Varant Hisse Senetlerini Duydunuz Mu?

Varant Hisse Senetlerini Duydunuz Mu?
745 kez okundu.

Yatırımcıların çok fazla ilgi gösterdikleri varant menkul kıymet haline getirilmiş opsiyonlar olarak tanımlanabilmektedir. Daha detaylı bir anlatım ile varant, önceden belirlenmiş olan bir fiyat üzerinden belirli bir tarihe kadar alım ve satım hakkını veren bir yatırım aracıdır. Yatırımcılara sağladığı avantajlar nedeni ile varant kullanımı oldukça fazladır.

Yatırımcıların Varan Kullanımı Nedenleri

Varant tercihlerinin en büyük nedenlerinden birisi otuzun üzerinde farklı varlığa kaldıraçlı bir şekilde yatırım yapabilmeleridir. Bunun yanında yatırımcılar alım satım konusunda varantlar ile piyasalarda düşüş ve yükselişlerde yatırım yaparak kar elde edebilmektedir. Ayrıca farklı bir hesap açılmasına gerek kalmadan bir hisse senedi üzerinde de işlem yapılabilmektedir. Tüm bunlar varant kullanımı ve tercihi konusunda önemli nedenlerdir.Varant Yatırımlarının Yatırımcısına Sağladığı Avantajlar

Özellikle varant işlemlerinde limitsiz bir kazanç mümkün olduğu gibi kayıplarda limitli olmaktadır. Yapılacak yatırımlar ile elde edilecek kar piyasa şartlarına göre sınırsız olmaktadır. Ancak zararlar ödenmekte olan prim ile sınırlı kalmaktadır. Hem alım hem de satım varantları ile piyasanın yükselişinde ve düşüşünde yatırım yapılarak kar elde edilebilmektedir. Kaldıraçlı işlemler yapılabilmektedir. Bir pozisyon almak için teminata gerek duyulmamaktadır.

Kısaca Varant Nedir?

  • Kendinden kaldıracı olan bir hisse senedi yatırımıdır.
  • Yerli ve yabancı hisselere yatırım olanağı sağlar.
  • Bir opsiyon olarak menkul kıymetlendirilmiştir.
  • Alım ve satım yönünde kullanılabilir.
  • Hisse dışında dayanak varlıklara sahip olabilmektedir.
  • Bİst’de işlem görebilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git