Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Türkiye’ye 11,2 Milyar Dolarlık Finansman Sağlandı

Türkiye’ye 11,2 Milyar Dolarlık Finansman Sağlandı
222 kez okundu.

İslam Kalkınma Bankası Başkanı, bugün yapılan toplantıda üye ülkelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasına Türkiye’yi de dahil eden İslam Kalkınma Bankası Başkanı Hajjar, Türkiye’ye toplam olarak 11,2 milyar dolarlık bir finansman sağlandığını ve kalkınma ihtiyacı için kendilerini adadığını söyledi. İKB Başkanı bankanın kuruluşundan bu yana Türkiye’ye yüklü bir miktarda finansman sağlandığını belirterek, büyük bir desteğin bu alana verildiğini belirtti. Tunus’ta yapılacak olan İslam Kalkınma Bankası Genel Kurulu Öncesi basının sorularını yanıtlayan Bandar Hajjar, son bir yıl içinde bilim ve teknolojinin nimetlerini kullanarak üye ülkelere, önemli yardımlarda bulunulduğunun altını çizdi. Özellikle bu yardımların ülke ekonomisine çok büyük yardımının dokunduğunu söylerken, bunun yanında ek girişimlere başlattıklarını da belirtti.

Hajjar, bu alandaki projelerine süreklilik katabilmek için kalkındırıcı banka rolünde bulunduklarını söylerken, bu konuda önemli bir mesafe aldıklarını belirtti. Bunun yanında faaliyetlerin merkezden yönetilmesi yerine, üye olan ülkelerden yerel şekilde yönetilmesine odaklandığını söylenen Başkan, bankanın bu şekilde üye ülkelere kapsayıcı ve dönüştürücü şeklinde yaklaştığının bilgisini verdi. Bunun yanında sözlerine şunları eklemiş oldu “Hiçbir kurum, ülke kalkınmasında ortaya çıkan zorlukların tek başına çözüldüğünü söyleyemez. Daha yaşanabilir bir sektör elde edebilmek için hep birlikte hareket etmek durumdayız. Özellikle bu alanda son zamanlarda pek çok önemli olay yaşandı.”İKB’nin aynı zamanda Türkiye içinde destekler sunduğunu belirten Başkan, buna özel olarak ülke için 483 farklı projenin başlatıldığını ve projeler kapsamında toplamda 11,2 milyar dolarlık finansman sunulduğunu belirtti. Bunun yanında ülke çapında pek çok sektörde de desteklerini her zaman sürdürdüklerinin altını çizmiş oldu. Eğitim, ulaştırma, eğitim, finans, sağlık ve yenilebilir enerji alanlarında desteklerimiz olmuştur diye konuştu.

“Türkiye bölge ofisi olarak, pek çok ülkede projelerimiz üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Özellikle bu ülkeler ise Arnavutluk, Kosova, Azerbaycan ve Bosna Hersektir.  Bankanın öncülüğünde başlanan bilim, teknoloji ve inovasyon fonu faaliyetlerine önümüzdeki günlerde başlamış olacak. Bu fon dünyadaki insanların girişimcilik konusunda desteklenmesine neden olurken, aynı zaanda bilim insanlarına da önemli fırsatlar sunuyor. Bu sayede ülkede bulunan önemli kalkınma sorunlarına dair cevaplar almış olacağız.

Öte yandan genel Kurulda, projenin ikinci aşaması içinde planların başlaması bekleniyor. Banka bu alanda 30 milyon dolarlık bir fon meydana getirerek bu şekilde pek çok Afrika ülkesine de bir umut olmuş olacak. Özellikle Afrika Ülkelerinde bulunan ve katarakt hastası olan kişilerede bu proje kapsamına göre umut dağıtmış olacak. Türkiye’nin ise Afrika’ya gidecek bu yardım için en çok destek verecek olan ülke olması tahmin ediliyor. Bunun yanında İKB 43. Genel Kurulu sırasında Türkiye’yi temsil edecek olan kişinin ise, ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek olmasına karar verildi. Ayrıca kurumun diğer ülkelerede toplamda 128 milyar dolarlık bir maddi destek yardımında bulunduğunu belirtmek gerekiyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git