Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!


Self Servis Oto Yıkama Açmak Maliyeti ve Karlı mı?

Self Servis Oto Yıkama Açmak Maliyeti ve Karlı mı?
6.778 kez okundu.

Oto yıkama dükkan açmak isteyenlere alternatif olarak son 3 yıldır gündemde olan self servis oto yıkama açma işini kaleme aldık. Artık araç sahipleri aracını yıkamak için 20 TL. veya 30 TL. vermek yerine, 2 TL. vererek sıra beklemeden kendileri yıkamayı tercih ediyorlar. Yeni açılan bu yıkama yerlerine rağbet çok büyük. Birçok şehrimizde self servis oto yıkama sistemleri kurulmaya başlandı. Bilindiği gibi sektöre ilk giren parayı kapıyor. Ancak bu sistemlerin maliyetleri ve kar oranları acaba yapılan harcamayı karşılıyor mu? Detaylar dukkanacmak.com’da..

Self Servis Oto Yıkama Sistemleri Nasıl Açılır?

Günümüzde bu şekilde bir tesis kurmayı amaçlayan girişimcilere self servis oto yıkama sistemini anahtar teslim olarak kuran firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar girişimcinin başvurusu üzerine tesisi baştan sona kurarak teslim ederler ve ücretini alırlar. Kurulacak tesislerin fiyatlarına göre maliyetler değişiklik göstermektedir. Böyle bir işyeri açmak isteyen girişimcinin ilk önce yapması gerekenler şunlardır;

Self Servis Oto Yıkama Nerede Olmalı?

Aracınızı yıkamak için ne kadar mesafe kat edersiniz? Siz olsanız seçtiğiniz yere araç yıkamaya gelir misiniz? Şehir merkezine yakın ve ulaşımı kolay olan bölgeler, otoyol kenarları, çevre yolları ve trafiğin yoğun olduğu yollar bu iş için en ideal yerlerdir. Aracını yıkamak için oto yıkamaya 20 TL. vermek istemeyen bir müşteri, 20 km. yol gidip aracını yıkamaz. Bu sebeple eğer otoyol kenarına self servis yıkama açıyorsanız müşterileriniz o otoyolu kullananlar olacaktır. Eğer şehir merkezine açıyor iseniz, şehir merkezinde ki müşterileri kapmalısınız. Bu sebeple en önemli husus işletmenin yeridir.

İşletmenin girişi ve çıkışı kolay olmalıdır.

Arazi ne kadar büyük olursa, o kadar faydalıdır. Tesis içerisine çay ocağı, araç ürünleri satış mağazası da açılabilir. 5 Araç yıkama kapasiteli bir self servis düşünüyorsanız, en az 15 araç yeriniz olmalıdır. Aracını kurutan ve sıra bekleyenler için mutlaka yeriniz olmalıdır.

Self servis oto yıkama istasyonu 2 şekilde yapılmaktadır.

 1. Tek makine sistemi ile bütün yıkama kabinlerine boru hattından su ve köpük veren sistemleri,
 2. Her kabine ayrı ayrı 1 TL. para atılan yıkama ve köpük makinesi kurulan sistemlerdir.

Her iki sisteminde bir birine karşı avantajları mevcuttur. Eğer tek hattan köpük ve su verirseniz, sistemin arıza yapması halinde bütün kabinler çalışmayacaktır.

Her kabinde su ve köpük makinesi bulunması durumunda ise daha fazla enerji tüketimi ve makinelerin bakım maliyetleri gündeme gelmektedir.

Self Servis Oto Yıkama Nasıl Açılır?

Self Servis Oto Yıkama Açmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak bağlı bulunan Belediye Başkanlığı ile görüşülerek böyle bir işletmenin açılması için gerekli şartları öğrenmek gerekir. Tespit ettiğiniz yeri kiralamadan önce Belediyeden ruhsat alıp alamayacağınızı bilmeniz gerekir. Self Servis Oto Yıkama Açmak İçin Gerekli Evraklar hakkında bilgi alınız.Eğer kendinize ait bir araziniz yok ise, zemini beton olan alanları tercih etmelisiniz. Eğer kiralayacağınız alanın zemininde beton yoksa, gider hatları ve zemine beton kaplamak zorundasınız.

