Ülkelere Göre Emekli Olma Yaşı!

Ülkelere Göre Emekli Olma Yaşı!
760 kez okundu.

Özel de ya da kamu kurumlarında istihdam etmekte olan personellerin iş verenleri personeller adına sigortalarını yatırmaktadır. Yatırılan sigortalara göre prim gününü dolduran kişiler emekli olma yaşını beklemektedir. Emekli olma yaşı gelen kişiler yaptıkları müracaatlar kapsamında emekli olabilmektedir. Peki ülkelere göre emekli olma yaşı kaçtır?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi şüphesiz ki hangi ülke kaç yaşında emekli oluyor sorusudur. Bu yazımız aracılığı ile ülkelere göre emekli olma yaşını sizler için derledik.

En genç emekli olan ülkeler

Dünya geneli farklı ülkelere bakıldığında emekli olma yaşının genel olarak bir birine yakın olduğu görülmektedir. Kadın ve erkeğe göre emekli olma yaşı farklıdır. Peki ülkelere göre en genç emekli olan ülkeler hangileridir? Slovakya ülkesine bakıldığında kadınlar için 58 ve erkekler için 61 yaşında emekli oldukları görülmektedir. Belçika’da kadınlar için 59 ve erkekler için 60, Slovenya’da kadınlar için 60, erkekler için 62, Polonya’da kadınlar için 60, erkekler için 62, Fransa’da kadınlar için 60, erkekler için 59 ve Yunanistan’da ise kadınlar için 60, erkekler için 62 emekli olma yaşıdır.En yaşlı emekli olan ülkeler

Peki dünya da en yaşlı emekli olan ülkeler hangileridir? Japonya’da kadınlar için 68,erkekler için 69, İzlanda’da kadınlar için 69, erkekler için 68, Kore’de kadınlar için 73, erkekler için 71, Meksika’da kadınlar için 68, erkekler için 72, Şili’de kadınlar için 71, erkekler için 70 emekli olma yaşıdır.

Ülkemiz de bilindiği emekli olma yaşı daha önce ki prim yatıranlar da farklı iken yeni çalışmaya başlayanlar için 65’dir. Tabi bu rakam şimdilik böyle yani ilerleyen dönemler de emekli olma yaşı yükselebileceği gibi yine emekli olma yaşında azalma meydana gelebilir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git