Gerekli Evraklar

Tatile Gidecekler İçin Seyahat İzin Belgesi 2022 (E-Devlet İzin Belgesi)

Tatile gidecekler için seyahat izin belgesi alınması, Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan kararlardan dolayı sıklıkla araştırılan bir konu olmuştur. Bu yazımızda, turizm amaçlı seyahat izin belgesi, turizm amaçlı seyahat izin belgesi e-devlet, tatil için seyahat belgesi, turizm amaçlı seyahat izin belgesi 65 yaş altı nasıl alınır, turizm amaçlı seyahat izin belgesi kaç gün gibi konuların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Covid-19 pandemisinin getirmiş olduğu zorunlu tedbirler neticesinde ülkemizde sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanmaya başlanmıştır. 1 Haziran 2021 ile yeni normalleşmeye gidilmiş, kısıtlamaların olduğu günlerde seyahat etmek için turizm amaçlı seyahat izin belgesi alınması kararlaştırılmıştır.

Tatil amaçlı seyahat izin belgesi almak için İçişleri Bakanlığı’na ait Alo 199, e-devlet kapısı, valilik ve kaymakamlıklarda kurulan başvuru masalarından yardım alınabilmektedir. Seyahat edecek kişilerin ayrıca HES kodlarının olması gerekmektedir. 

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi E-Devlet

E-devlet seyahat izin belgesi almak için buradan bağlantıya giderek Seyahat İzin Talebi başlığı altında sunulan hizmetten faydalanabilirsiniz. E-devlete TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak seyahat izin talebinizi oluşturabilirsiniz. Sisteme girdiğinizde aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda başvuru türünü ve alt başvuru türünü seçerek işleminize devam edip seyahat izni talebinizi oluşturabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Sonucu Ne Zaman Çıkar?
Tatile Gidecekler İçin Seyahat İzin Belgesi

ALO 199 Seyahat İzin Belgesi

Tatil için seyahat izin belgesi içinAlo 199 çağrı merkezini arayarak izin belgenizi oluşturabilirsiniz. Çağrı merkezini aradığınızda neden yol izni almak istediğiniz, hangi şehirden nereye gideceğiniz ve kaç gün konaklama yapacağınız gibi bilgiler istenebilmektedir.  Özel araç ile seyahat edilecek ise aracın plakası ve birlikte seyahat edeceğiniz kişilerin TC kimlik numarası, konaklama yapacağınız yerin açık adresi, cenaze sebebi ile seyahat izin belgesi almak istiyorsanız vefat eden kişinin akrabalık derecesi gibi konular hakkında da sizden bilgiler istenecektir. Yol izin belgesi seyahatiniz boyunca mutlaka yanınızda olmalıdır.

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Seyahat izin belgesi başvuru sonucu, başvuruda bulunduğunuz gün içerisinde kurul tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır ve genellikle gün içerisinde veya ertesi gün sonuçlanmaktadır. Seyahat izni sonucu SMS ile tarafınıza iletilmektedir ve isterseniz e-devlet üzerinden de izin sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi 65 Yaş Altı

Turizm amaçlı seyahat izin belgesi 65 yaş altı vatandaşların özel araçlarıyla şehir dışına seyahat edilebilmesi için zorunludur. Yeni normalleşme ile birlikte 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren akşam 22.00 ile sabah 05.00 arasında ve Pazar günü tam gün olmak üzere uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarında, özel araç ile seyahat edilecek ise seyahat izin belgesi almak gerekmektedir.

Seyahat İzin Belgesi Şartları Neler?

Yeni normalleşme ile birlikte akşam 22.00 ile sabah 05.00 arasında ve Pazar günü tam gün uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında, kendi aracı ile seyahat etmek isteyen kişiler seyahat izin belgesi almalıdır. Özel araçla seyahat izin belgesi alma şartları ise şunlardır:

  • Tedavisi biten ve taburcu olan kişiler
  • Askerlik görevi bitip ikamet ettiği yere dönenler
  • Doktor randevusu olanlar
  • ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu merkezi sınavlara katılacak olan kişiler
  • Bulunduğu şehre beş gün önce gelenler ve ikamet ettiği yere dönecek olan kişiler
  • Ceza infaz kurumlarından tahliye olanlar
  • Eşinin ya da kendisinin birinci dereceden yakını vefat etmiş olan ve cenaze işlemleri için seyahat etmek zorunda olan kişiler

Yukarıda belirtilen durumlarda, seyahat izin belgesi alarak özel araç ile yolculuk yapılabilmektedir. Ayrıca seyahat izin belgesinin yanı sıra, kişilerin HES kodu alması da gerekmektedir.

