Yeni İş Fikirleri

Seyyar Satıcılardan Vergi Alınıyor mu? 2021

Seyyar satıcılar tarafından vergi ödenip ödenmediği merak konusu olmuştur. Bu tür faaliyetlerde bulunmak isteyenler bir denetime tabidir ve kesinlikle ruhsatlı olarak faaliyet gösterilmesi gerekmektedir. Ruhsat almak için ise belediyeye belirli bir meblağın ödenmesi gerekmektedir. Seyyar satıcılar zabıtalar tarafından denetlendiği için geçici olarak faaliyet göstermek isteyenlerin de izin alması gerekmektedir. Arabada  satış yapmak isteyenlerin de yine ilgili kurumlardan izin alması ve kendilerine tahsis edilen yerlerde bulunmaları gerekiyor. İzinsiz olarak faaliyet gösterenlere idari para cezası kesiliyor. Ülkemizde son düzenlemelerden sonra seyyar satıcılık faaliyetleri de zorlaşmıştır. Ayrıca İstanbul, Ankara’ da Çankaya’ da vb. belediyelerde ruhsat için gerekli olan evraklar farklılık gösterebilir.

Seyyar Satıcılık

Seyyar satıcılık faaliyetleri geçmişten günümüze uzanan bir serüvendir. Eskiden herhangi bir izne tabi olmadan sokak sokak gezen ve bağıran seyyar satıcıların yerini artık belirli bölgelerde bekleyen yeni nesil seyyar satıcılar almıştır. Seyyar satıcılık yapmak için belediyeden ruhsat almak gerekmektedir. İzinsiz olarak faaliyet gösterenlere idari para cezası verilmekte, hatta bu para cezası hapis cezasına çevrilebilmektedir.

seyyar-satıcılık
Seyyar Satıcılık

Seyyar satıcılık deyince akıllara pazarda tezgah açmak gelebilir. Satış sistemi aynı olsa da, yönetmeliğe göre bazı farklılıklar bulunmaktadır. Alınan ruhsat ve izin belgeleri aynı değildir. Seyyar satıcılık faaliyetleri yapmak için alınacak izin esnasında belediyelere sunulacak olan bazı evraklar bulunmaktadır. Ancak bu evraklar belediyeden belediyeye farklılık göstermektedir. Konu ile ilgili belediye başkanlıkları ve bunlara bağlı olarak faaliyet gösteren zabıtalar görüş beyan etmektedir.

Bölgede faaliyet gösterecek olan tüm seyyar satıcılar için öncelikle bir yönerge hazırlanmaktadır. Burada yer alan kurallar neticesinde başvuruda bulunanların taşıması gereken şartların uygun görülmesi durumunda ruhsat verilmektedir.

Seyyar Tezgah Ruhsatı

Belediyeler tarafından verilen izinler genel olarak sabit bir yerde duracak olan dukkanacmak.com  seyyar satıcılar için olmaktadır. Belediyeler bu şahıslar için belirli alanlar tahsis etmektedir. Buralarda yönetmelikte yer alan kurallar dahilinde satış izni verilmektedir. Bu amaçla seyyar satıcıların gerekli olan araba, tezgah vb. temin ettikten sonra belediye başkanlıklarına giderek bu durumu bildirmeleri gerekmektedir. Ayrıca satış yapılacak olan tezgah çeşidinin de belirlenmesi gerekmektedir.

Ruhsat almak için gerekli olan evrakları şu şekilde saymak mümkündür,

  • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ ndan alınacak olan geliri yoktur belgesi
  • Gıda üretimi konusunda izin alındığına dair belge
  • Gıda sicil belgesi
  • Seyyar satıcılık yapacak olan şahsın herhangi bir hastalığı bulunmadığına dair doktor raporu alması gerekmektedir. Bu evraklar ile bağlı bulunulan belediye başkanlığına ruhsat almak için başvuru yapılabilir.
seyyar-satıcılık-ruhsatı
Seyyar satıcılık Ruhsatı

Seyyar Satıcılar Vergi Ödüyor Mu?

Ticari faaliyetler sonucu gelir edenlerin kanunlarımız gereği vergi ödemesi zorunludur. Ancak bazı durumlar vergi istisnasında olmaktadır. Bu durumlar da yine kanunlarımızda ifade edilmektedir. Belediyeler tarafından belirlenen yerlerde seyyar satıcılık faaliyetleri kısıtlanmamaktadır. Fakat buradaki kurallar belediyeler tarafından çıkarılan yönetmeliklerde açıkça ifade edilmektedir. Belediyeler tarafından belirlenen yerlerde şahıslar kanunlara uygun olmak  ve ruhsat almak kaydı ile faaliyet gösterebilirler. Seyyar satıcıların vergiye tabi olup olmadıkları pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Gelir Vergisi Kanunu‘ nda yer alan ifadesi ile konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

  • Motorlu nakil yapılan araçlar hariç olmak üzere, iş yeri açmadan ya da gezici olarak faaliyet göstererek bir ticari faaliyet ile meşgul olanlar, ki bu maddede ürünlere de tek tek yer verilmiştir. Giyim eşyası, yüksek meblağlarda satılan ev aksesuarları, süs eşyaları, temizlik malzemesi, bakkaliye ürünleri vb. ürünlerini satan fiziki iş yerleri önlerinde bu ürünleri satanlar hariç olmak üzere
  • İş yeri ya da fiziki bir dükkan açmadan, gezerek satış yapan ve lehim, kalay, musluk tamiri, çilingir, berber, ayakkabı boyacısı, nalbant, çamaşır yıkayıcısı, kalaycı, hallaç, hammal gibi alanlarda faaliyet gösterenler

