Dükkan Açmak

Yol Boyuna İşyeri veya Tesis Nasıl Açılır? Gerekenler ve Şartlar

Yol Boyuna İşyeri veya Tesis Nasıl Açılır? Gerekenler ve Şartlar

Yol boyunda bir işletme kurmak, yoldan geçen otomobil ve araçlara satış yapmak ister miydiniz? Asfalt kenarına işletme açmanın normal şartlarda dükkan açmaktan biraz daha farklılıkları var. Genelde dinlenme tesisi olarak hizmet veren bu işyerinin araç trafiğine ve yolun kullanılma durumuna göre çok para kazandırdığı kesin. Ancak yol boyuna tesis kurmadan ve işyeri açmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar var.

Yol Boyunda Ne İş Yapılır?

Asfalt kenarında kurulacak tesislerin, çarşı merkezde açılan işletmelerden farklı Karayolları Genel Müdürlüğünden alınması gereken izinlerle ilgilidir. Bununla birlikte örneğin merkezde bir köfteci dükkanı açmak isteyen girişimci ile yol boyunda çiğ köfte karavanı kurmak isteyenin hazırlaması gereken dukkanacmak.com evraklar ve yasal prosedürler birbiriyle aynıdır. Hijyen, gıda standartları, işletme açılış belgeleri, kontroller vs. her işletme için geçerlidir. Yol boylarında genellikle tercih edilen işler şunlardır;

 • Gıda hizmetleri;
 • Restaurant,
 • Fast food,
 • Yöresel ve organik ürünler,
 • Kuruyemiş,
 • Ekmek fırınları,
 • Büfeler,
 • Fabrika satış mağazaları,
 • Toptan satılan ürünler,
 • Araç servis ve diğer otomotiv ürünlerinin satışı ve bakımı

Hangi Bölgeler Tercih Edilmelidir?

Yol kenarında işyeri açacak girişimcinin öncelikle müşteri potansiyelini tespit etmesi gerekir. İşyerinin çarşıya uzak olmasından dolayı, yoldan geçen diye tabir edilen müşterilerin bu işyerlerine uğrama ihtimalleri oldukça düşüktür. Bu nedenle yolu günlük kaç aracın kullandığı, toplu taşıma araçlarına hizmet verilip verilmeyeceği, dukkanacmak.com bölgede bulunan büyük istasyon ve tesisler ve bunların rekabet oranları girişimcinin iş projesinde yer almalıdır.

Yol Boyuna Tesis Kurmak

Yol Boyuna Tesis Kurmak İçin Gerekli Şartlar

Yol boyunda tesis açmak için geçiş yolu izin belgesi adı verilen belgeden almak şarttır. Geçiş yolu izin belgeleri işletmenin açılacağı bölgenin bulunduğu yere göre, Belediyeler veya Kara Yolları Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Bu ayrım yolun Kara Yolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğuna girip girmemesi ile ilgilidir.

Geçiş yolu izin belgesi dilekçe örneği linkinden gerekli evrakları ve başvuru dilekçesini indirebilirsiniz.Geçiş yollarının hazırlanmasında %2 oranında iniş eğitimi olması, su tahliyesi için bir metreye bir metrelik menfez kurulması, tesis içinde birikecek suların pis su şebekesine tahliyesi için tesisat çekilmesi, karayoluna belirli bir mesafe de herhangi bir eleman bulunmaması ve bordür taşlarının en fazla 20 cm yükseklikte olması gibi şartlar mevcuttur. Bu bilgilerin detayını, http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.4702&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0 adresinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 1. Tesis girişine yön levhaları koyulmaz.
 2. Tesis çıkışına dur levhası konulması zorunludur.
 3. Işıklandırma trafiği etkileyecek şekilde kullanılamaz.
 4. Tesis içinde park alanı bulunması zorunludur.
 5. Atık suların tahliyesi,
 6. Akaryakıt istasyonlarının vaziyet planı
 7. Akaryakıt istasyonu kavşak mesafesi
 8. Yolcu indirme ve bindirme yeri bulunması,
 9. Kavşaklara olan mesafeler,

Tüm bu maddeler ve ayrıntıları yönetmelikte ayrıntıları ile belirtilmiştir. Asfalt boyuna işyeri açmak için örnek projeler linkinde KGM tarafından hazırlanmış olan proje örnekleri görüntülenmektedir.

Bu anlatımlardan görüldüğü üzere işyerinin açılacağı yerden tutunda, hangi sektörde hizmet vereceğiniz hususu çok önemlidir. Kavşaklara olan mesafe, kamu kurum ve kuruluşlarına, akaryakıt istasyonlarına olan mesafe, yol birleşim yerleri, yan ve tali yollara olan mesafeler, köprüler, menfezler gibi yolun fiziki hali açılacak işyeri için hem evrak yükü getirmekte hemde şartları değiştirmektedir. Karayolu boyuna işyeri açmak çarşı merkezde dükkan açmaktan zor olsa gerek 😉

Asfalt Boyuna İşyeri Açmak

Yolculuklarınız esnasında şu tesise 10 kilometre kaldı, şu tesis için 500 metre, 250 metre, tesis aha şu dağun arkasında gibi yazıları sıklıklar görürüz. Bu yazılar ve reklam levhalarının her biri için ayrı bir izin belgesi ve ayrı bir ödeme gerekmektedir. Tabi herhangi bir izin belgesi olmadan, yasal olmayan şekilde işletme açanlar için durum başka. İzin belgesi almayı düşünmeyenler mutlaka Yol Kenarında Satış Yapmak Yasak mı?  konusunu okusunlar.

Yol boyunda işyeri açacak girişimcilere tavsiyemiz öncelikle bağlı bulundukları Belediye Başkanlığına ve Karayolları Müdürlüğüne müracaat ederek, gerekli şartlar, evraklar ve belgeler hakkında bilgi edinmeleridir. Herhangi bir işletmeyi kiralamadan/satın almadan önce bu işyeri için izin verilip verilmediğini bilmelisiniz.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ERHAN dedi ki:

  Benim Manisa. Salihli-Kula arasinda Ankara Ana asfalti uzerinde 5.300 m2 arsam var.Arsam asfalta 180 metre cephelidir.Restorant kurmak icin Isten anlayan ortak ariyorum.Erhan

BİR YORUM YAZ