Dükkan Açmak

Yabancı Cafe İsimleri ve Anlamları (TAVSİYELER)

Yabancı Cafe İsimleri ve Anlamları (TAVSİYELER)

Cafe açmak istiyor ancak isim konusunda kararsız mı kalıyorsunuz? Cafe isimlerinizi konseptinize göre belirlemeniz gerekiyor. Nostaljik, yaratıcı cafe isimleri herkes tarafından merak ediliyor. Enteresan cafe isimleri ise her zaman daha dikkat çekici oluyor. Bazı müşteriler ise modern cafe isimlerini daha dikkate alıyor. İtalyanca ve İngilizce cafe isimleri de çokça tercih ediliyor. Cafe ismi bulmak isteyenler için derin bir araştırma yaptık. Bu isimler yardımı ile işletmenize isim bularak müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz. Ancak bu isimlerin kurallara uygun olması gerektiğini unutmayın.

Cafe İsimleri Bulmak

Cafe ismi bulmak isteyenlere pek çok önerimiz olacak. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bu isimlerin belirli kurallara uygun olarak konulması gerektiğidir. Çünkü isim belirlemede belirli standartlar söz konusu olmaktadır. Bu standartlara sahip olmayan isimler ceza almakla karşı karşıya kalabilir. Bu anlamda devlet tarafından yürürlüğe konulan pek çok proje bulunmaktadır. Cafe açma konusunda devlet tarafından verilen pek çok hibe ve teşvik bulunmaktadır. Destekler ile birlikte kurulan cafelerin sayısı hızla artış göstermiştir. Cafe kurmak isteyenler bu hibe ve kredilerden yararlanabilir. KOSGEB onay alan cafe iş planını inceleyebilir ve kurumdan cafe açmak için destek alabilirsiniz.

cafe-isimleri-bulmak

Cafe isimleri bulmak

Ancak satışların hızla ilerlemesi için yapılması gereken şey kesinlikle iyi bir reklam olmaktadır. Akılda kalıcılık bir işletme için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Reklamın temel kaynağı ise ancak güzel bir isimle mümkün olabilir. Buna göre bir  slogan belirleyebilirsiniz. İş yerine verilecek isim bu anlamda oldukça önemli olmaktadır. Aşağıdaki hususlara dikkat ederek işletmenize bir isim bulabilirsiniz.

 • Dini ve kültürel değerlere önem verilecek.
 • İnsanlar ve ırklar arasında ayrışmaya mahal vermeyecek. 
 • Akılda kalıcı ama bir o kadar da ilginç olacak. 
 • Aynı sektörde bulunan işletmeler için en güzel isim olacak. 
 • Aa ne güzel isim diyerek müşteri çekme potansiyeline sahip olabilecek bir isim bulmak gerekmektedir. 

İsim Belirlemede Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

İşletme isimlerinin hayati önem taşıdığını belirttik. Ancak bu isimlerin belirli kurallara göre konulması bekleniyor. Türk Standartları Enstitüsü tarafından isim konusu ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmıştır. Tabelada yer alacak olan isimler için Kurum ve Kuruluşlarda Kullanılan Tabelalar İçin Kurallar belirlenmiştir. Bu kullarından TS 18313 sayılı standarda uygun olması gerekmektedir. Buna genel olarak işyeri isimleri kanunu adı verilmektedir. Bu standarda göre isim belirlenmesinde aşağıdaki kurallar kullanacaktır;

 • İş yeri isminde kullanılacak olan yabancı isimlerin oranının yüzde 25 olması gerekmektedir.
 • Kelimelerin bu sebeple Türkçe seçilmemesi gerekiyor. Yabancı isimler de olabilir.
 • İsmin aynı sektörde bulunan farklı bir işletme tarafından kullanılmaması gerekmektedir.
 • İsimlerin ahlaki ve kültürel değerlere uygun olması gerekmektedir. Irk ayrımı ya da dezavantajlı gruplara dikkat çekilen isimler olmaması gerekiyor.
 • Patent ve Marka Kurumu tarafından bazı kelimelerin işletme ismi olarak kullanılmasına çeşitli sınırlamalar getirmiştir. Buradan yapacağınız inceleme ile kelime konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.
isim-belirlemede-dikkat-edilecek-kurallar

İsim belirlemede dikkat edilmesi gereken kurallar

 • İsim belirlerken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise ismin yabancı olması, ancak bulunulan sektör adının yabancı olmamasıdır.
 • Türkçe, Türk, Türkiye gibi isimlerin konulması ancak Bakanlar Kurulu kararları ile belirlenmektedir. Bu amaçla markaya verilecek olan isimlerin bir ülke ya da ırk adı olmamasına özen göstermek gerekmektedir.
 • Cafenize konulacak olan isimlerin milli, kültürel ve ahlaki değerlere uygun olması gerekmektedir.
 • Şayet Patent Kurumu tarafından bu isim kısıtlamalar arasında yer alıyorsa, ismi değiştirmeniz daha doğru olacaktır.
 • İşletmenin isminin dikkat çekici olması gerekmektedir.

