Dükkan Açmak

Kendi İşinizin Patronu Olmak İster miydiniz?

Kendi İşinizin Patronu Olmak İster miydiniz?

Yeni işyeri açmak

Hayatta paradan daha değerli birçok şey olsa da, para olmadan da yaşamın tadı olmadığı acı bir gerçek. Bu nedenle, hepimiz sabahın köründe sırf ekmek parası için koşturmaya başlarız. Ancak ay sonunda yaptığımız hesapların tutmaması, borçların birikmesi gibi maddi problemlerin hayatı çekilmez bir şekle soktuğu da acı bir gerçek. Bu nedenle her birimiz kendi işimizin sahibi olmak için, daha fazla para kazanabilmek için çeşitli planlar yaparız. Umarım bu yazımız kendi işinin sahibi olmak isteyenler için rehber niteliğinde olacaktır.

Ekonomik durum ve yeni bir iş sahibi olmak

Hepimizin hedefi, kolay fakat geliri yüksek bir iş sahibi olabilmektir. Günümüzde asgari ücretin ve işçini aldığı maaşı göz önünde bulundurduğumuzda, tek maaşla geçinmek bir hayli zordur. Bu nedenle daha fazla para kazanmak için birşeyler yapmanın gerekli olduğunu hepimiz düşünür dururuz. Etrafımıza baktığımızda, herkesin işinin iyi olduğu, çok para kazandıklarını değerlendirir, bu insanların iyi bir iş sahibi olduğunu zannederiz. Aslında olayın özüne indiğinizde, çok para kazananın da, az para kazanında çeşitli maddi ve manevi sıkıntıları olduğu bir gerçektir. Tabi maddi açıdan yaşanan sıkıntılar maneviyatı da etkilediğinden, geçinme derdi bir çok şeyin önüne geçmektedir. Peki nasıl daha fazla para kazanabilirsiniz? Nasıl yeni ve kazançlı bir iş sahibi olabilirsiniz? Şimdi bunlardan bahsedelim.

Yeni bir iş sahibi nasıl olunur

Eğer çalışmanın tek sebebi para ise, öncelikle amacımızın emekliliği doldurmak veya zaman geçirmek değil, para kazanmak olduğunu ortaya koyacak adımlar atmaya başlamalıyız. Genelde birikim yapmak isteyenlerin en büyük gereksiz olduğunu düşündüğü çeşitli harcamalardan kısmaktır. Elbet hem israfı önlemek hemde para tutabilmek adına harcamaları düzenlemek gerekse de, böyle bir yöntemle zengin olmak imkansızdır. Hepimizin en çok sorduğu sorulardan biri de, ne iş yapabilirim sorudur. Şuan ki durumunuz ile yapabileceğiniz tüm işleri araştırmanıza rağmen bir sonuca ulaşamadıysanız, mutlaka eksik olan bir şeyler olmalı. Bunlar finansman, destek, girişimcilik ruhu, yaşadığınız bölge ve çevresel etkenler gibi sıralanabilir. Tabi bunların içinde saymadığımız en önemli konulardan biri de, kişisel yeteneklerinizdir. Eğer bir mesleğiniz, uzmanlık alanınız, size para kazandırabilecek çeşitli faktörler yok ise, öncelikle kendinize bu yetenekleri kazandırmakla işe başlamalısınız.

Öneri : Hangi işlerde yetenekli olduğunuzu tespit edin.

Para kazanma hedefi

Yaşınızı ve ne kadar süre daha çalışabileceğinizi hesaplamakla işe başlamalısınız. Daha sonra şuan ki durumunuz ile çalışmaya devam ettiğinizde, bu süre sonunda biriktirebileceğiniz parayı bir yere not edin. Daha sonra bu süre sonunda kazanmayı hedeflediğiniz para miktarını yazın. Aradaki fark yapmanız gereken işe karar verme açısından size rehber olacaktır. Örnek vermek gerekirse, günde 8 saat çalışan birinin iş sonrasında günlük 20 Tl. kazanabileceği bir işte 3-4 saat çalışması sonrasında iki işte çalıştığı için milyonlar kazanmayı hayal etmesinin önüne geçilmesi durumudur.Öneri : Hedefler belirleyin ve uzun vadeli çalışma planları yapın.

