Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı Artış Gösterdi

Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı Artış Gösterdi
173 kez okundu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018’in ilk aylarında araç üretim sayısına ilişkin veriler yayınlandı. Buna göre geçtiğimiz Ocak ayında, kayıtlı olan taşıt sayısı geçen senenin aynı ayına göre yüzde 5.2 oranında artış göstermiş oldu. Geçtiğimiz senenin yine Ocak ayındaki verilere göre 21 milyon 211 araç trafikte bulunurken, bu seneki sayı ise 22 milyon 325 bine ulaşmış oldu. Bu araçlar sahip olduğu türe göre bu dilimde kendisine yer buldu. Buna göre %54 oranında otomobil, %16.4 oranında kamyonet, %13.9 oranında motosiklet, %8.3 traktör, %3.8 kamyon, %2.2 minibüs, %1 otobüs ve diğer özel taşıtlar bu tabloyu oluşturdu.

Ocak ayındaki trafiğe kayıt edilen araçlara yönelikte bilgiler verildi. Bu alanda da bariz bir artışın olduğu gözlemlenmiş oldu. Buna göre Ocak ayı içinde trafiğe kaydedilen araç sayısı 117 bin 477 oldu. Bu taşıtların içindeki en büyük pay ise %62.9 olarak otomobiller var. Otomobilden sonra en çok tercih edilen araç ise, kamyonet oldu. Kamyonetler için oluşan pay ise %21.9 civarında. Otomobil ve kamyoneti izleyenler ise, motosiklet ve traktör oldu. Motor bu yüzde içinde %5.7 olarak yerini alırken, %4 oranında traktörde bu listede yer aldı. Taşıtların diğer yüzdesini oluşturan araçlar ise, minibüs, kamyon ve otobüs oluşturuyor. Öte yandan özel amaçlı taşıtlarda listenin en sonunda kayıt edilen araçlar arasında bulunuyor.Bu verilere göre trafiğe kayıt edilen araçlarda, önceki aya göre yüzde 14 olarak artış yaşamış oldu. Bu artışlar ise otomobil grubunda %10, minibüs %16.4, kamyonet %51.1, özel amaçlı taşıtlarda %42 olarak belirlenmiş oldu. Bunun yanında gerileme içinde olan araç grupları da bulunuyor. Bunlar ise otobüs, motosiklet ve traktör olarak açıklandı. Otobüslerde gerileme oranı %28 olurken, motosiklet %7.4, traktörde %37 oranında gerileme yaşamış oldu. Ocak ayının içinde 117 bin 477 aracın trafikte kaydı oluşturulmuş oldu. Bunun yanında 11 bin 389 aracında trafikten kaydı tamamen silinmiş oldu. Bu sayede trafikte bulunan taşıtların sayısında toplam olarak 106 bin 88 adet artış görüldü.

Şubat Ayında Kayıt Edilen Araç Sayısında Düşüş Görüldü

Şubat ayına geçiş yaptığımızda ise, toplam olarak trafiğe kayıt yaptıran araç sayısı 62 bin 719 oldu. Bunların içindeki en yüksek oranı ise yüzde 58.7 ile otomobiller oluşturuyor. Bunu sırasıyla kamyonet, motosiklet ve traktör takip etti. Şubat ayındaki trafiğe kayıtlı olan araç sayısına baktığımızda, Ocak ayına göre bir azalmanın olduğunu görüyoruz. Ocak ayına göre bu ayda yüzde 46,6 oranında bir azalma yaşandı. Bunun yanında Şubat ayında kaydı yapılan araçların, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre düşüş gösterdiğini belirtmek gerekiyor. Bu alandaki azalma ise otomobillerde yüzde 3,6 otobüslerde 27,8 kamyonetlerde yüzde 10,3 olarak gelişmiş oldu. Bu alanda tam tersine yükselişe geçen tek taşıtlar ise motosiklet oldu. Motosiklet geçtiğimiz yıla oranla %15 oranında bir artış göstermiş oldu. Bunun yanında Şubat ayı için genel olarak geçtiğimiz yıla oranla %3.5 oranında düşüş yaşanırken, Mart ayında gelecek olan sonuçlar merakla bekleniyor. Mart ayında trafiğe kayıt edilen araç sayısının ise, önümüzdeki günlerde bildirilmesi bekleniyor.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git