Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Türkiye Dünya’nın Üretim Üssü Olacak

Türkiye Dünya’nın Üretim Üssü Olacak
194 kez okundu.

Cushman&Wakefield adlı şirket tarafından hazırlanan araştırma, pek çok ülkenin global üretimleriyle ilgili  bilgilere yer veriyor. Özellikle bu araştırma ülkeler hakkında merak edilen detayları ele alıyordu. Her yıl boyunca beklenen araştırma şirket tarafından nihayet açıklandı.Bu araştırmaya göre liderlik yine Çin’de bulunurken, Türkiye’de göstermiş olduğu performansla birlikte ilk 10 ülkenin içinde yer almayı bildi.

Araştırmaya Göre Türkiye Yükselişte

Ticari danışmanlık şirketi olan Cushman&Wakefield her yıl boyunca ülke bazlı olarak araştırma yapıyordu. İmalat Riski Endeksi adı verilen bu araştırma tam 42 ülkenin pek çok alandaki faaliyetlerini ortaya çıkaran cinsten bir çalışmaydı. Bu araştırmaya göre, ülkelerin teknolojik gelişmelerinden, ekonomilerine, maliyet avantajlarından, iş gücü durumuna kadar pek çok konu ele alınıyordu.

2018 yılında yapılan araştırma ise, günümüzün en büyük ülkeleri için pek çok önemli gelişmeyi ortaya çıkardı. Buna göre ABD için gelecek zamanlarda ticaret politikalarının belirsizliği ortaya çıkarken, Orta Doğu, Asya ve Latin Amerika’nın yüksek jeopolitik risklerine rağmen ekonomi durumlarını gayet iyi koruduklarını belirtti. Geçen yıl GSYİH büyümesi 2,9 olurken, bu yılki büyümenin ise 3,2 oranına çıkması bekleniyor.

2020 yılına kadar 60 ülkenin imalat GSYİH payı %20 seviyesini aşmış olacak. Bu oranın en büyüğü ise, yine her zaman olduğu gibi Çin’de yer alacak. 2025 yılına gelindiğinde ise Çin’deki imalat sektörü %30 seviyesine ulaşmış olacak.  Avrupa bölgesi içinde, en yüksek paya sahip olan ülke ise Almanya olacak. Buna göre Almanya’nın gelecek dönemde %23 paya sahip olması bekleniyor.Dünyanın Üretim Üssü Türkiye

Coğrafi konumdan aldığı güç ve altyapı yatırımlarıyla birlikte Türkiye, halen bölgenin en parlak isimlerinden biri olarak görülüyor. Özellikle gelecek dönemler içinde dünyanın üretim üssü olma görevini devam ettireceği araştırma tarafından kabul ediliyor. Özellikle Orta Avrupa’da yer alan bazı durumlar çeşitli endüstrileri daha çok Türkiye’ye itiyor. Durumların bu şekilde olması ise, ülkeyi diğer ülkeleri geride bırakarak ilk 10 içinde bulunmasına neden olmuş. Türkiye’nin yanı sıra yükselişine devam eden ve eskiye nazaran daha çok talep gören farklı ülkelerde bulunuyor. Bunların başını ise Romanya ve Bulgaristan gibi ülkeler bulunuyor. İmalat lokasyonu açısından ilgi çekmeye devam edildiklerini belirten araştırma, bu ülkelerin hızlı bir şekilde evrimini sürdürdüklerinin altını çizdi.

Cushman&Wakefiled ortaklarından biri olan Tuğra Gönden ise, bu rapora ilişkin olarak şunları söyledi “Asya, Avrupa, Afrika ve Rusya’nın kesişim noktasında Türkiye bulunuyor. Özellikle sahip olduğu coğrafi konum, yüksek teknolojisi, altyapı yatırımları, imalat pazarı açısından oldukça büyük bir avantajı bünyesinde bulunduruyor. Bununla birlikte bazı jeopolitik riskler taşısa da, halen Avrupa ve tüm dünyanın üretim üssü olarak görülmeye devam ediyor. Özellikle ülkenin sahip olduğu bu avantajları değerlendirerek kısa zaman içinde bölgenin en çok parlayan yıldızı olabileceğini düşünüyoruz. Zira uzun vadeli olarak bu özellikler değerlendirildiğinde oldukça büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz”. diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git