Dükkan Açmak

Taksicilik Mesleğinin Kazancı ve Tavsiyeler

Taksicilik Mesleğinin Kazancı ve Tavsiyeler

Taksi şoförü olmak, durak açmak, araç kiralamak, taksicilikle uğraşmak geçmişten geleceğe eskimeyen meslek dallarından biri. Yaz kış demeden direksiyon sallayan, her gün çeşit çeşit yüzlerce insanla muhatap olan, yolların cefakar esnaflardır taksiciler. Aşağıda bahsettiğimiz bilgiler korsan taksicilik  (kaçak) yapmak isteyenler için geçerli değil.

Taksicilik nasıl yapılır?

Öncelikle ticari taksicilik yapabilmek için, faal durumda olan bir ticari duraktan, sıra hakkı almanız gereklidir. Ticari duraklarda sıralar, durağın yoğunluğuna bölgesine ve iş şartlarına göre belirli bir bedel karşılığında satılmaktadır. Örneğin İstanbul’ un en işlek yerlerinde  plakaları bir milyar gibi bir bedelle satılırken, başka bir ilde 50.000 liraya  durak hakkı bulmak mümkündür. Öncelikle durak hakkı işini halletmeniz gereklidir. Zira durak hakkınız yok ise, ruhsat alamazsınız.

Taksi kiralayarak çalışmak para kazandırır mı?

Çalışma ruhsatı, durak hakkı, plakası vergisi vs. tüm evrakları hazır durumda bulunan bir taksiyi kiralayarak çalışarak para kazanabilirsiniz. Bunun için taksi sahibiyle anlaşmayı yaptıktan sonra, Taksi kiralama sözleşmesi imzalamamız gereklidir. Eğer böyle Bir şey yapmak istiyor iseniz, size tavsiyemiz taksinin sadece gündüzleri değil, gece de çalışabilmesi için bir ortağa veya ücret karşılığı bir şoföre ihtiyacınız olacaktır.

Gerekli belgeler

Taksicilik yapmak istiyorum diyenler için başvurmanız gereken merciler ve hazırlamanız gereken evraklar diğer esnaflara göre daha fazladır. Belediyelerin  hazırlamış oldukları yönetmelikler vardır. Bu sebeple ilgili Belediye Başkanlığına başvurarak, hazırlamanız gereken evraklar hakkında ayrıntılı bilgi almanız faydalı olacaktır.

Taksi durağı nasıl açılır?

1) İmar planlarında yol güzergahı içinde kalan ve kamuya terkin edilmiş olan kamu malı alanlar üzerinde, yolun ulaşım ve trafiğini aksatmayacak şekilde araç yolunda ya da yolun kenarında açılacak cep içinde  plakası belli en az 4 taksinin (yola paralel veya açılı) park edebileceği park alanı ile en az 6 m² kabin konulabilecek veya araç park yerine en fazla 40 metre mesafedeki bir taşınmazın bodrum, zemin yada 1 . katında açılacak büroya bağlı olarak çalıştırılabilir.
2) Taşıt yolu bitişiğinde açılmış veya açılacak olan durak yerlerinin cep içerisinde olması zorunludur.
3) Cep açılamayacak durumda olan ancak trafik yoğunluğu bakımından sakıncalı görülmeyen taşıt yolu kenarlarına da yatay ve düşey işaretler ile işaretlenerek yapılması kaydıyla durak yeri izni verilebilir.
4) Üzerinde durak yeri uygulaması yapılacak yolun tipine göre durak yeri belirleme kriterleri aşağıda belirtildiği gibidir.a) İki izli yollarda  Durak yeri ;

   1) Cep içinde ise yol genişliği en az 7 metre,
2) Cep yapılmıyor ise yol genişliği en az 9,20 metre olması,

b) Tek yönlü yollarda tek şerit için yol genişliğinin minimum 3 .50 metre olması,
c) Çift yönlü yollarda ise minimum 3 metre olması,
ç) Tek yönlü yollarda gidiş yönünde, yolun sağ tarafında yola paralel olarak yapılması,
d) Yola paralel yerleştirilmiş cep içerisinde park yerlerinin genişliğinin minimum 2 .20 metre olması,
e) Yola açılı yerleştirilmiş park yerlerinin genişliğinin minimum 5 metre olması,
f) Yolun her bir yanındaki yaya kaldırımının mobo yerleştirildikten sonra net genişliğinin minimum 1 .50m bırakılması,
g)Durak yeri uygulaması yapılan yerlerde bu uygulamaya ilişkin levha ve donanımların yaya trafiğini engellemeyecek şekilde bulundurulması,
h) Akan trafiği yoğunlaştırmamak kaydıyla park çizgileri arasına giriş-çıkış manevralarının rahat yapılabilmesi için TSE (TSE Şehir içi Yollar – Otopark düzenleme Kuralları) ye göre düzenlenmesi gereklidir .

Durak açmak için gerekli şartlar nelerdir? 

 1. En az 8 araba park edebilecek alana sahip olacaktır.
 2. Durak yazıhanesin de bir ecza dolabı bulunacaktır.
 3. Park alanın tabanı beton, asfalt gibi etrafın kirlenmesine neden olmayacak bir madde ile kaplanacak ve birikinti sular toplama rögarlarına verilecektir.
 4. Yollar üzerinde bulunan duraklar trafiğe mani olmayacak şekilde tespit edilecektir.
 5. Telefon ve telsiz sistemi bulunacaktır.
 6. Duraklarda şoförlerin isimleri ve fotoğrafları görünür şekilde asılacaktır.
 7. Taksilerde şoförle ilgili kimlik bilgileri müşterinin görebileceği şekilde asılacaktır.
 8. Çalışanlar, iş yerinin belirlediği kıyafeti giyecektir.

Taksi durağı açmak için, bu işi yapmak için Esnaf kredi ve kefalet kooperatifi tarafından verilen şoför kredilerine başvuruda bulunabilirsiniz.

BEĞEN İLK ÖNCE HABERDAR OL!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Taha dedi ki:

  6 Yıldır makam şoförlüğü yapmaktayım bütün evraklar vardır src psikoteknik ileri sürüş Eğitimi vs

 2. Fatih/istanbul dedi ki:

  Makam soforuyum ingilizcem akicidir psikoteknik ve src belgelerim mevcuttur.ilgilenenlerin dikkatine..

 3. Fatih/istanbul dedi ki:

  Merhabalar ben makam soforuyum ayrica ozel aile soforuyum hem yabanci hem yerli ailelere ve ceolara soforluk yapabilirim ingilizce biliyorum ilgilinenlerin dikkatine…

 4. Başakşehir dedi ki:

  Magaza satis elemani ayakkabi dagitim şöförlügü

 5. kutu katlama dedi ki:

  merhaba

BİR YORUM YAZ