Yeni İş Fikirleri

TESKOMB Üyeliği İçin Gereken Şartlar ve Evraklar 2023

Esnaf kefalet kooperatiflerine üye olarak finansal destek alabilirsiniz. Kredi limitleri oldukça yüksek olan bu kredilere gerekli evraklar ile başvuru yapmanız dahilinde yapılacak olan inceleme sonrası destekleme ödemesi alabilirsiniz. Ayrıca faizsiz kredileri de kullanabilirsiniz. Esnaf kefalet kredileri ile ilgili aranan şartları ve istenen evrakları bu içeriğimizde sizlerle paylaşacak ve kredi limitleri ile ilgili bilgiler vereceğiz.

TESKOMB Üyeliği

Esnaf ve sanatkarların makine ve teçhizat alımları, işletme kurulumu, taşımacılık yapanların araç almaları vb. konuları için ihtiyaç duydukları finansmanın karşılanması konusunda TESKOMB yani Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği destek vermektedir. Ancak desteklerden dukkanacmak.com yararlanmak için aranan ilk şart küçük esnafımızın Esnaf ve Kefalet Kooperatiflerine üye olmaları gerekiyor. Güncel mevzuat hükümlerine göre, şahıs şirketleri ve diğer şirketler ticaret odalarına, basit usulden götürü vergi ödeyenler ise Kefalet Kooperatiflerine üye oluyorlar.

Üyelik Şartları Şunlardır;

 • Türk vatandaşı olmak veya yabancı vatandaş iseniz ticari işletme sahibi olmak,
 • Vergi siciline kayıtlı olmak,
 • Başka bir kooperatif kaydınızın olmaması,
 • Hak hürriyetine sahip olmak gereklidir.

Kayıt Olmak İçin Gerekli Evraklar Şunlardır;

 • Dilekçe ( kooperatifte doldurulacak)
 • Vergi levhası,
 • Kimlik fotokopisi,
 • İlk kayıt ücreti
teskomb-üyeliği
TESKOMB Üyelik Şartları

Başvuru kooperatif makamına şahsen veya imza yetkili yasal temsilciniz vasıtasıyla da başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ne Kadar Aidat Alınıyor?

Üyelik ücretleri her kod için hemen hemen 500 TL civarında olmaktadır.

Muhasebe Ücretleri;

Basit usulden vergi ödeyen esnaflarımız için Muhasebeci giderleri de bu içeriğimizde belirtelim.

EDİTÖR TAVSİYESİ
 • Grup büyük şehirlerde ki odalar; 32 lira,
 • Grupta bulunan İstanbul, Ankara, İzmir harici büyükşehirler ve ilçeleri 26 lira,
 • Grup illeri 19 lira,
 • Diğer tüm illerimiz de ise 17 lira ücret alınmaktadır.

Basit usul vergi ödeyen esnafın muhasebe ücretleri isimli içeriğimize göz attınız mı?

Hangi Usulde Vergi Ödeyeceksiniz?

Bazı esnaflarımız basit usulde vergi ödeyim TESKOMB üyeliği yapmak yerine, parasal sınırı açtığı gerekçesine kefalet kooperatifi yerine ticaret odasına kayıt yaptırmaktadır. Bunun parasal sınırı şöyledir;

Hangi Usulde Vergi Ödeyeceksiniz?
Hangi Usulde Vergi Ödeyeceksiniz?
 • Yıllık alım tutarları 90 bin lirayı, satış tutarı 130 bin lirayı aşmayan esnaf,
 • 1 sene içinde gayrisafi iş hasılatı 43 bin lirayı geçmeyenler,
 • Her iki işin birlikte yapılması durumunda, yıllık satış ile hasılat toplamı 90 bin lirayı geçmeyenler

 Basit/götürü usul vergiye tabi olacaklarından bu kişiler Esnaf Kefalet Kooperatifine üye olmaları gerekecektir.

Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

Esnafların ihtiyaç duydukları finansmanın sağlanması amacı ile görevlendirilmiş olan kuruluş Halk Bankası’ dır. Halk Bankası‘ nı esnaf bankası olarak tanımlamak doğru olacaktır. Yalnızca bankaya karşı kefalet verilmektedir. Kullandırılacak olan krediler ile diğer ticari kredilerin faizleri arasında oluşan fark yine devlet tarafından karşılanacaktır. Esnaf ve sanatkarlık faaliyetlerini yürütenler, sicil kaydı olanlar, aynı anda farklı bir koop. üyesi olmayanlar ve bağlı bulunulan kooperatif sınırları dahilinde faaliyette bulunanlar ortak olabilecektir. Bu şartlardan birinin taşınmaması durumunda ortaklık başvurusu kabul edilmez.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlara sahip esnafımızın öncelikle kooperatife kredi başvuru taleplerini yazılı olarak bildirmeleri gerekiyor. Bu başvuru kooperatif bünyesinde bulunan yönetim kurulu tarafından değerlendirilecektir. Yapılan inceleme sonrası yönetim kurulu başvuruyu on beş gün içerisinde sonuçlandırmak durumundadır. Bu aşamada başvuru olumsuz da sonuçlanabilir.

Daha sonra kredi başvurusunda bulunan kooperatif üyesi hakkında tahkikat yapılır. Mali durumu göz önünde bulundurularak kooperatifin kefalet oranı belirlenir. Kredisi kooperatif tarafından kabul edilen ortağın muhatabı bu aşamadan sonra Halk Bankası olmaktadır. Bankaya yapılan başvuru neticesinde bu aşamada banka inceleme yapacaktır. Yapılan inceleme sonrası banka ortağa kredi vermeyi kabul ederse ortak krediden faydalanabilir. Ancak kredi notunun düşük olması, sicilin kötü olması gibi durumlar söz konusu ise kefalete rağmen banka başvuruyu kabul etmeme hakkına sahiptir.

esnaf-kefalet-kredi-başvurusu
Esnaf Kefalet Kredi Başvurusu

Verilecek şahıs kredilerinin üst limitleri 200 bin TL olmaktadır. Yapılan düzenleme ile birlikte işletme kredilerinin üst limitleri 500 bin TL’ ye yükseltilmiştir. Kredi vadeleri en fazla 5 yıl yani 60 ay olmaktadır.

1 yıl vadesi olan kredilerin faiz oranları %7,5

Vadesi 1 yılı aşan ve 5 yıla kadar olan kredilerin faiz oranları ise %7,5′ tir.  

TESKOMB Kredi Konuları

Teskomb esnafları 9 konuda desteklemektedir. Size uygun konularda şartlara uymak durumunda kefalet talebinde bulunabilir ve Halk Bankası aracılığı ile finansman sağlayabilirsiniz. Taşımacılık yapanlar için servis aracı ve kamyonet yenileme kredileri, Şoförler Odası’ na kayıtlı esnaf için taşıtların onarım ve bakımları için verilen krediler, yine Şoförler Odası’ na kayıtlı esnafa taşıt edindirme kredisi, vadesi 1 ay ile 9 ay arasında değişen iskonto kredileri, ihracat ve tesis kredileri, istihdamı destekleme kredileri, tesis kredileri ve işletme ve aylık eşit taksitli işletme kredileridir. TESKOMB kredi çeşitleri için tıklayınız.


Bu kredilerin üst limitleri hemen hemen aynıdır. Ancak iskonto kredileri, çeklerin iskonto sürelerinin kısa olması sebebi ile daha kısa vadeli olmaktadır. Taşıt alım kredileri yeni taşıtların yanı sıra belirli bir yaşa kadar 2. el taşıt alımlarına da imkan tanımaktadır.

Siz de şartları taşıyorsanız kooperatif üyesi olunuz. İhtiyaç duyduğunuz finansman için kooperatiften kefalet desteği alarak kredi başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu