Üretime Kendi Evinde Başladı, Şimdi İhracat Yapıyor

Üretime Kendi Evinde Başladı, Şimdi İhracat Yapıyor
443 kez okundu.

Birbirinden ilham verici girişimcilik hikayeleri ülkenin pek çok bölgesinden gelmeye devam ediyor. Bu başarı ise Van’da yaşayan Kırgız Türklerinden olan Kenan ve Ahmet Aytaç kardeşlere ait. Van’ın Erciş ilçesinde yaşayan bu kardeşler, hayvan derisinden yapılmış olan börk adı verilen şapkaların üretimini sağlıyor. Bu işe başlamaları ise, beş yıl öncesine dayanıyor. 5 yıl önce, şimdilerde çok büyük ilgi gören bu börk ürünlerinin üretimi için harekete geçmişler. Özellikle bu ürünlere dizi ve film setlerinden çok büyük bir ilgi geliyor. Bunun yanında Avrupa ülkelerinden de bu ürünlere karşı çok büyük bir ilgi bulunuyor. Bunların yurtdışına satışını yaptıklarını söyleyen kardeşler, bu işten epey memnun gibi gözüküyor. İlçeden yaklaşık 30 km uzaklıkta bir atölye kuran ikili, bir evin alt katındaki atölyeleri sayesinde, börk ürünlerinin üretimini yapabiliyor.

İşe Önce Kendi Evinde Başladı

Adamın işe başlaması ise ilk olarak kendi evinde olmuş. Uzun süre önce evinin bir odasını atölyeye çeviren Aytaç, bu sayede dikiş makinesi yardımıyla üretim sağlıyormuş. Adamın bu alandaki başarısı günden güne artmaya devam etmiş. Bir müddet sonra ise, gelen taleplere yetişememeye başlamış. Özellikle talep çok fazla olduğundan dolayı, beş kişiyi daha yanına alan Aytaç, bu şekilde gelen taleplere karşılık verebilmeyi başarmış.Şu an işinden son derece memnun olduğunu açıklayan adam, yapmış olduğu işi şu kelimelerle özetliyor “Şu an 100 metrekarelik bir alan içinde halen üretimlerimiz devam ediyor. Özellikle savaş dizilerinin çok olduğu bir dönem içindeyiz. Bu nedenden dolayı satışlarımız biraz daha artmış durumda. Çok yoğun bir talep bulunuyor, bizde o talebi karşılamak için uğraşıyoruz. Ürünlerimiz daha çok Moğol yapımı olan dizilerde sıklıkla kullanılıyor. En çok börk gönderdiğimiz ülkeler arasında ise Fransa, Almanya, Rusya, Ukrayna, Hollanda gibi ülkeler yer alıyor. Daha önce bu ürünler daha çok Kırgızistan’dan talep ediliyordu. Ancak biz işi tam tersine çevirmeyi başarmış durumdayız. Bu durum aslında bu işte ne kadar başarılı olduğumuzu gösteren bir şey olarak ön plana çıkıyor.” Dedi.

Aynı zamanda börk üretmenin son derece zor olduğundan bahseden adam, bunun tamamen bir sanat olduğundan bahsetti. Bu sanatı devam ettirmenin mutluluğu içinde olduklarını belirten Aytaç, özellikle bu önemli sanatı gelecek zamanlara taşıdıklarını belirtmiş oldu. Bunun hakkında sözlerine şu şekilde devam etti “Bu sanatı yaşattığımız için gerçekten büyük bir mutluluk iççindeyiz. Börk ve zırh tarzındaki ürünler, bizlerin çok eski zamanlardan kalmış olan ürünleri arasında bulunuyor. Özellikle bunların üretimini sağlayarak, tarihimizi yok olma tehlikesini bitirmiş bulunuyoruz. Uzun bir süre boyunca tarihimizi bu şekilde korumaya devam edeceğiz” dedi. Bunun yanında Aytaç Kardeşlerin yapmış olduğu bu ürünlerin aynı zamanda buraya gelemeyen kişiler için, internet ortamında da satışa sunulduğunu belirtti.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git