Ücretsiz Franchising Veren Firmalar ve Avantajları

Ücretsiz Franchising Veren Firmalar ve Avantajları
47.475 kez okundu.

Parası olmayan ve bayilik alarak iş kurmak isteyen girişimci gençlerin elinden tutan birçok şirket ve firma mevcut. Bu firmaların bir çoğu sermayesi olmayanlardan para almadan isim haklarını veriyorlar. Bu bayilik sistemine giriş yapmak isteyen gençlerin, iş kurmadan önce yapmaları gereken doğru sektörü seçmektir.  Bazı firmalar ücretli, bazıları ise ücretsiz franchising vermektedir.

Bayilik için neden ücret alınır?

Ülkemizde orta ve büyük ölçekli işletmelerin bir kısmı bayilik vererek pazar alanını genişletme çabası içerisindedir. Bazı firmalar ücretsiz bayilik verirken,  bazı firmalar ise bayilik karşılığında belirli bir ücret talep etmektedirler. Firmaların bazılarının Türkiye pazarında potansiyel bir müşteri grupları ve markalaşmış bir firmaları vardır. Bu firmalar kuruldukları bölgede iyi satış yaparlar ve kâr oranları yüksektir. Yapmakta oldukları işin büyümesi tüm Türkiyeye veya yurdun belli bölgelerine yayılmasını isterler. Bu sebeple bayilik ve franchise verirler. Bayilik alan kişilerden belirli oranlarda isim kullanım hakkı, kâr ortaklığı, veya başka kalemlerde para alırlar. Hem firmaya ait ürünler satılır, hemde satış yapan firmaların kazançlarına ortak olurlar. Bayilik sayısı büyüdükçe, kazançları daha da çoğalır. Bu sebeple firmalar gelir elde etmek adına verdiklerin bayilik karşılığında para talep ederler. Bazı firmalar  ise, gerçekten işletmecisine sabit bir gelir getirir. Bilinen bir firmanın yeni bir şubesinin açılması yeni bayisinin oluşturulması o firmayı yeni açılan bir firmaya oranla, reklam yapmak, piyasada prestij oluşturmak zorunda bırakmadan direk olarak para kazanmaya başlamasını sağlar. Sektörde prestij sahibi bir firmanın adını kullanarak yeni bir işyeri (bayilik) açan kişi ise, o firmanın prestiji sayesinde sabit bir gelir elde eder. İşte bayilik ücreti alınmasının nedeni budur. Ücretsiz bayilik veren firmalar da bu durum farklıdır.

Firmalar neden ücretsiz franchising verir?

Ücretsiz bayilik veren firmaların genel itibariyle amaçları, firmadan bayilik almak için yoğun ilgi olmaması, büyümeyi hedefleme, Ülkenin her köşesine ulaşabilme amacı, daha fazla sayıda bayi açarak işleri büyütme amacı olarak sıralanabilir. KOSGEB DESTEKLİ BAYİLİK VEREN FİRMALAR hibe kullanarak işyeri sahibi olmanızı sağlar.Bayilik almadan önce girmeyi düşündüğün sektör hakkında ayrıntılı bir araştırma yapmak zorundasınız. Bu kapsamda size ücretsiz bayilik veren firmanın satış marjını, kâr oranını net olarak bilmeniz gereklidir. Öyleki sadece bilinen bir firma olduğu için ayrıca ücretsiz bayilik verdiği için, bilmediğiniz bir işe girişmek, sizi kötü bir sona sürükleyebilir. Bu kapsamda, ücretsiz franchise firmaları ile anlaşmadan önce, işyeri açarken yaptığınız gibi sıkı bir araştırma yapmalısınız. Dükkan açmak istediğiniz sektörde, size bayilik verecek firmaları ve bu firmaların sizlere sunduğu avantajları ve dezavantajları, bayilik ücretlerini, şartlarını masaya yatırıp, satış oranları ve kâr marjlarını da değerlendirerek iyi bir karar vermeniz tavsiyemizdir. Bazı firmalar vardır ki, ürünlerini satabilmeniz için bayilik almanız gerekmez. (Genelde gıda ürünleri, nalburiye ürünleri vb.) Çeşit olması adına bilinen markaların ürünlerinin bulundurulması mantıklıdır. Ancak sermayesiz franchise kuruluşları hakkında ön yargılı düşünmeden önce mutlaka iyi bir araştırma yapın.

Bayilik almanın avantajları nelerdir?

Bayilik almanın avantajları olarak aşağıdaki maddeler sayılabilir;

 • Belirli oranlarda kar marjı: Extra bir yatırım yapmadan belirli oranlarda kar marjına sahip olursunuz.
 • Popülarite olanağı :  Bayilik veren firmaların popüler olmaları nedeniyle işyeriniz bu popülariteden faydalanır.
 • Popülarite olanağı : İşyerinizde genel anlamda her sezon bayilik veren firmaların ürünlerini satacağından, ürün ve moda araştırması veya yeni durumlara uyumluluk için herhangi bir harcama yapmanıza gerek kalmayacaktır.
 • Reklam : Büyük bir firmadan bayilik aldıysanız, işyerinizin de sattığınız ürünlerin reklamı firma tarafından yapılacaktır.

