Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Türkiye Daha Sağlıklı Büyüyor

Türkiye Daha Sağlıklı Büyüyor
164 kez okundu.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2017 yılına ilişkin gelen büyüme rakamlarını yorumladı. Özellikle geçtiğimiz yılın büyüme verilerine hormonlu diyenlere eleştirisi sert oldu. Bu yorumlara en iyi yorumun Türkiye’de yapılan ihracat rakamlarının verdiğini söyleyen Bakan, özellikle yatırımların büyümeye olan etkisinin çok büyük olduğundan bahsetti. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, geçtiğimiz günlerde Samsun’da bir otelde yapılan İstişare toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantıda her alan ortaya bir kalitenin çıkması için savaştıklarını söyleyen Bakan, bunu yapabilmek için insan kaynaklarının mutlaka güçlendirilmesi gerektiğinden bahsetti.

11.Kalkınma Planının ülkeyi 2023 yılına taşıyacağından bahseden Elvan sözlerine şöyle devam etti. “Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023 yılında, bu plan tamamen bitmiş olacak. O açıdan 11.kalkınma planının bizim için yeri oldukça önemli. İlk kez kalkınma planı dahilinde 81 il çapında bir plan yapıldı. Burada tam olarak insanların düşüncesi nedir, ülkenin öncelikleri nelerdir, gençlerin öncelikleri nelerdir gibi konuları tespit etmek için çalışıyoruz.” diye konuştu. Diğer bakanlıklarında yapılacak olan bu planı sahiplendiğini belirten Bakan Lütfi Elvan konuşmasına şu şekilde devam etti.“3 bin 500 öğretim üyesi, özel kesimden temsilciler, sivil toplum kuruluş temsilcisi, kamu ve kuruluş alanından uzman ekipler, 76 farklı çalışma grubu gerekli olan çalışmaları tamamlamış durumda. Teknik ve bilimsel anlamda çalışmalar sona erdi. Bu çalışmamızın birinci ayağıydı. İkinci ayağı ise, daha çok ilgili Bakanlıklarla geçecek ve onların konu hakkında tespitleri incelenmeye alınacak. Bugün burada yapacağımız bölgesel toplantıda o aşamalardan birini oluşturuyor. Her coğrafi bölgemize özel olarak bir toplantı gerçekleştireceğiz. Belediye başkanıyla, valilerle, rektörlerle, meslek odası başkanlarıyla birlikte bir toplantı gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Ülke büyümeye her gün biraz daha devam ederken, yoğun bir şekilde yatırım imkanları üzerinde durulmaya devam ediyor. Bunun yanında ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan teröre karşıda mücadelemiz kesintisiz bir şekilde devam ediyor.” diye konuştu.

Büyüme Performansı

2017 yılında ülkenin yüzde 7.4 oranında bir büyüme performansı gösterdiğine işaret eden Bakan Lütfi Elvan, bunun gerçekten çok başarılı bir sonuç olduğunu dile getirdi. Kayıtlara ise ciddi bir başarı olarak girdiğini söyledi.

“2016 yılının sonlarında ve 2017 yılının başlarında, uluslararası isimler ve basın mensupları Türkiye’nin ekonomik anlamda çöktüğünü belirtiyordu. Buna yönelik basında pek çok ifade geçiyordu. Türkiye’nin bu dönem aralığında en fazla yüzde 2 büyüme gösterebileceğini düşündüklerini belirten yazılar paylaşıyorlardı. Türkiye ise bu söylentilere karşılık 2017 yılında 7.4 oranında bir büyüme rakamı elde etmiş oldu. Bu sonuçla birlikte G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke haline geldi. Bu büyümeye genel olarak baktığımızda ise, pek çok sektörü kapsadığını görüyoruz. Tarımdan sanayiye, hizmetler sektöründen çeşitli alanlara kadar her alanda bir büyüme ve gelişmeyi elde ettik. Aynı zamanda 2018 yılının ilk aylarında da bu büyüme performansı aynı şekilde devam etti. Bariz bir şekilde ihracat oranını arttırmış olduk” diye konuştu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git