Dükkan Açmak

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Yöntemi

07.01.2021
Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Yöntemi

Nakit paraya ihtiyacınız var ve birikmiş paranız olmadığı için kredi çekmek istiyorsunuz. Fakat kredi notunuzun yeterli olup olmadığını bilmiyorsunuz. Kredi notunuzu internet sistemi ile veya cep telefonunuzdan sms göndererek öğrenebilirsiniz. Garanti Bankası, Akbank, Ziraat Bankası, İş Bankası gibi birçok bankanın kredi notu sorgulama sistemleri bulunmaktadır. Bu bankaların sitelerine girerek T.C kimlik numaranız ile ne kadar kredi notunuz olduğunu sorgulayabilirsiniz. Findeks kredi notunuzu merak ediyorsanız resmi internet sayfasına girip üye olarak ve T.C kimlik numaranızı girerek sorgulamanız mümkündür.

Findeks Nedir?

Türkiye’de kurulmuş olan piyasada ünlenmiş 9 bankanın ortaklığıyla kurulmuştur. Kredi Kayıt Bürosu A.Ş sayesinde canlılık kazanmıştır. Şahıslara ve reel sektöre göre hazırlanmış yeni bir mali hizmet programıdır. Findeks’i kullanarak mali durumunuzdan haberdar olabilirsiniz. Bankalar ile olan ilişkilerinizi öğrenerek ve takip ederek daha kontrollü bir şekilde yönetimlerini sağlayabilirsiniz. Findeks ile diğer bankalarda oluşan kredi notunuzu, kredi borcunuzu, borç limitlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Findeks programı bir kereye mahsus olarak ücretsiz olarak kullanılabilir. Diğer işlemlerde yaklaşık 4,50-5,00 TL kadar bir ücret talep etmektedir.

Findeks

Findeks ile Bankalarla İlgili Her Şeyi Öğrenmeniz Artık Mümkün.

Kredi Notu Nedir?

Şahsın öncelerden günümüze kadar olan banka ilişkilerinin Kredi Kayıt Bürosu tarafından değerlendirilmesidir. Kişinin kredi kartı, bireysel kredisi ve kredili mevduat hesabını inceleyerek değerlemeye alma sistemine denir. Kişinin banka ilişkilerinin olumlu veya olumsuz olmasına göre kredi notu düşüş veya yükseliş gösterebilir. Bankaya oluşturduğunuz borçları gününde ve eksiksiz yatırmanız halinde kredi notunuz yükselir. Fakat borçlarınızın gününü aksatmanız, eksik yatırmanız veya sadece asgarisini yatırmanız kredi notunuzu düşürür.  Kredi Notunuz 0’dan 1900’a kadar çıkabilir. En düşük ve en sıkıntılı puan 0’dır. En yüksek puan ise 1.900’dür. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa bankanın size olan güveni fazlaca artar ve kredi çekmeniz bir o kadar kolaylaşır. Kredi Notu’nun nelerden yüzde kaç etkilendiğini şöyle inceleyebiliriz;

  • Krediyi ne sıklıkla kullandığınız (%15)
  • Kendiniz için çektiğiniz Bireysel Krediniz ve bankaya ait olan Kredi Kart ödemelerinizin düzeni (% 30)
  • Sıfırdan bir kredi arayışı (%20)
  • Mevcut hesabınız ve hali hazırda olan borç hareketleriniz (%25)
  • Diğer ögeler de Kredi Notunuzun yüzde 10’unu etkilemektedir.

Kredi Notu Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi notunuzu iki şekilde öğrenmeniz mümkündür. Findeks ile ya da bağlı olduğunuz bankadan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu kişinin mevcut kredi kartı, bireysel kredisi gibi birçok işlem üzerine oluşan borçlarının düzenli ödenmesi veya belirli aralıklarla ödenerek aksamasına göre hesaplanır. Eğer bankaya olan borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödüyorsanız kredi notunuz yüksek hesaplanabilir. Fakat borçlarınızı ödememeniz halinde banka tarafından kredi puanınız olumsuz etkilenebilir. Yani kredi notu hesaplama işlemleri sizin banka ile olan iyi veya kötü ilişkilerinize göre hesaplanmaktadır.

Kredi Notu Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır

Kredi Notu Hesaplama İşlemi

Kredi Notuna Göre Kredi Alma İmkanları

  • Kredi notunuz 1.400ün üzerinde ise kolayca kredi alabilirsiniz.
  • Kredi notunuz 1.100-1.400 ise: Borçlarınızı vaktinde ödeyen ve kredi notu iyi olanlardır.
  • Kredi notunuz 800’den 1.100e kadar ise: Kredi almasına olanak sağlanan az riskli gruptur.
  • Kredi notunuz 500’den 800’e kadar ise: Kredi başvurusu riskli görülen gruptur. Bankaya kredi notu yüksek bir kefil veya ipotek göstermeleri halinde kredi alabilecek gruptur.
  • Kredi notunuz 1’den 500’e kadar ise: Kredi alma ihtimaliniz kesinlikle çok düşüktür.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek kısa bir zaman diliminde gerçekleşemeyebilir. Bu yüzden sabırlı, dikkatli ve düzenli bir şekilde yol izlemeniz gerekmektedir. Düşük kredi notlarınızı yükseltmek için ilk olarak mevcut kredi kartınızın veya bireysel krediniz var ise bunların borçlarını zamanında ve eksiksiz yatırmalısınız. Aksattığınız ilk borç kredi notunuzun yükselmesini bir süre daha ileri atabilir. Ne kadar düzenli ve zamanında ödeme yaparsanız kredi notunuzu o kadar erken yükseltirsiniz. Eğer bankaya olan borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsanız, bankanın sunduğu imkanlardan faydalanabilir kendinize kolaylıklar sağlayabilirsiniz. Bankadan borçlarınıza yapılandırma talep edebilirsiniz. Kredi kartı borcunuz var ise taksitlendirilebilme ihtimali olanlara taksit yaparak, ödeme planınızı bütçenize uygun olarak ayarlayabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Borçlarınızı Zamanında Ödemelisiniz.

