Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
285 kez okundu.

2018 yılında belediye veya İşkur üzerinden girişimcilik eğitimi almak isteyen kişilerin izlemesi gereken bazı adımlar bulunuyor. Uygulamalı girişimcilik eğitimine dair başvuru formu, girişimcilik kursuna dair sınav ve mülakatın nasıl yapılacağına dair ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Bu kurstan faydalanmak için, kişilerin en az 18 yaşında olmaları gerektiğini bildirerek bu adımdan sonra harekete geçmeniz gerekiyor.

Girişimcilik Eğitimi İçin Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Özellikle bu kursa katılmak isteyen kişilerin, bulunduğu yer gibi konuları düşünmesine gerek yoktur. Herkesin çok rahat bir şekilde yararlanabilmesi adına, her il ve ilçede bu kursların açıldığını söylemek gerekiyor. İl ve ilçe bazlı olarak yapılan kurslar, İşkur birimleri, üniversiteler veya belediyelerde yapılıyor. Eğer kişiler şuanda çalışıyorsa bu durumda başvurularını doğrudan KOSGEB’e yapmak durumunda. Öğrenci olanların üniversiteye, işsizlerinde doğrudan İşkur’a başvurması daha doğru olacaktır. Kendi işletmesini açacak olan kişilerin mutlaka girmesi gereken bu kursta, girişimciler için mülakatların yapılması söz konusu olur. Yeterlilik sınavı verilen bu kursta, eğer kişiler eleme aşamasında başarılı olursa o zaman uygulamalı girişimcilik eğitimi için kayıt yapılır. Sınav tarihlerinden önce, ülke genelinde sınavların yapılacağı adres bilgileri yayınlanmış olacaktır. Eğer şu anda yaşamak olduğunuz yerde, bu adreslerden biri yoksa o zaman kendinize en yakın bulunan yer için başvuruda bulunabilirsiniz.  Mülakatların genel olarak büyük şehirlerde ve kurslara yoğun talep bulunan yerlerde olacağını bildirmek gerekiyor. Bu nedenle katılım açısından ortaya çıkan bazı farklılıklar bulunabilir.Girişimcilik Kursunun İçeriği

Uygulamalı girişimcilik eğitimi bizzat uzmanlar tarafından çeşitli sınıflarda veya atölyelerde veriliyor. Toplamda 4 ana dersten oluşan bu kurs için, en fazla 15 kişilik sınıflar oluşturuluyor. Bu şekilde derslerin daha iyi bir ortamda anlatılması sağlanırken, kursiyerlerin dış etkenlerle dersi anlamamasının önüne geçilmiş oluyor. Genel olarak girişimcilik kursunun içeriği ise, aşağıdaki gibi belirli ünitelerden oluşuyor.

  • İş fikirlerinin oluşturulması için ders
  • Pazarlama teknikleri ve üretimi
  • Yönetim ve pazarlama
  • İş planının hazırlanması ve yazılması

Bu 4 farklı üniteden oluşan kursun toplamda 32 saat olduğunu belirtmek gerekiyor. Bunun yanında kursta önemli bir diğer konu ise, kursiyerlerin kursa devam edip etmemesidir. Bu nedenle kurs girişinde ve çıkışında yoklama alınarak bu şekilde, gelmeyen kişilerin tespiti yapılır. 18 yaşından sonra herhangi bir yaş sınırı olmadığından dolayı, pek çok insan bu kursa gidebilir. Yani gitmiş olduğunuz kursta her yaştan insanı görebilirsiniz.

Bunun yanında özellikle işsiz olan kişiler için, bu kursun cep harçlığı çıkarmaya yardımcı olacağını bildirmek gerekiyor. Eğer kurs başvurunuzu doğrudan İşkur üzerinden yaptıysanız, o zaman kursa katıldığınız günler boyunca yevmiye alırsınız. Sertifikalar ise kurs tamamlandıktan sonra genel olarak bir ay içinde verilmektedir. 1 aylık sürenin sonunda kesin olarak sertifikaların verileceğini söylemek doğru olur. Bu adımdan sonra kişiler girişimcilik için en lazım olan konulardan birini tamamlamış olurlar.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git