Üretime 300 Tavukla Başladı 5 Bine Çıkardı

Üretime 300 Tavukla Başladı 5 Bine Çıkardı
245 kez okundu.

Kış aylarında sıfırın altında 40 dereceye kadar hava sıcaklığına ulaşan Erzurum’da kurmuş olduğu çadırla yumurta üretimi sağlayan Özhan Ceyhan,  bu yumurtaları Avrupa’ya ulaştırmak konusunda kararlı. Bu şekilde pek çok Avrupa ülkesi Erzurum’da üretilen yumurtalardan satın almış olacak.

Konu hakkında konuşan Ceylan “Yumurta tavukçuluğunda şu anda 3. Kuşaktayız. Bu iş bize ninem ve dedelerden kalma.  Hava sıcaklığının her yıl boyunca eksi 40’a ulaştığı Erzurumda 6 seneden beri yumurta üretmeye devam ediyorum”dedi.

Erzurum’da bunları üreten Özhan Ceylan, kısa süre sonra bu yumurtaları Avrupa’ya ihraç etmek için kolları sıvamayı düşünüyor. İşe ilk başlaması ise yumurta tavukçuluğunu geliştirmek amacıyla 210 metrelik alandaki çadırla başladı. Bu sistemle ilk zamanlarda 300 tavukla üretime başlamış oldu. Zamanla üretim alanını geliştiren Ceylan, ilk dönemlerde sadece 300 olan tavuk sayısını şimdilerde 5 bine çıkarmayı başardı.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği tarafından 2016 yılında helal sertifikası almayı başaran Ceylan, 2 yıldan beri bu yumurtaların yurt çapındaki marketlere ulaştırılmasını sağlıyor. Şehir merkezi hariç olarak aylık olarak 22 bin koli pazarlayan adam, bu başarısını diğer ülkelerede taşımak istiyor. Ceylan, “helal sertifikalı olan bu yumurtaları, ülkenin çeşitli yerlerindeki marketlere satmaya başladık ve bu şekilde pazarımızı yaratmış olduk. Yumurtalar analizlidir. Başta Erzurum olmak üzere, pek çok ile yumurta gönderimini sağlıyoruz. Erzurum’daki hava şartlarının altında bile bunu başarıyorsak daha pek çok şeyi başarabiliriz”dedi.Ceylan, şu anda en çok yumurta gönderilen illerin ise Malatya, Batman, Trabzon, Erzincan olduğunu sözlerine ekleyerek bunların arasına her geçen gün yenilerinin eklendiğini belirtti.  Üretim sırasında keçi boynuzu tozu kullandıklarının altını çizen Ceylan “Böylelikle yumurta kabuklarıda çok daha kaliteli oluyor. Bu işe ilk olarak 300 tavukla Erzurum şartlarında başlamak hiç kolay bir iş değil. Eğer gerçekten bize bir destek gelirse, Avrupa ülkelerine bile ihracat yapmaya başlayabiliriz.”

Girişimci genç adam, bu konuda her türlü çalışma için hazır olduklarını ve ellerinden ne gelirse onu yapmaya çalışacaklarını belirtti. Ürettikleri yumurtanın son derece kaliteli olduğunu söyleyen genç adam, yemlerinin çok kaliteli bir yapıya sahip olduğunu ve konu hakkında özenli çalıştıklarını belirti. Bunun yanında konu hakkında en çok merak edilen durumlardan biri olan kanserojen maddelere ilişkinde açıklamada bulundu. Üretim sırasında kesinlikle kanserojen veya antibiyotik madde kullanılmadığını belirten Ceylan, bu konuda çok dikkatli olduklarını belirtti. Yumurtaların her zaman  taze ve günlük olduğunu söyleyen girişimci, tavukların içmiş olduğu suyun kaynaktan alındığını ve her konu ile titizlikle ilgilendiklerini belirtti.

Devletten Beklememek Lazım

Girişimci Ceylan, bunun yanında herkese örnek olacak cinsten mesajlarda paylaşmış oldu.  Konuşmasını ise bu şekilde sonlandırdı “Kimse işsiz olduğunu söylemesin. Bunun için arsa veya tarlasını satmasın. Sadece üretim yapsın. İş sahamızıda yine kendi kendimize belirlememiz gerekiyor. Herşeyi devletten beklemek çok yanlış.” dedi.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git