Dükkan Açmak

Yükselmenizi Engelleyen Kötü Alışkanlıklar

10.01.2020
Yükselmenizi Engelleyen Kötü Alışkanlıklar

Zengin olmak konusunda neredeyse herkes çalışmakta ve bunu oldukça fazla istemektedir. Ancak zengin olmak ve çok paraya sahip olmak konusunda doğru yolda olsak bile yaptığımız bazı hatalar nedeni ile bu fırsatları değerlendirmek mümkün olmamaktadır. Zengin ve saygın bir insan olmak istiyorsak bazı sorumlulukların bilincine varıp bu sorumlulukları yerine getirmemiz gerekmektedir. Bu sorumlulukları üstlenmemiz halinde işimizi en doğru şekilde zirveye taşıyabiliriz. Bunlardan belli başlı olan hatalar aşağıda belirtilmiştir. Eğer bu tarz alışkanlıklarınız var ise bunlardan kurtulmak ve hayatımızı düzene koymak için hala çok geç kalınmış değildir.

Uyku Problemi

Genel olarak bir başarı elde etmiş ve zengin olmuş kişilerin sabahları güne erken başlamak gibi önemli alışkanlıkları oldukları bilinmektedir. Bu konuya dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Atalarımızdan gelen bir lafı da örnek gösterecek olursak; “Erken kalkan yol alır” sözünü kendinize hayat felsefesi edinebilirsiniz. Birçok insan çok uyuyunca dinç olduğunu düşünmektedir. Fakat bu yargının yanlış olduğunu bilmenizi isterim. İnsan vücuduna yeterli olan uyku saati yalnızca 6 saattir. Buradan sonrası insanın beynini uyuşturmaya ve daha yorgun bir vücut yaratmaktadır. Çok uyumak hep uyuma isteğini doğurur unutmayın. Uyku vaktinizden çalar iş hayatınızı, sosyal hayatınızı etkiler ve güne 1-0 yenik başlarsınız.

Uyku Problemi

Uykunuzu düzene koymak hayatınızı yaşamaya vakit sağlar.

Sağlığın Önemsenmemesi

Sağlığın iyi olmaması her açıdan performansınızı düşürür ve sizlerin kötü hissetmenizi sağlar. Üretken olmak konusunda yaşanılan en ciddi sorunlardan birisi sağlık sorunları olmaktadır. Sağlığınıza dikkat etmemeniz halinde işinizden yeterli verimi alamazsınız. Yeterli verimi alamadığınız taktirde de işinizde yükselmeniz ve büyüme sağlamanız pek mümkün olmayacaktır. Örneğin; işe gelirken bir başınızın ağrıyor olması bile o gününüzün negatif geçmesini sağlar. Ya da kolunuzun, gözünüzün kısacası her organınızın çalışma hayatınıza etkisi vardır. Bir yerinizde bile herhangi bir sağlık sorunu olsa gününüzü de işinizi de tamamen olumsuz etkiler. Sağlığınıza dikkat etmeli, kontrolleri elden bırakmamalısınız.

Sağlığın Önemsenmemesi

Sağlık problemlerinizi önemsemez ve kendinize dikkat etmezseniz iş yerinde veriminiz düşer.

Okumayı İhmal Etmek

Okumak ve araştırmak kendini geliştirmek ve sürekli bilgi almak anlamına gelmektedir. Bir alanda başarı sağlamak için mutlaka sürekli araştırma yapılması gerekmektedir. Her şey konusunda bilginizin olması sizin hayatınızı asla olumsuz etkilemez. Aksine dünyada olan gelişmelere karşı bilgi edinmenizi ve nerede nasıl davranmanız gerektiğini size öğretir. Çok gezen de çok okuyanda bilir arkadaşlar bunun tartışmasını yapmanın yersiz olduğunu düşünüyorum. Okuyan kelime dağarcığı, konuşma tarzı, diksiyon ve gündem olarak gelişir. Gezen ise farklı yerler keşfederek, insanları tanır ve hemen hemen her yer konusunda bilgi sahibi olur. Her ikisinin de insana katacağı bir çok şey vardır. Tabii ki çok gezen kısmındaki gezen kişiler keyfi olarak değil de hayattan bir şeyler öğrenmek için geziyorsa ancak bu şekilde bunun getirisi olur.

