Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


TESK’ten Esnafa Yeni Bir Müjde Geldi

TESK’ten Esnafa Yeni Bir Müjde Geldi
285 kez okundu.

Esnafa daha iyi imkanlarda kredi sağlanabilmesi için, uzun zamandan beri çalışmalar devam ediyordu. Geçtiğimiz günlerde esnafların uzun süreden beri beklediği kredi haberi, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından gelmiş oldu. Fibabank ve TESK arasında imzalanan bu anlaşmanın sonrasında, artık esnaflar gerekli olan finansal yardıma daha hızlı bir şekilde ulaşabilecek.

Konu hakkında konuşan TESK genel başkanı, esnaflar için belkide en önemli sorunlardan birinin bu şekilde çözüme kavuştuğunu belirtti.3 bin 200 esnaf ve sanatkarlar odası ve bunların il merkezlerinde toplamda 82 esnaf ve sanatkarlar birliği ile çalışmaların yürütüldüğünü belirten başkan, il ve ilçe kapsamlı olarak toplamda 2 milyon işyeri olduğu bilgisini verdi. Bu yapılan sözleşme için konuşan başkan, yapılan anlaşma sayesinde pos cihazları için yeni gelişmeler söz konusu. Kart tanıtımı konusunda ise şuanda çok yeniyiz. TESK kartı sayısının 2018 yılının Haziran ayına kadar 500 bine ulaşmasını hedefliyoruz. Artık esnaf ve sanatkarlarda nakit para değil, bu kartları kullanarak daha cazip imkanlardan faydalanacak. Bu kart finans sektöründen gıdaya, sağlıktan konfeksiyona kadar pek çok sektörü içinde barındırır diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerde bile esnafların çok önemli bir yerde olduğunu belirten TESK başkanı, bu ülkelerde bile esnaflar olmadan karanlık günlerin başlayabileceğini belirtti. Site kültürü ve alışveriş merkezleri gelişmiş olmasına karşın, cadde mağazacılığı halen önemli bir yere sahip bu nedenle vatandaşlar tercihini genel olarak esnaflardan yana kullanıyor şeklinde konuştu.Esnafa Ayrıcalık Sağlanacak

Protokol hakkında detaylı bir şekilde bilgi veren başkan, esnafı sevindirecek açıklamalarda bulundu. Buna göre küçük esnafa daha pozitif bir şekilde ayrımcılığın oluşturulması gerektiğini belirtirken, bu kişiler için şubelerin yetkisinde 70 bin TL’ye kadar kredi verileceğini belirtti. Aynı zamanda esnafların belkide en çok önemsediği konulardan biri olan düşük faizli kredi önümüzdeki günlerde sağlanmaya başlanacak.

Fibabank Genel Müdürü ise, esnafın şu anda ciddi bir miktarda nakit sıkıntısı çektiğini ve bu nedenle yerli banka olarak bu durumu çözebilmek için her daim hazır olduklarını söyledi. Bunun için oldukça güzel bir ortam hazırlığı içinde olduklarını belirten Fibabank Genel Müdürü, hedeflerinin bu işbirliği sayesinde kazan kazan mantığına dayalı olduğunu söyledi. Konuşmaların hemen ardından ilgili protokol imzalanırken, esnaflar için bu girişimin hayırlı olması dilendi.

TESK kart sahibi olan kişiler bundan sonra Fibabank üzerinden rahat bir şekilde kredi alabilmek için harekete geçebilecek. Esnaflar için belirlenmiş faiz oranları ise %1.49 oranında. Bunun yanında 48 ay yani 4 yıllık vade süresi üzerinden alınan kredinin ödenme ihtimali oluşturulmuştur. Bu avantajların içinde en fazla 70 bin TL’ye kadar kredi alınması mümkün hale getirildi. Başvuru için tek yapılması gereken şey ise, büyük harflerle TESK yazarak TC kimlik numarası ile birlikte 3422’ye kısa mesaj göndermektir. Bu adımdan sonra kişilerin kredi alıp alamayacağına ise, çok kısa bir süre içinde cevap verilir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git