Akbank Kredi Notu Hesaplama

Akbank’dan kredi almak isteyenler çok kolay bir şekilde kredi notları hakkında bilgi edinebiliyorlar. Akbank’dan kredi almak istiyorsanız ve kredi puanınızı öğrenmek istiyorsanız Akbank resmi internet sitesine girerek veya Akbank Direkt Mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek öncelikle üyelik işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Daha sonra ise kredi başvuruları sayfasına girerek T.C kimlik  numaranız ve diğer bilgileri doldurarak kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Akbank Direkt uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz halinde

Başvuru-> Nakit İhtiyaçlarım Menüsü-> Risk Raporu (Findeks) sekmesini açarak kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz.

Akbank Kredi Notu Hesaplama

Akbank Direkt ile Kredi Notunuzu Ücretsiz Öğrenebilirsiniz.

Garanti Bankası Kredi Notu Hesaplama

Garanti Bankası üzerinden bireysel kredi, kredi  kartı vb. hesaplar açtırmak istiyorsanız, bütün bunlar için Kredi Kayıt Bürosu tarafından değerlendirilmeye alınmış olan daha önceki banka sicilinizin ve kredi notunuzun dukkanacmak.com yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunuzun banka tarafından kabul görebilecek kadar yüksek olması halinde banka size güvenir ve kredi başvurunuzu onaylayabilir. Garanti Bankası kredi notunuzu öğrenmek için, yapmanız gereken Garanti Bankasının internet sitesine giriş yaptıktan sonra dilerseniz üye olabilirsiniz. Daha sonra isterseniz site üzerinden isterseniz de Garanti mobil cep uygulamasını cep telefonunuza indirerek internet bankacılığı sayesinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Garanti Mobil üzerinden başvuru yapmak için; “hesaba giriş-> hesap ve kart bölümü-> krediler” bölümünden yeni başvuruya tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cep Telefonundan Bir Sms ile Kredi Notu Öğrenme

Cep telefonunuz aracılığı ile de kredi notunu öğrenmeniz mümkündür. Bu işlem üç operatörde de gerçekleştirilebilir. Turkcell, Vodafone, Avea hatlarından hangisine sahip olursanız olun tek bir kısa mesaj ile kredi notunuz cep telefonunuza gelir.

Cep telefonunuzun mesaj bölümüne girdikten sonra aralarında boşluk bırakarak T.C kimlik numaranız ve doğum yılınız ile birlikte 1122’ye kısa mesaj gönderebilirsiniz

(Örnek; 65987456328 1985=> 1122). İşlem ücreti için sizden yalnızca 9 TL kadar bir para talep edilir. Kredi notunuzu öğrenmenin en kolay ve en hızlı yollarından biri olan sms yolunu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Cep Telefonundan Bir Sms ile Kredi Notu Öğrenme

Sms Yoluyla Kredi Notu Öğrenmek Artık Çok Kolay

Kredi Notunuzu Ücretsiz Öğrenebilmeniz İçin Bazı İpuçları

Kredi notu öğrenmek birçok bankada ücretli olarak yapılmaktadır. Sms yoluyla öğrenildiğinde de operatörler sizden 9 TL kadar bir ücret talep ederler. Bu ücretleri ödemek istemiyorsanız, bir telefoncuya yeni bir cihaz almak için gidebilirsiniz. Daha sonra iş yeri sahibinden, telefonu almak için yeterli kredinizin olup olmadığını öğrenip öğrenemeyeceğini sorabilirsiniz. Onların genelde bu işlemi ücretsiz gerçekleştirebilmek için fırsatları olabiliyor. Bu şekilde kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz. Veya bir beyaz eşya dükkanına gidebilir aynı işlemi orada da tekrarlayabilirsiniz. Ya da banka şubelerine giderek bireysel müşteri temsilcisinin yanına giderek kredi başvurusunda bulunacağınız esnada kredi notunuzu da sorarsanız onlar da size yardımcı olabilirler.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama yöntemlerinden biri de herhangi bir bankaya ihtiyaç kredisi için başvuru yapmaktır. Banka personeli sistemden sorgulama yaparak kredi fizibilitenizi ortaya çıkaracaktır. Ancak bankaya notunu öğrenerek gitmek isteyenler için bu yöntem geçerli olmayabilir.

Siz de kredi notunuzu merak ediyorsanız yukarıdaki seçeneklerden biri ile kredi notunuzu öğrenebilir, nakit ihtiyacınız ve kredi puan durumunuza göre kredi çekebilir, kredi kartı alabilirsiniz.

Yorumlar

Telegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Henüz yorum yapılmamış.