Seyyar Satıcılık Nasıl Yapılır?

Seyyar Satıcılık Nasıl Yapılır?
216.620 kez okundu.

Seyyar satıcılık, geçmişten günümüze birçok esnafın başlangıç durağıdır seyyar satıcılık. Her ne kadar seyyar satıcılık yapmak kolay gibi görülse de, artık yeni yürürlüğe giren mevzuat gereğince seyyar satıcılık zannedildiği kadar kolay değil.

İzin nasıl alınır?

Bazı Belediyelerde farklılıklar gösterse de, genelde Belediye Başkanlıkları sorumlu oldukları sınırlar içerisinde satış yapan ve yapmak isteyen tüm seyyar satıcıları bağlayıcı olan bir Yönerge hazırlarlar. Bu yönerge hükümlerine göre, seyyar satıcılara ruhsat verilir.

seyyar-saticilik-nasil-yapilir

Belediyeler genel itibariyle seyyar satıcılar için sabit bir yer izni verirler. Tüm seyyar satıcılar Belediye Başkanlıklarının kendilerine tahsis ettikleri bölgede ve belirttikleri kurallar çerçevesinde satış yapmalarına izin verirler. Bu sebeple, seyyar satıcılığa başlamadan önce bağlı bulunduğunuz Belediye Başkanlığına başvuruda bulunmalı ve açmak istediğiniz tezgahın çeşidine göre gerekenler hakkında ayrıltılı bilgi almalısınız. Eğer Belediyeden izin almadan bu işe başlamanız durumunda, Zabıta memurları ile başınızın derde girmesi muhtemeldir.

Seyyar satıcılık ve pazarcılık aynı şey midir?

Seyyar satıcılık ve pazarda tezgah açmak her ne kadar şekil itibariyle birbirinin aynısı olsa da, bağlı oldukları mevzuat gereğince aynı şey değillerdir. Belediye Başkanlıkları pazarlarda tezgah açabilmek için vermiş oldukları ruhsat ile seyyar satıcılık için verilen izin belgesi aynı değildir.Belediyelerin şartları nelerdir?

 1. Belediye sınırları dahilinde gıda harici ürünlerin satışı belediyece belirlenen Pazar yerlerinde ve yine belediyece belirlenen günlerde satışa sunulur. Pazar yerlerinin haricinde (belediyece tahsis edilen yerlerde sabit olarak sürdürülen faaliyetler hariç) gıda harici ürün satışı yapılamaz.
 2. Seyyar satış araçlarda satışa sunulan gıda ürünlerinin (simit, poğaça, börek, lahmacun, ceviz helva ve şuruplu tatlılar) Türk Gıda Kodeksi ve 5179 sayılı Gıdaların Üretimi ve Tüketimi Hakkında Kanun ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelik hükümlerine uygun olarak imal edildiğini belgeleyen gıda üretim izni ile gıda sicilini seyyar satış aracının camına herkesin görebileceği yere asılması zorunludur. Seyyar satıcı, satışa sunduğu ürünleri kendi imal ediyor ise söz konusu belgelerin kendi adına düzenlenmiş olması gerekmektedir. Seyyar satıcı gıda ürünlerini bir imalatçıdan satın alarak satışa sunuyor ise söz konusu belgeler imalatçı adına düzenlenmiş olması gerekmektedir. Bu durumda satışa sunulan malların üretim iznine sahip imalatçıdan satın alındığının günlük sevk irsaliyesi veya fatura ile belgelenmesi zorunludur.
 • Belediye sınırları dahilinde ikamet etmek,
 • Satışa sunduğu ürünleri imal ediyor ise gıda üretim izni ve gıda siciline sahip olmak,
 • Bulaşıcı bir hastalığı bulunmamak, (Doktor Raporu)
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan geliri olmamak,

Seyyar satıcılık nasıl yapılır isimli yazımızın devamını okumak için lütfen tıklayınız.Seyyar Satıcılık Nasıl Yapılır? Konusuna 30 Yorum Yapıldı
 1. ali dedi ki:

  ben minibüste köfte satmak istiyorum kendi arazimde ne gibi sartlar gerekiyor yardımcı olacak

 2. Cetin dedi ki:

  Selâmün aleyküm benimde ihtiyacım var calisirim

 3. Ali dedi ki:

  Talibim ben

 4. Murat dedi ki:

  Pazarlarda yara bandı veya mendil satanlar gibi tezgahsız satabileceğiniz yeni bir icat olan ürünümüzü satacak kişiler arıyoruz 532

  1. Mehmet dedi ki:

   Selam aleykum nasıl birşey bu

Sayfa başına git