Okumayı İhmal Etmek

Bir şeyler hakkında bilgi edinmek için kitap okuyun.

Benzer içerik: İş kurmak istiyorsanız ve yeterli sermayeniz yok ise iş kurma kredisi veren banka ve devlet kurumları yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Kazancın Dikkatsiz Harcanması

Parayı bir anda bulan insanlar genelde nereden geldiğini unutabiliyorlar. Parayı çok kazanmanın tadına varınca harcarken de düşünemeden harcama yapabiliyorlar. Belirli bir gelire sahip olunduğunda zengin olunduğunun düşünülmesi veya bunun sürekli bu şekilde olacağının düşünülmesi ile dikkatsiz şekilde harcama yapılması giderlerin kontrolsüz şekilde artmasına ve bütçe oluşturulmasına olanak vermeyecektir. Harcamaların kontrollü olması ve gelir ile giderlerin belirli bir düzende olması oldukça önemlidir. Aksi taktirde kazandığınız para hemen suyunu çeker ve zirveye çıkamadan tekrar yere düşersiniz. Bu nedenle kazandığınız paraların harcamalarına dikkat etmeli, kontrollü bir bütçe planı yapmalısınız.

Kazancın Dikkatsiz Harcanması

Kazandığınız parayı planlı şekilde harcamalısınız.

Zamanında Harekete Geçmemek

Sabırlı olmak ve temkinli olmak her zaman faydalı olsa da bazı durumlarda hızlı olmak ve harekete geçmek konusunda geç kalmamak önemlidir. Fırsatlardan yararlanmak için buna dikkat edilmelidir. Mesela; bir işe girmek için bir dükkan veya iş yeri beğendiniz. Bu iş yerinin sizden başka alıcıları da bulunmakta. Siz de iş yerine sahip olmak istiyorsunuz onlar da. Hızlı olan, doğru zamanı kollayan ve iş yerini kiralayan veya satan kişi ile doğru iletişimi yakalayan kişiler bu sınavı kazanır ve iş yerini alır. Hayatta ve iş koşullarında hızlı olmanızı gerektirecek bu ve bunun gibi pek çok örnek vardır. Hayata geç kalmamalısınız. Aksi taktirde hep yerinizde sayarsınız. Ne bir adım geri nede bir adım ileri gidebilirsiniz.

Zamanında Harekete Geçmemek

Bir işte en önemli kural dakik olmak ve zamanlı hareket etmektir.

Plansız İş Yapmak

İş hayatına atılmak, başarı ve yükselme sağlamak istiyorsanız her şeyi en ince detayına kadar planlamalısınız. Atacağınız her adımı planlamalı ona göre çalışmalar yapmalısınız. Finans durumunuzu, seçeceğiniz iş yerini, kuracağınız işi, çalışanlarınızı, kullanacağınız materyalleri vb. her şeyi en başından kafanızda tasarlamalısınız. Plansız ve programsız bir iş kurmanız durumunda her şeyi birbirine karıştırır ve başarı basamaklarını birer birer bile atlayamazsınız.

Hakkında Hiçbir Bilgiye Sahip Olmadığınız İşe Girişim Yapmak

Bir işe başlarken önce o işle alakalı bilgi sahibi olmalısınız. Yapacağınız işin piyasadaki finansal değerini, nerelerde daha çok satış yaparak gerekli işleyişi göstereceğini bilmeli bu işi yapan kişilerden veya farklı kaynaklardan araştırma yapmalısınız. Bilginiz dahilinde olmayan bir işe girerseniz afallayıp kalabilirsiniz. Buda sizi aşağı çeker. Yatırım yaptığınız parayı da kaybeder, zarara uğrarsınız.

İşinizde veya yaptığınız farklı faaliyetlerde yükselmeniz ve gelişmeniz için yapabilecekleriniz listesini biz sizin için hazırladık. Bu adımları uygulayarak hayata bir adım daha ileride başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.