Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Yeni Yatırımlar Gündeme Gelecek

Yeni Yatırımlar Gündeme Gelecek
233 kez okundu.

Bazı sektörlerdeki kapasite kullanımı yüzde 85’i geçmiş durumda. İç tüketim ve ihracatta var olan artışlar nedeniyle, sanayiciler yeniden finansman arayışına girdi. Geçen yılın tümünde gösterilen 7.4 oranındaki büyüme performansı, iş dünyasının üzerinde bulunan karamsarlığın tamamen ortadan kalkmasına neden oldu. İş dünyasında yer alan temsilciler, işlerin zor geçtiği sıralarda kepenkleri kapatan firmalarında başka yerlere dağıtılmasının, kapasite kullanımını arttırdığını düşünüyor. Sanayiciler bu nedenlerden ötürü yeni yatırımların çok yakında olduğunu söylüyor. Fakat yapılacak olan bu yatırımların önünde bir finansman engel olduğunu bilen sanayiciler, bu konuda Kredi Garanti Fonuna başvuruda bulunsa bile herhangi bir sonuç alamadıklarından bahsediyor. Bankalardan kredi istediklerinde de KGF’nin beklenmesi gerektiğine dair cevap alıyorlar.

Yeni Yatırımlar Yapılmalı

Sanayide son bir yıl içinde büyümenin oldukça iyi bir şekilde devam ettiğini söyleyen İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, kapasite kullanım oranlarına ilişkin bilgiler verdi. Bu oranın bazı sektörlerde yüzde 85’i geçtiğini belirten Başkan, bu oranın tam kapasiteyle çalışmakla aynı olduğunu savundu. Bahçıvan “Bu aslında son derece kritik bir nokta gibi gözüküyor. Artık bu durumunda mutlaka yeni yatırımlarla destek alması gerektiğini haberdar ediyor. Bu ise ülkemizdeki pek çok sektöre yeni yatırımların yapılması demek. Buradaki en önemli nokta ise, yatırımların finansmanı konusudur.” diye konuştu.

Üretim Ağırlıklı Bir Büyüme OlacakİSTİB İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz’da gıda sektöründe var olan artışın, yeni yatırım ihtiyacını ortaya çıkardığını belirtti. Verilen teşviklerin bu soruna destek olacağını bildiren Kopuz, mutlaka bu alanda bir geri dönüşün olacağını sözlerine ekledi. Bunun yanında İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı ise, kendi sektörü içinde kullanım oranlarının yüzde 90 seviyesine ulaştığını belirterek, 2016 yılının sektör için gerçekten kötü geçtiğine değinmiş oldu. Bunun yanında geçtiğimiz yılda sektör içinde ekonomik anlamda iyileşmelerin var olduğunu belirten Başkan, bu şekilde her geçen gün ülke olarak iyiye gittiklerinin altını çizdi.

“Üretim ve ihracat anlamında dış talepler aslında bir miktar artış gösterdi. İşlerin kötü gittiği zamanlarda ise kapasiteler tam olarak doldu. İnsanlar üretim yerlerini kapatmak zorunda kaldılar. İnşaat alanına geçiş yapanlar oldu. Şimdi işlerimiz düzelince haliyle kapasitelerde şişmeye başladı. Önümüzdeki 5 yıl içinde ise, sadece üretim ağırlıklı olarak devam edilecek. Bunun yanında yeni yatırımlarında gelmesi gündemde.” diye konuştu.

Bunun yanında sektörde eleman sıkıntısına dair vurgular yapan yetkililer, nitelikli eleman sayısının mutlaka arttırılmasını talep ediyor. Bu şekilde daha yüksek kapasite kullanım oranlarının ortaya çıkabileceğinden bahsediyorlar. İş dünyasının diğer temsilcileri ise, yeni yatırımların aslında KGF’ye bağlı olmasından şikayetçi durumda. Kredi talebi için KGF’den yararlanmanın zor olduğunu, diğer bankalarında kredi talebini bu alana yönlendirdiğini belirten temsilciler bu konuda ne yapacaklarını ise kara kara düşünmeye başladı.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git