Bayilik almanın dezavantajları

 • Bayiye bağımlıklık : Dükkanın dizaynından tutunda, sattığınız ürünlere kadar işyerinizin her bölümünde bayiye bağımlısınız. İstediğiniz herşeyi yapamazsınız. Bu sizin kendi işyeriniz de bir çalışan gibi görünmenize neden olacaktır.
 • Konsept değişikliği :  Kendi işyerinizde işler iyi gitmediği zaman bir kampanya veya satılan ürünlerin değişikliği gibi bir yöntemle birşeyler yapmaya çalışabilirsiniz. Ancak bayiler için bu söz konusu değildir. Firmanın prensiplerinin dışına çıkamazsınız.

Bayilik veren firmalar ile anlaşarak herhangi bir firmanın bayisini açanlar için daha birçok madde sayılabilir ancak, kendi işyerinizde başkasının işini yapıyor olmanız, en büyük dezavantaj olduğunu bilmenizi isterim.

Hangi firmalar bayilik ücreti istemiyor?

Web sitemizin bayilik veren firmalar bölümünde birçok ücretiz bayilik veren firma bulmanız mümkündür. Bu firmalar bayilik için herhangi bir ücret talep etmese de, bayilik şartnamelerini incelemenizi tavsiye ederiz. Yeni bir işyeri açmak, dükkan açmak, umut verici olsa da, borca batarak işyerinizi kapatmak ta bir okadar zordur. Bu nedenle seçiminizi yaparken iyi düşünün iyi karar verin. Ülkeyi dolaşın, aynı işi yapanlar ile görüşün, bayileri gezin, en çok tercih edilen ürünleri araştırın. Fikir edinin, öğrenin. Tüm bu araştırma sonucunda Zararlı çıkmazsınız. Tercih sizin.Ücretsiz Franchising Veren Firmalar ve Avantajları Konusuna 29 Yorum Yapıldı
 1. Nuran koksal dedi ki:

  Ev textili üzerine ve giyim kuşam
  Kendi dükkanım var her türlü dikim yapıyorum çeyiz perde abiye tesettür hangisi olursa bulunduğum yerde tanınan bir esnafım artık hazır satmak istiyorum yetisemiyorum

 2. Nuran koksal dedi ki:

  Ev textili de olabilir kendim perde ve cevizde yapiyorum
  Kendi dükkanım var giyimde her türlü dikim yapiyorum artik yetisemiyorum bülundugum yerde taninan biriyim artık hazır satmak istiyorum

 3. İsmail AKTAŞ dedi ki:

  Seyyar bir tezgah veya kios kabinde ünlü markaların kahve satışını yapabilirim sektöründe 12 yıl barista olarak hizmet vermekteyim Bursa’da ikamet ediyorum

  1. şerife oztop dedi ki:

   dunya capında yenı bı marka gırıyor kahve sektorune 5000 tl ye franchıse hakkı var su an lansman oncesı fırsatı kaçırmayın kendı kıoskunuzu kurun yada baskalarına bayılık verıp cırodan kar elde ederek kazanın

 4. Milas dedi ki:

  Kartal prefabrik ve katlanircam uzerine tanitim burosu ve bu isleri yapacak bir atalye kuruyorum su anda kultur merkesi sahne kurumu isini yapiyorum 4kisilik ekip calismam devam ediyor golgelendirme sistemleri konusunda uzmanim iyi derecede celik yapilar uzerine bilgim ve usta kaynakciyim

 5. Balikesir/bandırma dedi ki:

  14 senedir giyim sektöründe çalışīyorum.çocuk erkek bayan hepsinden de iyi anlıyorum aslīnda tek sıkıntı ürünlerin tedarik aşamasī .aslında bir firmaya bağlı olmak ve onların gönderdiklerini satmak aklıma yatmasa da karşılıklı büyüme prensiplerini koruyan bir markayla çalışabileceğini umuyorum.burada giyim oldukça ön planda genç nüfusun oluşu oldukça artılı bir durum spor mağzaları ile bu durum değerlendirilip anlaşılabilir .

 6. Balikesir/bandırma dedi ki:

  14 senedir giyim sektöründe çalışīyorum.çocuk erkek bayan hepsinden de iyi anlıyorum aslīnda tek sıkıntı ürünlerin tedarik aşamasī .aslında bir firmaya bağlı olmak ve onların gönderdiklerini satmak aklıma yatmasa da karşılıklı büyüme prensiplerini koruyan bir markayla çalışabileceğini umuyorum.

Sayfa başına git