Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Yapamazsın Dediler İmkansızı Başardı

Yapamazsın Dediler İmkansızı Başardı
285 kez okundu.

Kadın girişimcilerle ilgili oldukça şaşkınlık yaratan haberler gelmeye devam ediyor. Bu alanda son haber ise Ankara’dan gelmiş oldu. Bugüne kadar onun için bu işten anlamazsın, bu erkek işidir diyenlere güzel bir cevap veren kadın, sıfır destekle iş hayatına atılmış oldu.

Ankaralı Ezgin Öğünç Durhan, daha 17 yaşından itibaren babasının yanında iş hayatına geçiş yapmış durumdaydı. Babasıyla birlikte sanayide çalışarak iş hayatına geçen Durhan, bundan sonra tercihini sanayiden yana yapmak istedi. İlk olarak OSTİM’de babasıyla birlikte bu işe girişen genç kadın, daha sonra okul hayatına geçti. Üniversitede ise beden eğitimi ve spor alanında mezun oldu. Ancak mesleğinin zaten var olmasına rağmen, o tercihini daha zor bir alandan yana kullanmak istedi. Sanayideki işine devam etmek ve bu şekilde iş hayatını sürdürmek istiyordu. Bir süre boyunca burada çalışan baba-kız daha sonra oldukça sıkıntılı zamanlara adımlarını atacaklardı. Zira iş yaptığı firma ikiliyi yarı yolda bıraktıktan sonra, baba-kız 2010 yılında işsiz kaldı. Bu adımdan sonra Durhan, kendi işlerini kurmak istedi. Ve bu alanda hiç destek bile almadan tambur ve kauçuk sektörüne giriş yaptı. Mesleğini çok sevdiğini anlatan Durhan, özellikle çevresinden bu konuda çok fazla tepki aldığından yakınıyor. Özellikle çevresinin ona destek olmadığını ve buna rağmen onlara aldırış etmeden işine sarıldığını söylüyor. Mutfağım atölyedir diyen Durhan, bugün hiçbir destek almadan giriş yapmış olduğu bu sektörde 15 kişiye iş sağlayan bir patron oldu. Bu alanda pek çok zorluk yaşadığını belirten kadın, özellikle kadın olunca işin daha çok zor olduğundan bahsetti.Ailesinin bile bu sektör içinde bu kadar ilerleyeceğinin düşünmediğini sözlerine ekleyen kadın, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Gerçekten azimli bir kadınım. Kesinlikle yılmıyorum. Hiçbir konuda pes etme huyum yoktur. Bunlardan ziyade belki de inatçı kişiliğim sayesinde bugünlere gelmiş durumdayım. Babamdan dolayı küçük yaşlardan itibaren zaten bu sektörün içinde yer alıyordum. Annem sürekli babama “Bu kızı niye sürekli sanayiye götürüyorsun, o daha 17 yaşında” diyordu. Arkadaşlarımın daha top oynadığı sıralarda ben babamla birlikte atölyelerde çalışma halindeyim. İşe ilk başladığım sıralarda pek çok insan bana git evine yemek yap, çocuklarına bak diye tepki verir vaziyetti. Daha sonradan bu insanlarda durumu kabul ettiler. Şimdi erkek yoğunluğunun bu kadar fazla olduğu bir yerde, eşim bile bana karışmıyor. İş ve aile hayatının birarada gitmesi gerçekten zor oluyor. Benim 17 yaşında bir oğlum var. Onlara da gerçekten çok düşkün bir yapım var. Bir işle uğraşıyorsam, bu işin hakkını tam olarak vermek zorundayım. Sabahları oğlumu okula bırakırken, ben işime geliyorum. Bu şekilde bir düzen kurmuş durumdayım. O nedenle herhangi bir sorun yaşamıyorum. Sorun görmemek için, bu tarz bir denge kurulmak zorunda.” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git