Üreticiye Gelecek Yıl Büyük Destek

Üreticiye Gelecek Yıl Büyük Destek
134 kez okundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önümüzdeki dönemde üreticiler için hazırlanmış olan destek planından bahsetti. Gelecek yılın hedeflerinin son derece büyük olduğundan bahseden Fakıbaba, üreticiye verilecek olan desteğin arttırılacağını müjdelemiş oldu. Bakanın verdiği habere göre 2019 yılı genelinde üreticilere toplamda 17.5 milyar TL’lik bir destek sağlanmış olacak. Özellikle bu miktarın daha çok kırsal kesimlere yoğunlaştırılması planlanan şeyler arasında bulunuyor. Bu şekilde kırsal alanlardan şehir merkezine göçlerde tam olarak engellenmiş olacak.

Tarım Sektörüne Destek Büyüyecek

Türkiye ekonomisinin en büyük ayaklarından biride herkesin kabul ettiği üzere tarım sektörü. Özellikle ilerleyen zamanlarda bu sektöre olan desteğin biraz daha büyümesi bekleniyor. Her yıl hibe programı kapsamında, üreticiye milyarlarca TL’lik destek veriliyordu. Buna yönelik yeni bir programdan bahseden bakanlık, özellikle gelecek olan programın milyonları sevindireceğinin bilgisini verdi. Sakarya İli Tarım Sektörü Çiftçi Eğitimi Sertifika Dağıtımı töreni kapsamında konuşan Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, mutlaka üreticiye değer verilmesi gerektiğini ve onunu kazanmadığı yerde diğer sektörlerinde kazanamayacağını söyledi. Bunun yanında bakan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Hükümet olarak geldiğimiz günden beri 110 milyar lira değerinde bir hibe sağlamış olduk. Bu yıl içinde ise 14.5 milyar liralık bir bütçemiz mevcut. Bu tutara bağlı olarak üreticimizi maddi anlamda desteklemeye devam edeceğiz. 2019 yılında ise bu miktarın arttırılmasını ve verilecek olan desteğin 17.5 milyar lira olması konusunda Sayın Başbakanımızla görüştüm. Bu konuda yetkili arkadaşlarımız çalışmalara başladı.” diye konuştu.Göçü Önlemek İçin Çalışıyoruz

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, aynı zamanda bu konu hakkında ziraat odalarının görüşerinin ve önerilerininde son derece önemli olduğundan bahsetti. “Kırsal kesimde yaşayan 20 milyon vatandaşımızın, tarım konusunda daha iyi bir şekilde üretime geçebilmesi ve bu alanda daha fazla kazanabilmesi için, pek çok reform gerçekleştirdik. Ve bu alanda çalışmalarımızı her geçen gün daha çok geliştirmeye devam ediyoruz. Tarım sektörünü, iktisadi ve stratejik bir sektör olarak belirledik. Üreticileride belirlemiş olduğumuz stratejilere göre projemize dahil ettik. Kırsal kesimde kalkınma olmadan Türkiye kalkınamaz. Kalkınma denilen durum aslında kırsaldan başlayarak, diğer yerlere ulaşır. Öncelikle kırsal kesim üzerinde çalışmalıyız. Önceliğimiz kırsal kesimi kalkındırmak olmalı. İyi yaşam şartlarını bu bölgelerimiz içinde koymalıyız. Bu şekilde şehre göçü engellemiş oluruz.”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar ise, Dünya Bankası tarafından yapılan tespitlere göre gelecek yıllarda Dünya nüfusunun 9.6 milyara ulaşması bekleniyor diye konuştu. Bu nedenle üretim sürecine önem verilmesinin altını çizen Bayraktar, amaçlarının ülkede bulunan gıda güvencesini sağlamak olduğunu ve bu konuda Dünyanın Türkiye potansiyeline ihtiyaç duyduğunu belirtti. Bu alandaki hedeflerinin büyük olduğundan bahseden Bayraktar, bunun için çalışacaklarını belirtmiş oldu.” bu konuşmanın ardından toplantı noktalanarak sertifikaların dağıtım sürecine geçilmiş oldu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git