Girişimciler için markadan ziyade ürün önemlidir. Ürün fiyatlarının belirlenmesi ise bu işin en zorlu yolculuğudur. Ancak cafe sektörüne yatırım yapmak isteyenlerin es geçmemeleri gereken noktalardan bir tanesi marka ismi olacaktır. Marka değeri, ismi ne kadar kaliteli olursa müşteri potansiyeli de o derece yüksek olacaktır. Marka isminin belirlenmesinin müşteriye yönelik dönütleri de olacaktır. Yabancı işyeri isimleri içeriğimizden detaylı bilgi alabilir ve farklı isimleri inceleyebilirsiniz.

Cafe Açmak

KOSGEB tarafından verilen hibe ve destekler ile destek alabilir ve kendi işletmenizi kurabilirsiniz. Sektör gelir getiricidir. Ancak pek çok rakibiniz olacaktır. Gıda sektörü her zaman gelecek vaat eden işlerden bir tanesi olmuştur. İsmi kadar cafenin dekoru da oldukça önemlidir. Bayilik veren cafelerden de franchise hizmeti alarak meşhur cafelerin isimlerinden yararlanabilirsiniz. Gençlere yönelik olarak açılacak cafelerin dekorasyonlarının renkli olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca sigara içen müşterilerin de düşünülerek açık alanların oluşturulmasının size çok katkısı olacaktır.

Ünlü cafelerde dikkat edilecek olan konulardan bir tanesi de slogandır. Bu slogan yine isme göre belirleneceğinden başarıyı artırıcı özellikleri olduğundan söz etmek mümkün olacaktır. Bu sloganlar ve isimler ile çoğu cafeler bir müşteri potansiyeli kazanmıştır. Ancak KOSGEB‘ in bu anlamda verdiği girişimci destekleri için başvuru tarihleri sona ermiştir. 2020 yılı destekleri ile ilgili bilgi almak için KOSGEB resmi web sitesine  tıklayınız.

cafe-açmak

Cafe açmak

Bir iş planı hazırlayarak yola koyulmak ilk yapmanız gereken şey olacaktır. Bu anlamda geleneksel isimler de kullanabilir. Memleket isimleri, çocuğunuzun, sizin ya da ortaklarınızın isimlerinden de kısaltma yapabilirsiniz. Daha sonra isim değişikliği yapmak oldukça zor olmaktadır. Bu amaçla belirlenecek olan ismin daha sonra değiştirilmemesine ve işletmenizi büyütmeniz durumunda dahi size uyumlu olacağına özen göstermeniz gerekmektedir.

Yabancı Cafe İsimleri ve Anlamları

Barbara: Yunanca yabancı

Erica: Ebedi hükümran, yönetici, hükümdar

Flora: İngilizce flowerdan gelmektedir. Çiçek

Calanthe: Güzel çiçek

Heavan: Cennet

Gardenia: Tropikal bir çiçek ismi

Lessie: Kutsal Bahçe

Ma Belle: Fransızca güzelim

Scarlett: Kırmızı kumaş

Deborah: Yahudilikte kadın peygamber, arı

Eva: Türkçe Havva

 Isabell: Japonca Elizabeth

Nerissa: Deniz tanrısı, ruhu

Tamela: Pamela ile Tamara isimlerinin birleşiminden elde edilmiştir.

Ursula: İngilizce little bear anlamına geliyor. Küçük ayı

Susan: Suzan

Rose: Gül

Rosemary: Gül ile Mary isimlerinden oluşturulmuştur.

Valere: To be strong, güçlü olmak anlamı taşır.

Olivia: Sekspir’ in 12. gece komedisindeki bir isim

Katherina: İngilizce bir bayan ismi

Yasmin: Türkçe’de yasemin

Zena: Zeus’ un yaşamı anlamına gelir.

Xesnia: Misafirperver, misafir sever

Winona: Kızıldereli kabilesinden kız ismi

Adam: Türkçe Adem

Benjamin: Güneyin oğlu, sağ kolun oğlu

Calvin: Kel

Dominic: Tanrı’ya ait olan, beşeri olmayan (İngilizce of the lord)

Edward: Zengin muhafız

Hector: Sıkı tutmak, sahiplenmek, sahip olmak

Jack: İskambil kağıtlarında vale anlamına gelir. Sıradan bir insan manası taşır.

John: Can

Neil: Şampiyon

Paula: Mütevazi, ufak, tefek, küçük

Kevin: İyi niyetli, kibar, nazik

Leonard: Cesur aslan manasına gelir ya da sadece leon aslan olarak da kullanılabilir.

Tex: Teksastan gelen adam manasına gelir.

Vincent: Fetih yapmak, ele geçirmek, fethetmek

Yancıy: Bilinmeyen, belirsiz

Victor: Kazanan, fetheden, fatih

Sea: Deniz

Daisy: Papatya

Gasoline: Benzin

Bu isimler çoğaltılabilir. Ancak isim belirlerken uyulması gereken kurallara dikkat edin. Ayrıca daha sonra işletmenizi büyüttüğünüzde cafenizin isminin sonradan değişmesini istemiyorsanız bazı isim kurallarına uymak durumundasınız. Ayrıca bu ismin daha evvel kullanılıp kullanılmadığına da dikkat ediniz. Siz de bulduğunuz orjinal ve güzel isimleri yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.