Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Tekstil ve Konfeksiyon Yatırımcılarına Müjde Geldi

Tekstil ve Konfeksiyon Yatırımcılarına Müjde Geldi
264 kez okundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) törenine katıldı. Bu törende pek çok müjdeyi veren bakan, geleceğe yönelik yatırım konusunda pek çok planı anlattı. En kısa sürenin içinde kararla ilgili net bilgilerin verileceğini söyleyen bakan, tekstil ve konfeksiyon yatırımlarının bundan sonra teşvik kapsamına alınacağını belirtti.

Zeybekçi aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinin çelik sektörüyle ilişkin kararına da yorum yaptı. Buna göre “Dün akşam Cumhurbaşkanımızın Trump ile görüşmesinin tüm detayları açıklanmadı. En önemli başlıklardan biri bence buydu. Kendilerine verilen gerekli bilgilerin sonrasında Trump ile bu konuda görüşüldü. Pazartesi günü ise bakanla bir görüşme gerçekleştirilecek.”diye konuştu.

Konuşmada Türkiye ekonomisinin çok fazla geliştiğini vurgulayan bakan, özellikle ekonomi, ikstisat, üretim gibi alanlarda yaşanan gelişimlerin ülke için büyük bir öneminin olduğunu belirtti. Buna ek olarak bakan sözlerine şu şekilde devam etti. “Türkiye’de tekstil sektörünün sonu asla gelmeyecek. Ülke bu alanda farklı bir boyuta geçerek yoluna devam edecek. Konfeksiyon ve tekstil alanı ilelebet bu topraklarda yer almaya devam edecek. Ülkemizde ticaret anlayışından ihracata kadar pek çok konuda değişme yaşandı. Her yıl elektronik ticaret oranı bir önceki yıla göre %15 oranında artış gösteriyor. Yaklaşık 5 sene sonra bu alanda %40 seviyelerini görebilmeyi umut ediyoruz.” dedi.

2018 Yılında İhracatta Çift Haneli Büyüme Olacak2018 yılına ilişkin bilgileride paylaşan Ekonomi Bakanı, bu yıldan umutlu olduklarını ve ihracat konusunda pek çok gelişme beklediklerinin altını çizdi. Buna göre ihracat alanında çift haneli bir büyüme gerçekleşirken, yatırım alanında da önemli büyümelerin olacağını beklediklerini söyledi. Bakan aynı zamanda sözlerine şunları ekledi:

“2018 yılı ve gelecek yıl içinde, yaklaşık olarak 7 sektör içinde yirmi firmanın üzerinde 125 milyar dolar değerinde bir yatırım olacak. Bu yatırımlar ise en çok cari açık verilen alanlarda gerçekleştirilecek. Türkiye, bu yılın sonunda her sektör içinde, diğer ülkelere parmak ısırtan sayılı isimlerden biri haline gelecek. Tekstil sektöründeki gücümüz, bizim için dünyaya açılmak için bir araçtır. Üretmek gerçekten büyük bir kabiliyet. Ülke olarak biz bu konuda çok yetenekliyiz. Eximbank 2018 yılında 45 milyar dolarlık bir hedef koymuştu. Biz bunu değiştirmelerini 50 milyar dolar yapmalarını istedik. Bu nedenle sermayeyi 3 milyardan 10 milyar liraya çıkarmış olduk. Bu yılki bütçeden ise 1 milyar ayrıldı. Eğer bu rakam yetmezse onu 2 milyara, o da yetmezse 3 milyara çıkartacağız. Hedefimiz çok kısa bir zaman aralığı içinde ihracat sayısını daha iyi bir seviyeye çekmek. Özellikle bu hedefi 2019 olarak belirlemiş durumdayız. 2019 yılına geldiğimizde ise, ihracatçı sayısını 100 bin sayısına ulaştırmayı hedefliyoruz. Ülke menfaatlerine yönelik kararlar almaya çalışıyoruz. Bu nedenle de tedbirleri de elden bırakmıyoruz.” şeklinde konuştu. Bakan bu konuşmasından sonra ise, ödül töreninde ödül alan kişilere bizzat ödüllerini teslim etmiş oldu.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git