Gezici faaliyet gösteren ve fiziki bir iş yeri açmadan ya da motorlu bir araç kullananların yukarıda bahsi geçen ürünler dışında gelir vergisi ödemekten muaf oldukları görülmektedir. Ancak satış yapılacak olan ürünlerin çeşidine göre vergi durumu farklılık gösterilebilir. Bu anlamda detaylı bilgi almak için belediyelere ya da vergi dairelerine başvuru yapılması gerekmektedir.

seyyar-satıcılar-vergi-ödüyor-mu
Seyyar Satıcılar Vergi Ödüyor mu?

Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Gerekli Şartlar

Seyyar satıcılık yapmak ve ruhsat almak için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. İlk şart, belediye sınırları içinde ikamet etmek ve burada faaliyet gösterecek olmaktır. Bu şart denetim yapılmasını kolaylaştırmaktadır. Satışa sunulan ürünler satıcısı tarafından üretiliyor ise gıda üretim izni alınmalıdır. Gıda dışındaki ürünlerin satışı belediyeler tarafından belirlenen yerlerde ve günlerde olmaktadır. Seyyar satıcılık nasıl yapılır isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Araçlarsa satış yapan seyyar satıcıların 5179 sayılı kanun ve bu kanuna bağlı olarak üretilen ürünlerin gıda izinli olduklarına dair belgenin satış yapılan araçlara asılması gerekmektedir. Bu belgenin herkes tarafından görülmesi gerekiyor.  Şayet satıcı satacağı ürünleri kendisi imal ediliyorsa, resmi belgelerin kendisi adına düzenlenmesi gerekmektedir. Ayrıca imalatçıdan satın alınan ürünlerin de fatura ve sevk irsaliyelerinin resmi olarak belgelendirilmesi zorunlu olmaktadır.

İzinsiz Seyyar Satıcılık Yapmak

Seyyar satıcılığa bir meslek olarak bakmak gerekiyor. Düşük yatırım ile yapılabilecek ve kar elde edilebilecek ürünlerin başında geliyor. Nasıl ki büfeler girişimcisine yüksek kar marjları getiriyorsa büfeler için  de aynı şeyi söylemek doğru olacaktır. Seyyar satıcıların kazançları 4 bin TL olduğu gibi 10 bin TL de olabilir. Bu tamamen bulunulan bölgenin özelliklerine göre değişecektir. Fiziki bir işletme için lokasyon ne kadar önemliyse, seyyar satıcılık için de o denli önemlidir.

Seyyar satıcılık yapmak isteyenlerin kesinlikle belediyelere ya da zabıtalara giderek bu faaliyetlerde bulunacaklarını bildirmeleri gerekiyor. Bu işlem için öncelikle bir dilekçe yazılmalıdır. Belediyeler tarafından hazırlanan yönetmeliklere göre seyyar satıcılık faaliyetleri yapıldığından dolayı, uygulanacak olan prosedürler de farklılık gösterecektir. Daha sonra ne satacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Sokakta satılacak ürünleri inceleyebilirsiniz.

Başvuru sonra zabıtalar tarafından ruhsat almış olacak ve yasal faaliyete başlayabileceksiniz. Verilen bu ruhsatla size tahsis edilen yerlerde çalışmanız gerekiyor. Gezici olarak çalışmaya artık izin verilmiyor. Eskiden seyyar satıcıların ruhsatlı olarak faaliyet gösterip göstermediğine çok dikkat edilmezdi. Ancak son düzenlemeler ile birlikte kaçak olarak faaliyet göstermenin cezai yaptırımları bulunmaktadır. Belediyelerden ruhsat almadan seyyar satıcılık faaliyetleri yapanlara idari para cezası verilmektedir. Tabi ceza miktarları satılan ürünlere göre de değişiklik gösterebilir.

Seyyar Satılacak Ürünler

Seyyar satılacak pek çok ürün bulunmaktadır. Satılacak olan ürünlerin belirlenmesi de demografik koşullara göre yapılmalıdır. Yani hangi şehirdeyseniz, o şehrin meşhur olan ürünlerini satabilirsiniz. Seyyar satıcılık deyince aklımıza genelde simit ve su satışı gelir. Ancak bu işleri yaparak çok para kazanan kişiler de yok değildir. Okul çıkışlarında, hastanelerde, duraklarda vb. bu ürünlerin satışları oldukça para kazandıracaktır. Seyyar satıcılıkta para kazandıran 10 sektör ile ilgili hazırladığımız içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ya da Maraş’ ta dondurma, İzmir’ de lokma tatlısı, boyoz vb. satışları yaparak para kazanabilirsiniz. İzinli olarak faaliyet göstermeye özen gösterin. Yoksa zabıtalar korkulu rüyanız olacaktır. Hem de yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Vergi konusunu da yukarıda ifade etmeye çalıştık. Kanunda bahsi geçen ürünlerin satışlarını yapanlar vergi ödemekten muaf tutulmaktadır. Ancak bu konuda bağlı bulunduğunuz belediyelerden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün