Dükkan Açmak

Yol Kenarında Satış Yapmak İçin Gereken Prosedürler

Yol kenarında satış yapmak yasak mı? Yol boylarında sebze, meyve ve organik ürünler satan köylülerin ve esnafın vergi ödemesi gerekir mi? Yol boyunda satış yapmak için nereye başvurmak gerekir? Detaylar dukkanacmak.com ‘da..

Yol Kenarında Satış Yapmak İçin Gereken Prosedürler

Günümüzün masraf gerektirmeyen küçük ticari yöntemlerinden biri de yol kenarında satış yapmaktır. Aracınızla seyahat ederken, yol kenarlarında organik diye satılan birçok sebze ve meyve ürününe rastlamanız doğaldır. Genelde o bölgede ikamet eden halk tarafından satışa sunulan bu ürünlerin organik olmasından dolayı, bir çok vatandaş tarafından yol kenarından alışveriş yapılmaktadır. Genelde tatil yörelerinde, İzmir, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale gibi yörelerimizde bu tür yol boyunda satış yapan tezgahlar sıklıkla görülebilir.

Peki yol boylarında satış yapmak isteyenlerin herhangi bir izin alması veya vergi ödemesi gerekiyor mu? Yol kenarında satış yapmak için nereye başvurmak gerekir. Dukkanacmak.com olarak yol boyunda satış mevzuatını inceledik.

YOL KENARINDA SATIŞ YAPMAK YASAK MI?

Türkiye’de herhangi bir şekilde gelir elde eden tüm vatandaşlarımızın vergilendirileceği kanunla sabittir. Tabi bu vergilendirmenin bir de hariç durumları mevcuttur. Tüm bu düzenlemeler Gelir Vergisi Kanununda düzenlenmiştir. Aşağıda gelir vergisinden muaf tutulan esnafa ait bir paragraf mevcuttur.

1. Motorlu nakil vasıtaları kullanmamak şartı ile gezici olarak veya bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler (Giyim eşyalarıyla zati ve süs eşyaları, değeri yüksek olan ev eşyaları ile pazar takibi suretiyle gıda, bakkaliye ve temizlik maddelerini ve sabit iş yerlerinin önünde sergi açmak suretiyle o iş yerlerinde satışı yapılan aynı neviden malları satanlar hariç)

(1) 2. Bir işyeri açmaksızın gezici olarak ve doğrudan doğruya müstehlike iş yapan hallaç, kalaycı, lehimci, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, çamaşır yıkayıcısı ve hammallar gibi küçük sanat erbabı;

Bu maddelerde görüldüğü üzere herhangi bir araç kullanmadan gezici olarak veya bir işyeri açılmadan perakende ticaret edenlerin, parantez içerisinde yazılı olan ürünlerin satışı haricinde gelir vergisinden muaf tutulduğu görülmektedir.Araba arkasında seyyar ticaret hakkında bir yazı hazırlamıştık. Bu yazıda köy köy gezerek seyyar ürünler satan esnaflara bilgiler vermiştik. Fayda göreceğinize eminiz.

Satışı yapılan ürünler Belediye veya Büyükşehir Belediyesi Sınırları içerisinde yapıldığı taktirde, bu kez seyyar satıcılıkla ilgili mevzuat hükümleri uygulanmaktadır. Eğer köyünüzde, ilçenizde veya herhangi bir bölgede yol kenarında seyyar satış yapmak istiyorsanız, başınızın ağrımaması adına, mutlaka bağlı bulunduğunuz Belediye Başkanlığına ve Vergi Dairesine başvurmanız tavsiye olunmaktadır.

yol kenarında satış

Gelir Vergisi Kanununun tam metnine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Köylerde ikamet eden vatandaşlarımız hasat sonunda elde ettikleri ürünlerin bir kısmını yol boylarında kurdukları tezgahlarında satışa sunarlar. Domatesten karpuza, kirazdan ayvaya, erikten dut marmeladına kadar, birçok köyde üretilen ürünleri bu tezgahlarda görebilirsiniz. Eğer sezonluk bir ürünü satmak için geçici bir süre, yol kenarında tezgah açmak istiyorsanız durum başka ancak yol kenarında bir baraka yapıp, bu barakada köyden veya ilçeden sezonluk veya yöreye ait meşhur ürünleri satmak istiyorsanız ticari bir iş yaptığınız söylenebilir.

Bu ikisini birbirinden ayırarak, sabit bir gelir elde etmeyi amaçlamanız durumunda en yakın vergi dairesine başvurmanız yararınızadır. Herhangi bir şikayet bağlı durumda, beyanda bulunmamanız nedeniyle ceza alabilirsiniz.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