Türk Domatesi Rusya’ya Ne Zaman Girecek

Türk Domatesi Rusya’ya Ne Zaman Girecek
673 kez okundu.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından Rusya, Türkiye’ye pek çok alan da ekonomik kriz uygulamıştı. Uygulanan ekonomik krizden dolayı Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ihracat oranları azaldığı gibi Rusya’da da iç pazarda pek çok ürünün fiyatı artmıştı.

Rusya cephesinden dün yapılan açıklama ile Türkiye’ye uygulanmakta olan sınırlamaların kaldırıldığı duyurulmuş ve sevindirici haber kamuoyuna ilan edilmişti. Bu açıklamanın ardından çiftçiler Türk domatesi Rusya’ya ne zaman girecek sorularını sormaya başladılar. Peki açıklama geldi mi? Türk domatesi Rusya’ya ne zaman girecek.

3 yıl daha satış yapılamayabilir

Rusya cephesinden Türk domatesinin Rusya’ya ne zaman gireceği sorusunu yanıtlandı. Yapılan açıklama ile Türkiye ile yaşanan uçak krizinin ardından Türkiye’ye sınırlama koyulduğunu ve sınırlamalardan dolayı domatesin ithal edilmesinin de yasaklandığı belirtilerek bu dönemde Rusya’nın gerekli yatırımlar ile domateste kendi üretimine başladığı belirtildi.Bu yıl Rusya’nın domates ithal etme oranının yarı yarıya azaldığı belirtilerek Rusya’nın 800 bin ton kendi domatesini de ürettiği belirtilerek önümüzde ki yıllarda domates alanına yapılan yatırımların artması ve Rusya’nın 800 bine ek olarak 500 bin ton daha domates üreteceğinin tahmin edildiği belirtiliyor.

Bu süreç içerisinde Türkiye’den domates alınmayacağını belirten yetkililer Rusya pazarına Türkiye’den ithal edilen domatesi’in 2 – 3 sene daha giremeyeceğini söylemektedir. Ancak Rusya’da yaşanan hava şartları ve iklim olumsuzluğundan dolayı domates üretim alanları zarar görebilir ve bu gibi durumlarda Rusya, Türkiye’den yeniden domates alımı gerçekleştirebilir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git