Tatil İçin Seyahat İzin Belgesi Zorunlu Mu?

Yeni normalleşme ile birlikte alınan kararlarda değişikliğe gidildi. Kapanma sürecinde alınan kararlar doğrultusunda, kişilerin rezervasyonu olsa dahi seyahat izni verilmiyordu. Yeni normalleşme genelgesinin yayınlanmasından sonra eski düzene geri dönülerek konaklama tesislerinden yapılan ve ödemesi gerçekleştirilen rezervasyonu olan şahıslar, sokağa çıkma kısıtlamalarından ve şehirlerarası seyahat yasağından muaf olabilecekler. Toplu ulaşım araçlarıyla kısıtlama saatlerinde seyahat edecek olan kişilere seyahat kısıtlaması uygulanmayacak. Fakat kısıtlama saatlerinde özel araçla seyahat edecek olan kişiler zorunlu hallerde izin alabilecekler.

Seyahat İzninde İstisnai Durumlar

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 3 yıl içerisinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, diyaliz hastaları ve immün yetmezliği olan hastalar seyahat izin belgesi talebinde bulunamayacaklardır.

Seyahat İzin Belgesi 18 Yaş Altı Kişiler İçin Zorunlu Mu?

18 yaş altı kişiler için seyahat izin belgesi, Covid-19 önlemleri öncesindeki gibi artık zorunlu değildir. 18 yaş altı kişiler, yanlarında HES kodları bulunduğu takdirde seyahat edebilirler.

Uçağa Binmek İçin Seyahat İzin Belgesi Zorunlu Mu?

Uçak bileti olan yolcuların seyahat izin belgesi alması zorunlu değildir ve sokağa çıkma kısıtlamalarından muaftırlar. Bilet görüntüsü, bilet çıktısı, yolcu kartı gibi belgeleri ibraz ederek seyahat edilebilmektedir.

Kimler Tatil İçin Seyahat İzin Belgesi Almak Zorundadır?

Yeni normalleşme döneminde, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan saatlerde ve günlerde özel araç ile şehirlerarası yolculuk yapmak isteyen herkes seyahat izin belgesi almalıdır. Tatil için seyahat izin belgesi, kısıtlama saatlerinde özel araçla seyahat edecek kişiler için zorunludur.

Otobüsle Seyahat İzin Belgesi Lazım Mı?

Sokağa çıkma kısıtlaması olan saat ve günlerde vatandaşlar, uçak, tren veya otobüs gibi toplu taşımaları kullanacaklar ise ayrıca bir seyahat izni almak zorunda değildirler. Şehirlerarası seyahat edecekleri bileti ve rezervasyon kodunu ibraz ederek seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi Kaç Gün?

1 Haziran 2021 tarihine kadar alınan kararlar kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlar, seyahat izin belgesi alarak yolculuk yapabiliyorlardı ve gidecekleri şehirde en az 1 ay kalmaları gerekiyordu. Artık otel rezervasyonu ve konaklama belgesi ibraz edilerek tatil süresince kalınıp konaklama bittiğinde geri dönülebilmektedir.

Otogar, Gar ve Havalimanı Restoranları Açık Olacak Mı?

Yeni normalleşme kararlarına uygun olarak havalimanı, gar ve otogar restoranları, aynı masada üç, kapalı mekânlarda ise aynı masada en fazla iki kişi oturması şartı ile hizmet verebilecek. Ayrıca masalar arasında en az 2 metre, sandalyeler arasında ise en az 1 metre mesafenin konulması, işletmeler için zorunlu tutuluyor.

Sokağa Çıkma Kısıtlamalarında Oteller Açık Mı?

Sokağa çıkma kısıtlamalarında oteller açık olacak mı sorusu tatil yapacak kişilerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Yayınlanan son genelge ile birlikte, oteller hizmet vermeye açıldı ve rezervasyonu olan ve ödemesi yapılan konaklama yerlerine gidecek olan vatandaşlar, faturalarını veya rezervasyon numaralarını göstererek şehirlerarası seyahat edebilmektedirler. Otellerin kapalı alanlarda bulunan kapalı havuz, hamam vb. yerleri ise kullanıma kapalı olacak. Toplu eğlenceler organize edilmeden hizmet verilmeye devam edilecek.

Sağlıklı Turizm Belgesi

Sağlıklı turizm belgesi ile turistler tatillerini gönül rahatlığıyla geçirebileceklerdir. Güvenli tatil anlayışını belgeleyen sağlıklı turizm belgesi, konaklama ve yeme-içme tesislerine verilmektedir. Yapılan değerlendirme ve incelemeler sonucunda, uluslararası standartlara göre değerlendirilen yerlere Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından belge verilecektir.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Başa dön tuşu