Dükkan Açmak

Ücretsiz Sağlık Raporu Nereden Alınır? (GÜNCEL)

17.08.2020
Ücretsiz Sağlık Raporu Nereden Alınır? (GÜNCEL)

Günümüzde hemen hemen her yere kayıt olmak için veya bir yere işe girmek için evrak yaptırırız. Evrakların içinde de mutlaka sağlık raporu şıkkı da bulunur. İşe girişlerde, spor faaliyetlerine katılırken, ehliyet alınırken gibi birçok faaliyette sağlık raporu talep edilir. Çünkü insanlar size baktığında sağlık sorununuzun olup olmadığını anlayamazlar. Yapacağınız spora, gireceğiniz işe veya araba kullanmaya uygun olup olmadığınızı bilmek için bu belgeye ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlık raporunu, sağlık ocaklarından, aile hekimlerinden veya devlet hastanelerinden alabilirsiniz. Bazı iş yerleri özel hastanelerle de anlaşmalı olmaktadır. Bu hastaneler sağlık raporunu vermek için size birkaç tahlil yaparlar. Her yapılan tahlil için ücret tahsil edilir. Bu yüzden de bu tür sağlık raporları ücretli sağlık raporlarıdır. Bunların dışında bir de ücretsiz alınabilen sağlık raporları bulunmaktadır. Detaylar haberimizde.

İş için, ehliyet için, evlilik için, askerlik için sağlık raporu hangi bölümden alınır, Devlet hastanesi sağlık raporu ücreti 2020 yılında ne kadar oldu, Aile hekimi sağlık raporu vermediğinde nereden rapor alınmalıdır, sağlık raporu örneği vb. merak edilenler yazımızda.

1 ocak 2020 tarihinden itibaren Yeni ehliyet kartına sahip olmak veya yenilemek için istenen sağlık raporunu e-devlet üzerinden alacağınızı biliyor musunuz?

Sağlık Raporu Nedir?

Sağlık raporu sizin içsel olarak herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını veya sağlıklı olup olmadığınızı bildiren bir belgedir. Hayatımızın büyük bir kısmında yerini almış bulunmaktadır. Sağlık raporu artık hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar bu belgelere bakarak sizin; işe, evliliğe, araba kullanmaya, yüksek öğrenim okullarına, askerliğe, spor faaliyetlerine uygun olup olmadığınızı tespit ederler. Bunların haricinde daha birçok yerde sağlık raporu istenmektedir. Yurt dışı seyahatlerinde, ruhsatlı silah alınırken, memurluk için, hacca giderken, av tezkeresi alınırken veya okullara gidildiğinde yurtlara kayıt yaptırırken gibi yerlerde de sağlık raporu talep edilmektedir. İşverenler ve ehliyet veren kurumlar, iş değişikliğinde veya ehliyet yenilemede yine yeni bir sağlık raporu alınmasını isterler. Özellikle ağır işe girecek olanlardan işe uygunluğunu tespit etmek amacıyla kesinlikle sağlık raporu istenilmektedir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır 2020

Sağlık raporunun nereye lazım olacağına bağlı olarak değişebilir. 6331 sayılı kanun ile sağlık raporunu hangi sebeple alacağınıza göre kurumlar seçeneklere ayrılır.

Sağlık raporları;

 • Sağlık ocağında aile hekimlerinden,
 • Özel hastanelerden,
 • Devlet hastanelerinden alınabilir.

Sağlık Ocakları Aile Hekimliği

Ücretsiz sağlık raporunu kesin alabileceğiniz tek yer diyebiliriz. Hiçbir hak talep etmeden sağlık raporu alma sebebinize göre isteğinizi gerçekleştirirler. Önceden sağlık raporu için çoğunlukla devlet hastanelerine veya özel hastanelere gitmek zorunluydu. 2016 yılı ile birlikte yönetmeliğe giren bir karar ile ehliyet alacak vatandaşların aile hekiminden ücretsiz sağlık raporu almaları da onaylanmış bulunmaktadır. Askere gidecek vatandaşların, askerlik işlemleri için bağlı oldukları aile hekimlerinden ücretsiz olarak sağlık raporu alabilirler. Çalışan sayısı on taneden az olan iş yerleri de genellikle sağlık raporunun aile hekimliğinden ücretsiz alınmasını kabul etmektedir. Ağır iş sayılmayacak işler için de sağlık raporu almak için de sağlık ocaklarına gidebilirsiniz. Sağlık ocakları gireceğiniz işe göre ücretsiz sağlık raporu vermektedir.

Sağlık Ocakları Aile Hekimliği

Aile hekiminizden ücretsiz sağlık raporu alabilirsiniz.

Devlet Hastanelerinde Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar Oldu?

Devlet hastanelerinin bazıları bu işlemi ücretli yaparken bazıları da ücretsiz yapmaktadır. Gireceğiniz iş yerinin ilk önce iş yeri hekimine görünmeniz halinde iş yerinden sizi devlet hastanelerine göndereceklerdir. İş yerinizden gönderildiğiniz için hastanenin masraflarını çalışacağınız iş yeri üstlenecektir. Ücretsiz olarak sağlık raporunuzu alabileceksiniz. Evlenirken veya ruhsatlı silah alma durumlarınızda zorunlu olarak devlet hastanelerinden sağlık raporu almalısınız. Ücretli veya ücretsiz oluşu bulunduğunuz ile göre değişiklik gösterebilir. Devlet hastanelerinde ücret fiyatları; tek hekim ücreti 50 TL olmakla beraber sağlık kuruluna görünmeniz halinde 200 TL kadar bir para ödeyebilirsiniz.

Devlet hastahaneleri

Devlet hastahanelerinden sağlık raporu alabilirsiniz.

Özel Hastanelerde Sağlık Raporu Hangi Bölümlerden Alınır?

Özel hastanelerden sağlık raporu almak genellikle ücretlidir. Çünkü yapılacak her işlemin ayrı ayrı ücretleri bulunmaktadır. Gireceğiniz iş yerinin insiyatifine bağlı olarak anlaşmalı olduğu özel hastanede daha az maliyetle muayene olarak sağlık raporunuzu o şekilde alabilirsiniz. Diğer devlet hastanelerine ve Özel Araştırma Hastanelerine göre fiyatları farklılık ve artış gösterebilir.

Özel hastahaneler

Özel hastahanelerden belirli bir ücret karşılığında sağlık raporu alabilirsiniz.

İş İçin Alınan Sağlık Raporu Almak İçin Nereye Başvurulur?

Hayatımızı sürdürebilmek için her birimizin çalışmak zorunda olduğumuz malum. Bunun için fiziksel olarak veya internet üzerinden bir çok iş ilanını takip ederek kendimizi uygun gördüğümüz pozisyonlara başvurularda bulunuruz. İşverenin de bizi uygun görmesi halinde görüşmelere çağrılırız. Görüşmelerden sonra fiziksel olarak işe uygunluğunuz tespit edilirse başlamanız için evrak listesi verilir. Bu evrak listelerinin en başında sağlık raporu gelmektedir. Fiziksel olarak bu işe yeterli olabilirsiniz. Fakat ruhsal ve içsel olarak bu işe uygun musunuz onu anlayamayabilirsiniz. Bunun için de işveren sizin sağlığınızdan emin olmadan sizi işe alamaz. İş yerinin büyüklüğüne veya kişi sayısına bağlı olarak sağlık raporu alacağınız yerler değişiklik gösterebilir. Başvuruda bulunduğunuz işin ağırlık ve hafiflik durumuna göre de değişiklik göstermesi mümkündür. Eğer çalışacağınız yer büyük ise zaten firmanın anlaştığı bir hastane vardır. Yoksa da firma size nereden alacağınızı bildirir. Eğer bildirmiyor ise sağlık ocaklarından ücretsiz sağlık raporu alabilirsiniz.

Sportif Faaliyetler İçin Alınan Sağlık Raporu

Spor, sağlık için herkesin yapması gereken bir faaliyettir. Fakat kimi insanların sağlık sorunları bunlara elverişli değildir. Örneğin; astım hastası veya kalp hastası bir insan kros sporu gibi koşucu sporlarını  yapmaları zordur. Çünkü nefeslerini düzenleyemeyebilir ve ciddi sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu yüzden hemen hemen her spor dalına kayıt olunurken sağlık raporu alınması istenir. Sağlık raporu, vücudunuzun yapacağınız bu spora dirençli misiniz değil misiniz bunu görmeye yardımcı olur. Sağlık raporu aile hekimlerinden ücretsiz olarak da alınabilir. Fakat spor için detaylı bir muayenenin daha yeterli olacağını düşünmekteyiz. Bu yüzden devlet hastahanelerine giderek sağlık raporu almanızı tavsiye ederiz.

Spor için alınan sağlık belgeleri

Spor faaliyetleri için sağlık ocaklarından sağlık raporu alabilirsiniz.

Evlilik İçin Alınan Sağlık Raporu

İnsanlar hayatını sevdiği insanla birleştirmek ve mutlu bir yuva kurmak için evlilik yoluna giderler. Evlilik için nikah dairesine başvuruda bulunarak nikah günü alırlar. Nikah dairesinden belirli evraklar verilmektedir. Evlilik için başvuruda bulunan şahıslar ancak evraklarını eksiksiz tamamladıklarında evlenebilirler. Bu evrakların içinde sağlık raporu da bulunmaktadır. Eğer kişilerde evliliğe engel bir sağlık sorunu çıkarsa tedavi olmadan evlenemezler. Evlilik hazırlıklarında sağlık raporu almak için, sağlık ocağında aile hekimliğine gidebilirsiniz. Fakat sağlık ocaklarında yeterli imkanlar olmadığından dolayı sürekli birçok yere gönderilebilirsiniz. Ücretsiz alıyım derken daha zahmetli olmaması adına sağlık raporunun devlet hastahanelerinden alınmasını öneririz.

Evlilik için alınan sağlık raporu

Evlenmek için ilk olarak sağlık raporu almalısınız.

Ehliyet İçin Alınan Sağlık Raporu

Ehliyet alabilmek için bazı sağlık koşullarınızın tam olması lazımdır. Mesela gözleri ileri derece bozuk ama gözlük veya lens kullanmıyor ise bu kişiye ehliyet verilmesi doğru değildir. Bir başka örnek vermek istersek, büyük bir sorun değildir fakat el titremesi olanların da araba kullanması güç duruma gelebilir. Bunun gibi birçok rahatsızlık bulunmaktadır. Ehliyet alınırken gideceğiniz kurumda sizden bazı belgeler talep ederler. Bu belgelerin içinde sağlık raporu da bulunmaktadır. Özel hastahanelerden, devlet hastahanelerinden alabildiğiniz gibi aile hekimlerinizden ücretsiz olarak da sağlık raporu alabilirsiniz.

Askerlik İçin Alınan Sağlık Raporu

Askerlik yaşı gelmiş erkek bireylerin, öğrenim durumları, sağlık durumları, ve mesleki hayatları gibi değerlendirmeler yapılmadan kişiler askere gidemez. Askerlik için sağlık ocaklarına gidebilir, orada muayene olabilirsiniz. Aile hekimi size gerekli sağlık testlerini yaptıktan sonra aksi bir durum çıkmadığı taktirde “askerliğe elverişlidir” raporunu ücretsiz olarak verir.

Sağlık raporunuzu ücretsiz almak istiyorsanız en garanti yer sağlık ocaklarıdır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı durumlar da sağlık ocağından alınan sağlık raporu kabul edilmemektedir. Bu gibi durumlarla ancak özel hastahanelerden ya da devlet hastahanelerinden sağlık raporu alabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Harun dedi ki:

  Sağlık ocakları yani aile hekimleri kesinlikle iş için sağlık raporu vermiyorlar şu an. Ehliyet için veriyorlar ancak göz muayenesi için başka yere gönderiyorlar.

 2. Alper dedi ki:

  İnsanları aile hekimlerini ücretsiz rapor veriyor diye özellikle belirterek hedef göstermişsiniz. Aile hekimi uygun görmeyip göndermek isteyince bu sefer kavga çıkıyor. Yazımızın amacı aile hekimlerinin raporu ücretsiz vermesi yerine uzman hekime yönlendirildiğinde devlet hastanesinden neden muayene ücreti kesiliyor kısmını da eleştirseniz iyi olurdu. Raporu ücretsiz almak için aile hekimine baskı şiddet uygulamaya başlıyor hastalar.

 3. Mehmet dedi ki:

  Sağlık Ocakları göze rapor vermiyor devlete sevk ediyor 50 tl

 4. Mehmet dedi ki:

  Aile Hekimleri rapiru veriyor ancak göz için veremiyor sevk ediyor devlet hastanesi 50 tl aliyor

 5. serdar yıldız dedi ki:

  Aile hekimleri bazı sağlık raporlarını ücretsiz veriyorlar çoğu raporuda hastaneler veriyor. Özel hastanelerde fiyat devlete göre daha uygun. Tıp merkezlerinin ücreti daha uygun. Ankara da ben cerrahi tıp merkezinden işe giriş heyet raporu aldım. devlet hastanesi 250 tl ordan 120 tl ye aldım.

 6. Sedat dedi ki:

  An itibariyle saglik ocaginda gorevliye sordum. Biz vermiyoruz diyorlar. . Ayrica bulundugumuz ile gore neden odeyecegimiz ucret degisiyo.. vatan sınırlari icinde kanun orda baska burda baskami ?

  1. Mesut dedi ki:

   ..özel tıp merkezi sağlık raporu için 120TL ücret istiyor
   Bedava mı kazanıyoruz abi biz parayı