sivas’a, Aksaray’dan Trabzon’a, Muş’tan Erzincan’a kadar pek çok il bulunuyor.

Katılımcılarda Hangi Şartlar Aranıyor?

Hibe verilen bu sektörde de, yine diğer sektörlerde olduğu gibi katılımcıların belli şartlara sahip olma durumu aranıyor. Özellikle başvuruyu yapan kişinin sisteme kayıtlı olması, devlete ödenecek bir vergi borcunun bulunmaması, sosyal güvenlik borçlarına dair herhangi bir durumun olmaması, başvuruyu yapan kişinin 65 yaşından büyük olmaması gibi konular isteniyor. Bunun yanında süt sektörüne yapılacak olan başvurularda ise, başvuru yapan kişinin sisteme kayıtlı olması ve çiftçi kayıtlarında yer alması şartı aranıyor. Öte yandan mesleki yeterlilik şartınında arandığını belirtmek gerekiyor.

Katılımcılar İçin Ne Kadar Hibe Veriliyor?Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, alanlara bağlı olarak girişimciyi bu konuda desteklemeyi hedefliyor. Buna göre süt üretimi konusunda en az 5 bin ile en fazla 1 milyon Euro arasında bir desteğin yapılması söz konusu olacak. Girişimci bu alandaki yatırımı ilk olarak kendi imkanlarıyla yaptıktan sonra, onlar için verilen hibe desteğinden yararlanabilir. Eğer kendi imkanları yetersiz oluyorsa, TKDK’nin protokol imzaladığı bankaların yardımıyla ilgili kredi yardımından faydalanabilirler.

Hibe Kapsamında Yer Almayan Harcamalar

Bunun yanında kullanıcılar tarafından yapılacak bazı masraflarında hibe kapsamının dışında yer alacağını belirtmek gerekiyor. Bu harcamalar ise, canlı hayvan alımı, mevcut binaların satın alınması, kira giderleri, sigorta giderleri, mazot ve yem alımı, işletmeye ait giderler, banka ücretleri, kambiyo kayıpları, döviz masrafları gibi konulardır.

Hedeflenen İşletmelerin Türü

Avrupa Birliği aday ülkeler için Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı programı için bu tarz bir proje başlatılmış durumdaydı. Bu programa göre en az 20 bin, en fazla ise 100 bin yumurta tavuğu kapasiteli olmak üzere, üretimde aktif olan, ekipmanlarda ve tesislerde yenilenmeye ihtiyaç duyulan, aynı zamanda yerleşim alanından uzakta olacak pek çok yeni işletmenin açılması hedefleniyor.  Avrupa Birliği tarafından oluşturulan bu program gereği, girişimciler için, canlı hayvan, yem ve mazot gibi üretim sürecini etkileyecek destekler bulunmuyor. Yalnızca üretim aşamasında yer alan ekipmanlar, iş planı hazırlığı, yapım işleri, mimarlık ve mühendislik planı gibi genel harcamalar hibe programı ile birlikte kullanıcılara sunulmuş olacak.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git