Ne iş yapmalıyım

Herkesin en çok sıkıntı yaşadığı soruya geldik. Ne iş yapabilirim? Nasıl para kazanabilirim? İnternette okuyabileceğiniz hiçbir makale de, sizi birkaç bilgisayar tuşuna tıklayarak zengin olabileceğinizi vaad eden hiçbir deli saçmasına inanmamanızı tavsiye ederim. Aslında yeni bir iş sahibi olmak düşündüğünüz kadar zor değil. Size yapılabilecek birkaç iş sektörünü örnek vermek istiyorum. Küçük veya orta ölçekli bir işyeri açabilirsiniz, işyeri açmadan internet üzerinden veya başka şekilde en çok para kazandıran yegane sektör olan ticaret ile uğraşabilirsiniz, evlere iş veren firmalar ile anlaşarak evden para kazanabilirsiniz, özel yeteneklerinizi kullanarak çok para kazanabilirsiniz.

Öneri : Kendinizi tartın ve para kazanabileceğiniz sektörleri araştırın.

Yeni bir işyeri açmak

İşyeri açma konusunda web sitemizde yüzlerce makale yayınladık. İşyeri nasıl açılır, ne kadar sermaye gerekir, hangi sektörlerde bayilikler veriliyor, bayilik almanın şartları nelerdir gibi birçok makalemizde işyeri açma konusuna değindik. Hangi sektörde işyeri açacağınıza karar veremediyseniz, ilk paragraflarda bahsettiğimiz gibi, kazanmak istediğiniz para miktarına ve günlük ayırabileceğiniz zamana göre bir sektör belirleyin. Son yıllarda yıldızı parlayan ve en çok para kazandıran işyerlerinden bazıları bahçeli restaurantlar, temizlik firmaları, küçük büfeler, bayan giyim firmalarıdır. Yaşadığınız şehirde, yapmak istediğiniz iş için geniş bir araştırma yapın. Eğer problem yaşadığınız yerde ise, başka bir bölgeye yerleşmeyi düşünün.

Öneri : Ticaret cesaret ister. Cesaret edin.

Yeni bir iş başvurusu

Yeni bir işe başlamak isteyenlerin en büyük korkularından biri sigortalı bir işe sahip olduklarından, sigortalarının yanacağı, emekli olamayacağı gibi endişelerdir. Maalesef ki, günümüzde 20 yaşında olmasına rağmen emekli olamayacağını düşünerek, sırf sigorta uğruna asgari ücretle çalışmaya razı olan, boş zamanlarını da kahvehane köşelerinde geçiren birçok geç mevcut. Üretmek, emek vermek, çalışmak ve sonunda bu emeğin karşılığı olarak para kazanmanın verdiği hazzı hiçbir kahve köşesinin veremeyeceği de, unutulmaması gereken bir gerçektir.

Kaç yaşında olursanız olun, eğitim durumunuz, yaşadığınız şehir, fiziksel özellikleriniz hiç farketmez. Sadece çok para kazanmak için emek verin, araştırın, başvurun.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. BOLU Mesut dedi ki:

  bolu merkezde ikamet etmekteyim yaşim 39 yeni bir iş kurmak istiyorum batı karadeniz bölgesi 10 sene satıs pazarlama işi yaptım tüm turkiye olarak zincir marketlere reyon teslim mal dağitımında deneyimliyim 4 sene hizmet verdim her tür iş fikrine açığım öneri ve destekleriniz için şimdiden tesekkürler

 2. Zonguldak Merkez dedi ki:

  Bilgisayar ve güvenlik kamerası Teknik servisi , montajı ve bakımı… Playstation 3 Bakımı servisi , satış danışmanlığı , kasiyer vb işler yaptım. Hasta Kayıt Kabul , İnsan İlişkileri Uzmanlığı, Bilgisayar İşletmenAçık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi 4.Sınıf Öğrencisiyim

 3. Tekirdag , suleymanpasa dedi ki:

  Konfeksiyonda ürünlerin ipliklerini temizleme, boncuk ve pul işleme, esofmana ip gecirme ve brosur katlama gibi el becerisi gerektiren isler yaptim.Kendim yapabilir ve çevremde is dağıtımı yaparak firmaniz icin verimli olabilirom.Bu konudaki dönüşünüzü bekler, irtibat kurmanız rica ederim.
  Saygılarımla
  Ergül Geçgin

BİR YORUM YAZ