Araziyi en az 5 yıllığına kiralamanız tavsiye edilir. Başlangıçta kirası ucuz olan ve değerli olmayan arazilerde işletme açtığınızda, yarın öbür gün popüler hale geldiğinde 3-5 misli kira ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden iyi bir iş planı yapıp araziyi en az 5 yıllığına kiralamanızı tavsiye ederiz.

Oto yıkamanın kurulduğu yere yakın akaryakıt benzin istasyonları var ise, bu yerlerde de, 1 TL. ile araç yıkama yapılabilen köpük ve hava tabancaları ile araç içi temizleme süpürgesi var ise, rekabete girmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden ilk başta söylediğimiz gibi işletme yerini iyi seçmelisiniz.

1 TL. Jetonlu Yıkama İstasyonu Kurulumu Videosu

1 TL. Oto Yıkama Maliyet Hesaplaması ve Kâr Oranı

Her araç ortalama 2 TL. ücret bırakacaktır. Günlük kaç araç yıkayabileceğinizi tespit etmelisiniz. 2 TL. x araç sayısı hesaplamasına göre günlük kâr oranınız ortaya çıkacaktır. Sistemde ki makinelerin elektrik ve su harcama oranlarını anlaştığınız firmalardan öğrenerek hesaplayınız. Şuan aktif olarak çalışmakta olan self servis 1 TL. ile oto yıkayan istasyonları ziyaret ederek, sahipleri ile kar ve maliyet hesaplaması yapmanız tavsiye edilir. Dışarıda her ne kadar karlı gibi görülse de, işin içine girmeden ne kadar kazanabileceğinizi hesaplayamazsınız.

BENZER İÇERİK: Oto yıkama dükkanı nasıl açılır?

Günlük 50 araç yıkayan bir istasyon ile 200 araç yıkayan bir istasyon arasında 4 kat fark olacağından kar oranı da buna göre değişecektir. Eğer işyeri açmak istediğiniz yer uğrak yeri değilse ve günlük 50 araçtan fazla geleceğini düşünmüyorsanız, bu işe girmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü 50 aracın size günlük getireceği para 100 TL.dir. Aylık 3.000 TL. ciro yapacağınız bir işten işyeri kirası, elektrik ve su parası, vergiler ve çalışan giderlerini düştüğünüzde ve buna bir de makinelerin bakım maliyetleri eklendiğinde ne kadar para kazanabileceğinizi hesaplayın?

Böyle bir tesis için harcanacak maliyet 50.o00 TL. ile 300.000 TL. arasında değişmektedir. 5 araç yıkama yeri de yapabilirsiniz, 10 araç yıkama yeri de..

Hangi Firmalar Tesis Kuruyor?

Artı Makine Kimya, Lider Oto Yıkama, Vatan Oto Temizlik, Roto Wash, Prestij Endüstriyel Temizlik Ekipmanları, Brt Makine, WashPratik, CleanVac, Maktem Makine gibi firmalar tesisler için hazır kurulum veya her türlü ekipmanın teminini sağlamaktadırlar. Bu sektörde self servis oto yıkama bayilik veren firmalar da mevcuttur. Gereken malzemeler şunlardır;

 1. Basınçlı su sistemi,
 2. Basınçlı köpük sistemi,
 3. Cilalı basınçlı su veya köpük sistemi (isteğe göre)
 4. Süpürge,
 5. Kompresör,
 6. Tesisin üstünü ve yanlarını kapatmak için gerekli malzemeler,
 7. Bütün para bozma makinesi,
 8. Havlu makinesi

Tüm yıkama işlerinin kombine bir makine ile çözebileceğiniz gibi, her alan için tek makine de tercih edebilirsiniz. Tercih sizin.Self Servis Oto Yıkama Açmak Maliyeti ve Karlı mı? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Rıza dedi ki:

  Bir yikama yeri acmak istiyorum bilgi alablirmiyim

 2. Hanbey dedi ki:

  OTOSAUNA olarak 2 li takım kdv kurulum nakliye dahil 22.500 TL 10 bidon köpük hediyemiz

Sayfa başına git