Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Türk Tohumu Tüm Dünya’ya Açılacak

Türk Tohumu Tüm Dünya’ya Açılacak
198 kez okundu.

Türkiye özellikle son yıllar içinde tohum sektörünün parlayan isimlerinden biri haline geldi. Marka olarak kabul edilen ülkelerin arasına girmeyi başaran Türkiye, özellikle son çalışmalarıyla birlikte tüm bakışları üzerine toplamaya başladı. Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Kamil Yılmaz’ın yapmış olduğu açıklamaya göre şu anda, 3 farklı kıtada toplam 80 ülkede Türk tohumları tercih ediliyor.

2008 yılından beri faaliyetlerini sürdüren TÜRKTOB’un ülkenin en büyük sivil kuruluşlarından biri haline geldiğini belirten Yılmaz, bu sektör içinde büyük bir gelişmenin var olduğunu söyledi. Özellikle özel sektörün devreye girmesiyle birlikte bu alanda yaşanan gelişmelerin arttığına dikkat çekti.

Yılmaz, bu sektör içinde  son 40 yıllık dönem için büyük çalışmalar olduğunu söylerken, 1980’li yıllarda kamu ağırlıklı olarak yapılan tohumculuk, o dönemin sonrasında özel firmalarda üretim ve arge çalışmalarıyla birlikte daha çok özel sektör alanına ulaştı. 2000’li yıllardan itibaren ise her geçen gün yükselişine devam eden bir üretim şekli vardı. 2000’li yıllarda 145 bin ton olan tohum üretimi, günümüzde ise 1 milyon 50 bin ton oranına ulaşmış oldu. Türkiye’de yıllık olarak 2 milyon 700 bin tohumun toprakla buluştuğunu belirten başkan Yılmaz, bu miktarın 1 milyon 50 bin ton olan kısmının üretimini üstlendiklerini belirtti. Bu oranında toplam oranın %40’lık kısmına denk geldiğinin altını çizdi. Özellikle bu alanda milli, yerli ve ihracat alanında önemli çalışmaların yapıldığını belirten Yılmaz, bu şekilde sektör içinde büyük gelişmelerin olduğunu belirtti. Sözlerine ise bu adımdan sonra şu şekilde devam etti “35 ile 40 yıl içinde ülke yapmış olduğu çalışmalarla, kendi markasını kurarak 80 farklı ülkeye ihracat yapmaya başlamıştır. Özellikle bu alanda uluslararası alanda rekabet etmeye başlarken, tohum sektörünün güçlü isimlerinden biri haline gelmiştir. Her geçen gün sahip olduğu gücü tüm Dünya’ya tanıtmaya devam eden ülke, günümüzde bunu şaşırtıcı sonuçlara ulaştırmış durumdadır. Önümüzdeki yıllarda ise, başka ülkelerde bunu duyurmuş olacak. Şu anda ihracatı Avrupa, Afrika, Amerika gibi pek çok kıtaya yapıyoruz. Aslında dünyanın pek çok yeri Türk tohumlarını toprakla buluşturuyor.” diye konuştu.1980’li yıllarda tohumculukla uğraşan şirket sayısı ise sadece 3’müş. Günümüzde bu rakamın ulaştığı sonuç ise 832 olarak biliniyor. Sadece geçen yıl 40 bin ton ithalat yapılırken, 44 bin ton ihracat yapılmış oldu. 40 bin tonluk bu rakamın karşılığı ise 185 milyon dolar. 44 binlik ihracatın değeri ise 136 milyon dolar. Şirketler arasında bazıları yüzde yüz Türk sermayeli olurken, bazıları ise yabancı sermayeli olarak sektörde yer alıyor. Yerli firmaların sayısı ise %70’i bulmuş durumda. Özellikle ülke sahip olduğu güçle ve etkin kapasitesiyle birlikte her daim ülkenin var olan tohum ihtiyacını karşılayabilecek bir kapasiteye sahip olduğunu ispatladı. Önümüzdeki günlerde ise, Türk tohumunun ulaştığı ülkelerin sayıca yükselmesi bekleniyor. Firmanın en büyük hedefleri arasında tohum sektörlerinin yıldızlarından biri olarak anılmak var.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git