Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


TEMA’dan Uyarı! Zeytinliklere Dokunmayın

TEMA’dan Uyarı! Zeytinliklere Dokunmayın
613 kez okundu.

TEMA vakfı TBMM’de görüşülmekte olan yasa tasarı ile alakalı olarak çevre ve insan sağlığını, doğal hayatı ve tarımsal üretimi etkileyecek olan bu yasa için ciddi endişeler duyduklarını ifade etti.

Ekosistemi Bozulacak

TBMM’nde görüşülmekte olan yasa tasarısı ülkede birçok çevre örgütü ve derneği tarafından eleştirilmekteydi. Özellikle zeytinlik alanlar ile yapılan düzenlemeler konusunda ciddi bir sorun yaşanacağının altı çizilerek anlatılmakta. Bu konuda TEMA vakfı yaptığı açıklama ile bu şekilde yasalaşacak olan tasarının oldukça ciddi sonuçlarının olacağını ifade etti. Bu şekilde yasalaşacak olan tasarı nedeni ile zeytinliklerin tehdit altında olacağı ve kıyı bölgelerde ekosistemin bozulacağını ifade etti.

Bütün Bakanlıklar Karar VerebilecekYapılan görüşmelerde bakanlıkların kamu yararı gözetilecek her türlü yatırımlar için zeytinlik arazilerin kullanılmasına izin verebileceği belirtildi. Bu durumda bakanlığın istediği gibi her zeytinlik arazisinin tesisler için kullanımına izin verilmesinin mümkün olacağı ifade edildi. Bu durumunda oldukça sorunlu olduğunun belirtildi.

Tarım Ürünleri Üretimi ve İhracı Azalacak

Teklifin yasalaşması ile tarım arazilerinin ve zeytinlik alanların yok olacağını ayrıca ekosistemin bozularak tarım yapılmasında sorunlar yaşanacağını belirtti. Bu durumda da tarım üretiminde ve ihracatında azalmalar yaşanmasının kaçınılmaz olduğu ifade edildi. Zeytinlik koruma kurulunun yetkilerinin azaltılması ve sadece görüş bildirme ile sınırlı kalmasının da ciddi sorunlar yaratacağını belirten TEMA vakfı yasanın daha fazla incelenmesi ve çevreye zarar vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git