Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Vatandaşlar Hibe Dolandırıcılığına Karşı Uyarılıyor

Vatandaşlar Hibe Dolandırıcılığına Karşı Uyarılıyor
220 kez okundu.

KOSGEB, kobi ve girişimcilere yönelik pek çok fırsatı bünyesinde bulunduruyor. Özellikle faizsiz ve hibe kredi sağladığından dolayı, vatandaşların iş konusunda aklına gelen ilk isim oluyor. Tabi kurumun bu kadar popüler bir yer haline gelmesi, dolandırıcılarında dikkatinden kaçmadı. Kurumun adıyla para kazanmak isteyen kişiler, adeta KOSGEB’i tercih eden vatandaşların yeni kabusu oldu. Peki dolandırıcılar kredi çekmek isteyen kişileri nasıl kandırıyor ve bu kişilere karşı ne yapmak gerekiyor? Ayrıntılar yazımızda.

Hibe kredi dolandırıcılığı  internet siteleri ve telefonlar üzerinden yapılıyor. Özellikle bu tarz bir sistem oluşturulduktan hemen sonra, vatandaşlara pek çok vaatte bulunulmaya başlanıyor. Ancak vatandaşlar bazı durumlara dikkat ettiğinde, bu kişilerin tespitini çok rahat bir şekilde yapabilir. Bu nedenle vatandaşlara uyanık olması tavsiye edilirken, aşağıdaki adımlara mutlaka harfiyen uyulması tembih ediliyor.

KOSGEB Dolandırıcılığında Nelere Dikkat Etmeli?

Herkesin bildiği üzere KOSGEB, şu anda iki farklı tür üzerinden hizmet veriyor. Bu desteklerden ilki kendi işini kurmak isteyen bireylere verilirken, diğeri ise şu anda zaten iş sahibi olup, bunu büyütmek isteyen kişilere veriliyor.İlk dolandırıcılık yöntemi, profesyonel siteler üzerinden yapılıyor. Kurulan illegal siteler üzerinden vatandaşlara rahat koşullar altında kobi kredisi verileceği söyleniyor. Ancak konu hakkında tam olarak bilgi sahibi olmayan kişiler, bu dolandırıcıların tuzağına düşebilir. Gerekli olan bilgileri tam olarak doldurduktan ve adres bilgilerini verdikten sonra işlemlerin başlayacağını söylerler. Ancak dolandırıcılar kobi kredi vermek için, kullanıcılardan dosya masrafı istiyor. Bu dosya masrafı ise 600 ile 700 TL arasında değişen fiyatlara sahip. Sadece dosya masrafı değil, bundan sonra bilgileriniz ellerinde olduğu için pek çok ek masraf çıkartarak bu şekilde kredi verebileceklerini bildiriyorlar. Ancak bu konuda vatandaşların unutmaması gereken şey ise, KOSGEB’in asla para talep etmeyeceğidir. Bu nedenle kobi kredi vermek için, sizden para isteyen veya dosya masrafı gibi ek masraflar çıkartan kurumlardan uzak durmanız gerekiyor. Tüm başvuruları yalnızca kurumun kendi sitesi üzerinden yapmanız bu nedenle öneriliyor.

Telefon ile yapılan dolandırıcılıklarda, bugünlerde oldukça yoğun bir şekilde gündemde yer almaya devam ediyor. Özel hatlar tarafından rastgele olarak numaralar çevirilerek size ulaşılabilir. Bazende internet üzerinden doldurmuş olduğunuz formlar üzerinden size ulaşabilirler. Özellikle internet sitelerine kayıt sırasında belirtmiş olduğunuz telefon numarası eğer başka bir şirkete satılırsa, bu tip dolandırıcılara da gün doğmuş oluyor. Telefon dolandırıcılığında da yine aynı şekilde belli bir ücret aldıktan sonra, yüklü bir kredi alabileceğiniz söylenir. Ancak telefondaki dolandırıcı sizi dosya masrafı ödemeden kredinin verilemeyeceğini ikna etmeye çalışacaktır. Bu nedenle işlemlerin tamamlanabilmesi ve doğru bir şekilde ilerleyebilmesi için, verilen banka hesap numaralarından birine gereken ücreti yatırmanız istenir. Bu durumunda hiçbir zaman meydana gelmeyeceğini ve KOSGEB tarafından aranarak telefonla para istenmeyeceğini belirtmemiz gerekiyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git